Българските юношески национали до 19 години записаха исторически резултат в последния си мач на Европейското първенство за тяхната възраст в Грузия. Те завършиха при равенство последната си битка от груповата фаза срещу Холандия. И макар да отпаднаха от по-нататъшната фаза, пренаписаха историята си на такива турнири.

Това беше първата точка за малките "лъвчета" на Европейско първенство до 19 г. от трите им участия досега. Досега те имаха осем поражения и не бяха отбелязвали гол. Но след 1:1 срещу "лалетата" промениха изцяло тази негативна тенденция и си тръгват от Грузия с високо вдигнати глави.

Малките лъвове в търсене на първи успех на Евро 2017

Трябва да се отбележи, че България има три европейски титли, но в предишния формат на шампионата - за юноши до 18 години. Но откакто възрастта беше вдигната с една година през 2002 г. и форматът променен, имахме две участия във финалната фаза до тази година, но нямахме спечелена точка. Сега всичко това се промени.

Нашите момчета наваксаха изоставане от 0:1 срещу далеч по-именития си съперник с попадението на Георги Русев в 55-та минута. Те имаха много силни моменти след това попадение, но не можаха да стигнат до пълен обрат. В крайна сметка завършват последни в групата си, а Англия и Холандия продължават напред. В другия мач "трите лъва" нанесоха звучен шамар на Германия и разбиха Бундестима с 4:1.

Португалия и Чехия - полуфиналисти в Евро 2017

Мачът между "лъвчетата" и "лалетата" беше изключително равностоен и на практика преди почивката липсваха 100-процентовите възможности. Родни Конголо от състава на холандците отправи единствения точен удар преди почивката, но изстрелът му в 15-та минута беше отразен от Даниел Наумов с вещина.

След повече от половин час игра българчетата организираха някокло опасни атаки, но пробивите на Ангел Лясков и Станислав Иванов, завършили с опасни центрирания, не се увенчаха с попадения. Малко преди почивката Теун Коопмейнерс можеше да открие за холандците от пряк свободен удар, но топката профуча покрай вратата.

Англия надви Холандия, начело е в нашата група

Така в крайна сметка попадения през първото полувреме така и не паднаха, а развръзката остана за втората част. И тя настъпи много бързо. В 50-та минута играчът на Славия Петко Христов подари топката на Родни Конголо при един опит да подаде в предни редици, холандецът напредна и преодоля вратаря Наумов, за да открие.

Но нашите момчета не се предадоха, напротив. В 55-та минута юношата на Левски Георги Янев направи страхотен пробив и центрира за Георги Русев. Подвизаващият се в Испания футболист преодоля вратаря за 1:1 и реализира първото попадение за България на Европейско първенство до 19 години. Впоследствие то се оказа и носещото първата ни точка на такъв форум.

Всички юноши здрави преди последния мач от Евро 2017

Следващите десетина минути бяха много силни за нашите момчета, но Георги Русев на два пъти и Георги Янев не можаха да донесат пълния обрат. Около 70-та минута "лалетата" се свестиха и на свой ред тръгнаха в търсене на победата, но Коопмейнерс и Жавайро Дилросун не успяха да оползотворят натиска на тима си.

В заключителните минути Русев пробва още няколко удара, но в крайна сметка попадения не паднаха и двата тима се оттеглиха при 1:1. Така Холандия се класира на второ място в групата и продължава на полуфиналите. Там ще срещне Португалия, докато другият полуфинал противопоставя Чехия на Англия. Битките са в сряда.

Ето и съставите на двата отбора:

България: Даниел Наумов, Васил Добрев, Ангел Лясков, Петър Генчев, Ивайло Найденов, Георги Янев, Георги Русев, Петко Христов, Калоян Кръстев, Станислав Иванов, Иван Тилев;

Резерви: Димитър Шейтанов, Ивайло Климентов, Тонислав Йорданов, Светослав Ковачев, Мариян Димитров, Матео Стаматов;

Холандия: Джъстин Байлоу, Тристан Декер, Армандо Обиспо, Юрич Каролина, Дани де Вит, Джей-Рой Грот, Теун Коопмейнерс, Ферди Кадъоглу, Жавайро Дилросун, Родни Конголо, Навахо Бакбоорд;

Резерви: Маартен Паес, Робин Цвартйенс, Йоел Пиру, Джъстин Лонвайк, Бой Кемпер, Че Нунели, Ноа Ланг.

Вижте как се разви този мач минута по минута:

90+4' - Край на мача! България - Холандия 1:1!

90+2' - Последна смяна за България. Излиза Калоян Кръстев, влиза Мариян Димитров.

90' - Бърза контра на България, но ударът на Георги Русев не беше опасен.

86' - Последна смяна за Холандия. Излиза най-активният за "лалетата" Жавайро Дилросун, влиза Ноа Ланг.

80' - Жълт картон и за току-що влезлия Джъстин Лонвайк.

78' - Коопмейнерс изпусна да даде отново преднина на холандците. Ударът му, който летеше опасно към нашата врата, беше изчистен от Иван Тилев.

76' - Втора смяна за Холандия. Излиза Ферди Кадъоглу, влиза Джъстин Лонвайк.

70' - Холандците натискат в търсене на успеха, но българските футболисти играят умело в защита.

66' - Първа смяна и в Холандия. Че Нунели влиза на мястото на Джей-Рой Грот.

65' - Жълт картон и за Ферди Кадъоглу от състава на Холандия.

64' - Хубав шанс се откри пред Георги Русев да направи обрата пълен, но топката мина встрани от вратата след шута му леко по диагонал на наказателното поле.

59' - Удар по диагонала на Георги Русев, вратарят избива в корнер. След центрирането Добрев стреля с глава, но в аут.

57' - Втора смяна в българския състав. Излиза направилият хубав мач Станислав Иванов, влиза Тонислав Йорданов.

55' - България изравнява резултата! Георги Янев центрира добре и подвизаващият се в Испания Георги Русев стреля неспасяемо в мрежата за 1:1! Това е първи гол за юношеските национали на това Европейско първенство.

50' - Холандия открива резултата. Огромна грешка на защитника от Славия Петко Христов, който подари топката на Родни Конголо при опит да подаде, холандецът преодоля вратаря Наумов и откри резултата.

46' - Първа смяна в българския състав. Влиза Ивайло Климентов на мястото на Ивайло Найденов.

46' - Начало на втората част на мача.

45+2' - Край на първата част на мача.

43' - Васил Добрев получава жълт картон от състава на България.

41' - Нова възможност за Холандия. Теун Коопмейнерс стреля опасно от пряк свободен удар, но топката не намери очертанията на вратата.

38' - Хубава позиция за България от пряк свободен удар, но ударът на Георги Русев е безопасен.

35' - Веднага след това нов шанс за България. И огледален на предишния. Този път опасното центриране беше на Станислав Иванов, но нямаше кой да засече.

34' - Страхотен шанс за България. Ангел Лясков проби до аутлинията и центрира опасно, но защитник на "лалетата" в последния момент се намеси и изби.

30' - Все повече възможности за българите в противниковата половина, но сериозните опасности на практика липсват.

28' - Георги Янев центрира опасно от пряк свободен удар, но вратарят на Холандия спаси.

20' - Равностойни първи 20 минути на мача, нашите момчета все по-често имат инициативата напоследък, но така и не се стига до опасности пред холандския вратар.

15' - Шанс за Холандия да открие. Ударът на Родни Конголо извън наказателното поле обаче беше избит от вратаря Даниел Наумов.

5' - Първи жълт картон в мача и той е за Георги Русев от българския състав.

2' - Първи шанс в мача и той е за Холандия. След корнер, Ферди Кадъоглу стреля с глава в аут.

1' - Начало на мача в Грузия!