Младежкият ни национален отбор по футбол прегази Полша U21 в двубой от квалификациите за Евро 2021 и запазиха шансове за класиране в турнира. Резултатът на стадион "Славия" бе открит в 43-ата минута, когато "лъвчетата" се възползваха от грешка в полската отбрана и попадение на Тонислав Йорданов изведе България напред. В началото на втората част Станислав Иванов удвои аванса на "трикольорите", а в 61-ата отново той навлезе брилянтно в наказателното поле на Полша и оформи крайното 3:0. В 68-ата минута Карол Фила получи втория си жълт картон в срещата и остави отбора си с човек по-малко.

Двубоят започна агресивно, като още в 3-тата минута "лъвчетата" имаха претенции за дузпа, след като Андреа Христов бе избутан от противников футболист и се свлече на земята. Нарушението обаче бе извън наказателното поле и реферът отсъди само свободен удар.

Последваха спокойни минути, в които България разиграваше топката и изчакваше отварянето на свободни пространства, но отборът на Полша бе добре групиран.

В 18-ата минута Ивайло Найденов подаде добре към Станислав Иванов, който си отвори пространство за удар, но той бе блокиран от полската защита.

В 30-ата минута отборът на Полша имаше своя шанс да открие резултата. След изпълнение на ъглов удар Петко Христов увисна и остави съперников футболист да отправи удар с глава, но за щастие топката премина над напречната греда.

В 36-ата Ивайло Найденов имаше пространство и подаде на Тонислав Йорданов, който пробва центриране към Калоян Кръстев, но топката се озова в Станислав Иванов. Нападателят на Левски пробва удар по трева, но той бе прекалено слаб и се озова право в ръцете на Камил Грабара.

В средата на полувремето Даниел Наумов се намеси перфектно, след като Йожвяк премина през българската защита и отправи изстрел, но стражът ни предотврати попадението.

В 41-ата минута "лъвчетата" организираха перфектна контраатака, която обаче завърши без попадение. Калоян Кръстев подаде на Валентин Антов, който отправи мощен удар, но топката нацели напречната греда.

В края на първата част България откри резултата чрез попадение на Тонислав Йорданов. Станислав Иванов се възползва от грешка в защитата на поляците и след като отне топката подаде към Тонислав Йорданов. Нападателят на Литекс отправи изстрел и след рикошет топката влезе в мрежата на Грабара.

Lap.bg
32 снимки

Началото на втората част бе също толкова добро, колкото и края на първото полувреме. В 51-ата минута Иванов удвои аванса на "лъвчетата". Лъчезар Котев центрира към нападателя на Левски, който по перфектен начин овладя топката и я пусна покрай вратаря на Полша, за да направи резултата 2:0.

В 59-ата минута Плахета изпълни добре свободен удар, с който намери Себастиан Валукевич, който пробва удар с глава, но топката премина встрани от вратата на Наумов.

Две минути по-късно Станислав Иванов вкара второто си попадение в срещата, правейки резултата класически. Нападателят получи топката от Калоян Кръстев и след самостоятелен рейд навлезе в наказателното поле и с мощен удар матира вратаря на Полша.

В 64-ата минута Иван Турицов допусна грешка, която можеше да реабилитира Полша в срещата, но вратарят Наумов бе на правилното място и покри неточността на защитника.

Малко по-късно поляците останаха с човек по-малко. Карол Фила получи втория си жълт картон в срещата и бе принуден да напусне терена преждевременно.

Последните минути бяха спокойни и двубоят на стадион "Славия" просто се доигра.

Така България нанесе първо поражение на Полша и запази шансове за Евро 2021. Лидер в група 5 е Русия с 11 точки, а Полша заема второто място с точка по-малко. "Лъвчетата" са трети с 8 точки в актива си.

Състави:

България:  1. Наумов, 19. Турицов, 2. А. Христов, 15. П. Христов, 4. Лясков, 16. Найденов, 6. Антов, 21. Котев, 9. Йорданов, 7. Кръстев, 10. Иванов

Наставник: Александър Димитров

Полша: 1. Грабара, 3. Пестка, 4. Собочински, 5. Валукиевич, 6. Амбросиевич, 7. Йожвяк, 10. Кимала, 14. Листовски, 15. Гуми, 17. Богуш, 19. Фила

Наставник: Чеслав Михневич