Българският национален отбор по футбол до 19 години загуби първия си мач от финалния турнир на Европейското първенство в Грузия.  В своята група B момчетата на Ангел Стойков отстъпиха с 0:2 от Англия. Двубоят можеше да бъде далеч по-успешен за нас, ако не бяха ранните попадения на съперника във всяко от полувремената.

Мейсън Маунт и Райън Сесеньон бяха точни за „трите лъва”, чийто вратар Аарън Рамсдейл изнесе много силно представяне през първите 45 минути. Те бяха много по-добри за „лъвчетата”, които превъзмогнаха лошото начало и стигнаха до куп положения. Вторият гол бе това, което до голяма степен ги пречупи и предопредели, че ще започнем участието си със загуба.

За този мач треньорският ни щаб бе принуден да разчита само на 5 резервни играча и реално на пейката нямахме допълнителен страж. Това стана факт след наказанията на вратаря Даниел Наумов и Георги Русев, за които бе ясно, че пропускат срещата. В същото време правилата на турнира позволяват картотекирането на максимум от 18 футболисти.

Райън Сесеньон

източник: twitter.com/UEFAcom

Двубоят на стадион „Михаил Месхи-2” не би могъл да има по-лошо начало за нашия тим, който игра пред погледа на президента на БФС Борислав Михайлов. Още в първата минута крайният бранител на съперника Дуджон Стърлинг се спусна отдясно и пусна прострелно центриране по тревата назад към точката на дузпата. Кълбото мина покрай няколко български футболисти, за да стигне до връхлитащия Мейсън Маунт, който се разписа с диагонален шут – 0:1.

Въпреки че „трите лъва” доминираха в откриващите 20 минути, още в 5-ата можехме да върнем гола. Петко Христов стреля чудесно с глава след центриране на Светослав Ковачев от ъглов удар, а вратарят Аарън Рамсдейл и капитанът Джей ДаСилва с общи усилия спряха топката точно пред голлинията.

В 20-ата минута започна серията ни от три пропуска, които се случиха буквално за секунди. Първо Калоян Кръстев не успя да се възползва по най-добрия начин от центрирането  на Тонислав Йорданов. След това Тилев предизвика спасяване от Рамсдейл, като шутира от воле, макар и не по начина, по който искаше. При последвалия корнер вратарят на Англия се размина с топката в опита си да излезе и избие центрирането на Тилев, но пък пред празната врата Кръстев с глава стреля встрани.

В 30-ата минута вратарят Димитър Шейтанов спаси сигурен гол, като парира шут на Маунт. Три по-късно отново Петко Христов застраши противниковата врата след статично положение, стреляйки много добре с глава. Рамсдейл демонстрира фантастичен рефлекс и с една ръка изби над гредата.

В 35-ата Райън Сесеньон можеше да ни накаже сериозно след отличния пробив на Бен Бреретън отдясно. Последният сви към Сесеньон, чийто шут с левачката профуча встрани от целта.

Пет минути преди края на първото полувреме Калоян Кръстев пропиля още една възможност. Таранът на Славия скочи и засече с глава добро центриране, без обаче да намери очертанията на вратата.

За съжаление набраната инерция се изпари след почивката, тъй като Англия вкара рано и през втората част. В 48-ата минута Бреретън намери с чудесно подаване Сесеньон, който се шмугна между двама българи и преодоля Шейтанов с нисък шут – 0:2.

Този гол повлия много зле върху увереността на тима, воден от Ангел Стойков. Треньорът опита да реагира с двойна смяна в 54-ата минута, вкарвайки свежите Георги Янев и Станислав Иванов. Това не помогна особено, защото идеята в играта ни се загуби, като се ограничихме единствено до шутове от дистанция.

Ивайло Найденов имаше един последен сносен шанс в 83-ата минута, когато с глава стреля в аут. Секунди по-късно имахме претенции за игра с ръка в наказателното поле на Англия, но реферът Оле Нилсен запази мълчание.

След 3 футболистите ни излизат за втория си мач от групата, който ще е срещу тима на Германия. Същият ден англичаните играят срещу Холандия.

БЪЛГАРИЯ – АНГЛИЯ  0:2

0:1 Мейсън Маунт 1'

0:2 Райън Сесеньон 48'

България (4-3-3): 12. Димитър Шейтанов – 5. Петър Генчев, 15. Петко Христов, 2. Андреа Христов, 4. Ангел Лясков – 11. Светослав Ковачев (54' - Георги Янев), 3. Васил Добрев (76' - Ивайло Климентов), 7. Ивайло Найденов /к/ - 9. Тонислав Йорданов (54' - Станислав Иванов), 16. Калоян Кръстев, 22. Иван Тилев

резерви: 6. Ивайло Климентов, 8. Георги Янев, 18. Мариян Димитров, 19. Станислав Иванов, 20. Матео Стаматов

Треньор: Ангел Стойков

Англия (4-3-3): 1. Аарън Рамсдейл – 2. Дуджон Стърлинг, 3. Джей ДаСилва /к/, 4. Тайо Едун, 5. Трево Чалоба – 6. Ййса Сълиман, 8. Андре Дозъл, 9. Бен Бреретън – 10. Мейсън Маунт, 11. Райън Сесеньон (75' - Бъкли-Рикетс), 14. Маркъс Едуардс (83' - Джейкъб Мадокс)

резерви: 13. Нейтън Трот; 7. Айзък Бъкли-Рикетс, 12. Лукас Нмеча, 15. Пеленда Да Силва, 16. Дарнел Джонсън, 17. Джейкъб Мадокс, 18. Рийс Джеймс

Треньор: Кийт Даунинг

Главен съдия: Ола Хобер Нилсен (Норвегия)

Стадион: "Михаил Месхи-2", Тбилиси

Как се разви мачът минута по минута, вижте тук:

90+3' - КРАЙ НА МАЧА. Англия победи България с 2:0.

85' - Жълт картон за Климентов (фаул срещу Нмеча).

84' - Съмнения за игра с ръка на защитник от Англия в наказателното поле. Ангел Лясков предизвика ситуацията с центриране отляво, но реферът остана безмълвен.

83' - Последна смяна за Англия - Едуардс отстъпи мястото си на Джейкъб Мадокс.

83' - ШАНС ЗА БЪЛГАРИЯ! Капитанът Ивайло Найденов можеше да върне надеждите ни, ако бе по-точен след центрирането на Янев. Изстрелът с глава на халфа от точката на дузпата прелетя над гредата.

79' - Далечен шут на Янев, който лети много високо над целта.

78' - Втора смяна за Англия - острието на Манчестър Сити Лукас Нмеча замени доста активния Бреретън.

76' - Последна смяна за България - Ивайло Климентов се появи на терена, а Васил Добрев ще догледа мача от пейката.

75' - Първа смяна за Англия - Бъкли-Рикетс заменя автора на втория гол Сесеньон.

73' - Нов опит от дистанция за България. Иван Тилев пробва късмета си, без особени трудности за Рамсдейл.

Честите почивки за вода продължават и през второто полувреме. Температурите в грузинската столица не щадят никого.

63' - Георги Янев опита да използва добрата преса в последните минути. Той нанесе шут от дистанция, който обаче Стърлинг блокира със самоотвержен шпагат.

55' - ШАНС ЗА АНГЛИЯ! Бреретън получи пас в коридор и въпреки малкия ъгъл, опита шут. Кълбото прелетя встрани покрай близката греда.

54' - Двойна смяна за България - Светослав Ковачев и Тонислав Йорданов напуснаха терена, вместо тях Георги Янев и Станислав Иванов.

48' - ГОЛ ЗА АНГЛИЯ - 0:2! Райън Сесеньон е точен след подаване на Бреретън. Крилото на Фулъм пое топката, мина покрай двама наши футболисти и преодоля Шейтанов с нисък шут.

46' - НАЧАЛО НА ВТОРОТО ПОЛУВРЕМЕ.

45+2' - КРАЙ НА ПЪРВОТО ПОЛУВРЕМЕ. Англия има аванс от 1:0 на почивката.

2 минути добавено време към първото полувреме.

40' - ОЩЕ ЕДИН ПРОПУСК ЗА БЪЛГАРИЯ! И пак Калоян Кръстев не успява да порази целта. Таранът получи добро центриране в пеналта, ала не отправи най-добрия възможен изстрел с глава и топката излезе в аут.

35' - ПРОПУСК ЗА АНГЛИЯ! Райън Сесеньон не улучи вратата от обещаваща позиция. Бреретън проби отдясно и извади топката назад за нападателя, чийто изстрел с левачката не намери целта.

33' - ШАНС ЗА БЪЛГАРИЯ! Петко Христов отново беше най-опасният за нас при статичните положения. Играчът на Славия нанесе много тежък изстрел с глава след центриране от пряк свободен удар, а Рамсдейл с лявата ръка някак изби над гредата.

30' - СПАСЯВАНЕ НА ШЕЙТАНОВ! Топката с известен късмет стигна до Маунт, който напредна в наказателното коле, но българският страж демонстрира блестяща реакция.

29' - Жълт картон за Иван Тилев (опасна игра).

21' - НОВ ШАНС ЗА БЪЛГАРИЯ! Тилев собственоръчно изпълни последвалия корнер, а Рамсдейл тотално се размина с кълбото в опита си да улови.Топката стигна до Кръстев, който не очакваше и стреля встрани. След пропуска нападателят на Славия се хвана за главата.

21' - ПРОПУСК ЗА БЪЛГАРИЯ! Иван Тилев предизвика чудесно спасяване от Рамсдейл.Тилев шутира точно, макар и не по начина, по който искаше. Волето му за миг изглеждаше, че ще заблуди вратаря, който все пак възстанови позицията си и изби.

20' - Тонислав Йорданов предизвика опасна ситуация с центриране към Калоян Кръстев, който не улучи топката по най-добрия начин и изпусна шанса си.

Доминация на Англия в първите минути, нашите момчета все още не могат да намерят верния ритъм.

9' - Реферът Ола Нилсен прекъсна мача за кратко, за да могат и двата отбора да пият вода. Горещините в Тбилиси са доста сериозни дори по това време на деня, като това едва ли ще е последната такава пауза.

5' - ПРОПУСК ЗА БЪЛГАРИЯ! Централният защитник Петко Христов скочи най-високо при центриране от ъглов удар, дошло отдясно по атаката. Изстрелът му с глава беше доста добър, но вратарят Рамсдейл и капитанът Джей ДаСилва с общи усилия предотвратиха опасността.

1' - ГОЛ ЗА АНГЛИЯ - 1:0! Най-лошото възможно начало е факт. Мейсън Маунт се разписа за "трите лъва" след асистенция на Дуджон Стърлинг. Крайният защитник на Англия направи добро включване отдясно, което завърши с ниско центриране. То мина покрай българските защитници при близката греда и попадна на пътя на Маунт, който с диагонален шут разстреля Шейтанов.

1' - НАЧАЛО НА МАЧА.