България стигна до първа победа за календарната година с 1:0 срещу Чехия в последен мач за двата тима от квалификациите за Евро 2020. Единственото попадение в срещата беше дело на Васил Божиков в 56-та минута с глава, след центриране от фаул. Така българският тим все пак успя да завърши на 4-та позиция в групата, изпреварвайки състава на Черна гора с актив от 6 точки. Това беше възможно най-доброто изпращане за Ивелин Попов, който изигра последния си двубой за българския национален отбор.

Lap.bg
57 снимки

Двубоят започна в ниско темпо, като подсказа и как ще се развие и останалата част от полувремето. Това беше очаквано с оглед на факта, че и двата отбора нямаха реално за какво да играят.

Първият шанс в срещата беше на сметката на гостите. В 9-та минута, след като Якуб Янкто напредна отляво, той пласира подаване към нападателя Зденек Ондрашек на границата на наказателното поле, но ударът на стрелеца беше лек и попадна право в ръцете на Георгиев.

Три минути по-късно дойде нова възможност за чехите. Ново центриране на Янкто отляво е засечено на задната греда от Петър Шевчик, но неговият удар с глава е неточен.

Малко след средата на първата част възпитаниците на Георги Дерменджиев стигнаха до не лоша възможност за попадение. Капитанът на България Ивелин Попов получи отличен извеждащ пас зад защитниците на Чехия. Овладяването му обаче беше бавно и принуди полузащитника да стреля от около 25 метра. Шутът му попадна право в ръцете на Колар.

Пет минути по-късно гостите отново бяха близо до гола. След пробив отдясно на Петър Шевчик той успя да намери Дарида в наказателното поле. С колективни усилия топката беше избира, но тя стигна до краката на Томаш Сучек, който отправи силен шут, спасен от Георгиев.

В самият край на частта дойде и последния шанс за България за частта. Страхотна комбинация по фланга между нападателя на Лудогорец и Страхил Попов отдясно изведе нападателя на чиста позиция. В края опита нещо като удар към далечния ъгъл на Колар, но без успех.

В началото на втората част темпото не се вдигна. Въпреки това точно в този момент момчетата на Дерменджиев нанесоха решителния си удар. В 56-та минута Кирил Десподов получи възможност да центрира от свободен удар. Крилото на Щурм Грац пласира перфектна топка на главата на Васил Божиков, който заби топката зад гърба на Колар за 1:0.

Седем минути по-късно българите имаха шанс и за второ попадение. Георги Костадинов стигна до свалена топка в наказателното поле, но не успя да насочи удара си във вратата на Колар.

В края на мача обаче гостите натиснаха в търсене на изравнителен гол. Само в рамките на 3 минути между 79-та и 82-а Георги Георгиев трябваше да се намесва на два пъти, за да запази сухата си мрежа. Първо Владимир Дарида получи топката на границата на наказателното поле, освободи си пространство и стреля към долния ляв ъгъл на българската врата, но нашият страж беше на ниво.

Той отново трябваше да се намесва решително след няколко минути. Масопуст получи пространство на около 25 метра от вратата ни, но Георгиев отново беше на ниво.

До края на срещата момчетата на Георги Дерменджиев все пак удържаха под сериозния натиск на Чехия и записаха ключова за своето самочувствие победа в последния си мач за годината.

България - Чехия 1:0

1:0 - Васил Божиков (56)

Ето ги и съставите на двата тима:

България: Георги Георгиев, Страхил Попов, Георги Терзиев, Васил Божиков, Петър Занев, Георги Костадинов, Кристиян Малинов, Ивелин Попов. Вандерсон, Кирил Десподов, Марселиньо;

Чехия: Колар, Борил. Кудела, Челустка, Кадержабек, Крал, Сучек, Дарида, Янкто, Шевчик, Ондрашек;