Отборът на Ботев Пловдив се класира за 1/4-финалите на турнира за Купата на България, след като отстрани тима на Славия. „Канарчетата” надделяха над столичния си съперник с 2:1 под снега в Овча купел. И двата гола за победителите вкара Тодор Неделев, докато точен за домакините бе резервата Калоян Кръстев.

Двубоят в София се игра при изключително тежки атмосферни условия, но двата тима показаха характер и изиграха здрав двубой на стадион „Славия”. Първото полувреме определено бе за гостите от Пловдив, които успяха да резлизират два безответни гола, съответно в 3-ата и 27-ата минути.

Възпитаниците на Златомир Загорчич отговориха подобаващо през втората част и успяха да намалят, но не и да доведат мача до продължения. В заключителните минути на срещата домакините имаха няколко отлични възможности, но в крайна сметка късметът и добрите изяви на вратаря Янко Георгиев осигуриха победата на Ботев Пловдив.

По-рано днес втородивизионният ЦСКА 1948 поднесе голямата изненада в осминафиналите, отстранявайки елитния Берое след победа с 4:3 в Стара Загора.

Lap.bg
42 снимки

Мачът нямаше как да започне по по-добър начин за гостите от Пловдив, които успяха да излязат напред в резултата още в 3-ата минута на срещата. Обичаният заподозрян Тодор Неделев успя да се разпише при една от първите атаки на „канарчетата” в мача. Костадин Ничев намери Лазар Марин отляво, който видя свободния в наказателното поле Тодор Неделев и веднага му подаде. Необезпокояваният от никого Неделев стреля незабавно с левия крак и изненада вратаря на домакините Георги Георгиев.

Определено в първите минути тимът на Ферарио Спасов се приспособи по-добре към тежкия терен в столицата и имаше инициативата в началото. Постепенно играчите на Славия се отърсиха от първоначалния шок и бързия гол, и на свой ред организираха няколко добри атаки.

Димитър Велковски на два пъти се пробва да притесни вратаря на Ботев, който обаче и в двата случаи се справи. При втория обаче, в 18-ата минута, Янко Георгиев със сетни усилия изби в корнер.

В 27-ата минута отново Тодор Неделев се разписа и до голяма степен наклони везните в полза на „жълто-черните”. След добро включване на Филип Филипов отдясно, топката бе центрирана към Неделев на границата на наказателното поле на Славия. Атакуващият футболист на гостите предвидливо прескочи топката и тя попадна в негов съотборник зад гърба му, който по отличен начин успя да го изведе зад отбраната на домакините. Неделев нагласи топката на левия си крак и с удар под плонжа на вратаря, направи резултата 2:0.

Още в следващата атака Ботев бе много близо до трети гол, но този път Антонио Вутов не уцели вратата.

До края на първата част домакините така и не намериха отговор на предизвикателството и логично се оттегли на почивка с два гола пасив. Няколко минути пред последния съдийски сигнал за първата част Неделев имаше нова възможност да се разпише, но този път изстрелът му бе отразен от вратаря Георги Георгиев.

Славия започна по-добре втората част и в началните минути стигна до две добри възможности чрез Георги Йомов. Първият удар на Йомов бе избит в последния момент от бранител на Ботев, който изчисти в корнер, докато при втората възможност вратарят на гостите се справи и спаси.

Промяната в играта на Славия през втората част даде резултат след един час игра, когато „белите” успяха да намалят преднината на Ботев Пловдив. Галин Иванов получи топката отляво и пробва остро центриране в наказателното поле. Стражът на гостите Янко Георгиев пробва да улови топката, но безуспешно. В крайна сметка тя попадна в резервата Калоян Кръстев, който буквално от сантиметри я добута в мрежата.

В минутите до края „белите” определено бяха по-добрият тим на терена и стигнаха до няколко много добри възможности за гол. Петър Патев, Калоян Кръстев и Емил Стоев бяха много близо да вкарат срещата в продължения, но в крайна сметка късметът и добрите изяви на вратаря Янко Георгиев запазиха мача непроменен до края и Ботев Пловдив намери място на четвъртфиналите в надпреварата.

СЛАВИЯ – БОТЕВ ПД 1:2

0:1 Неделев 3', 0:2 Неделев 27', 1:2 Кръстев 60'

Стадион: "Славия", София

Рефер: Георги Кабаков

Славия: Георги Георгиев, Петър Патев, Емил Виячки, Андреа Христов, Димитър Велковски, Георги Йомов, Янис Карабельов, Милен Гамаков (Узунов 82'), Радослав Кирилов (Емил Стоев 66'), Галин Иванов, Илиан Мицански (Калоян Кръстев 50')

Старши треньор: Златомир Загорчич

Ботев Пд: Янко Георгиев, Филип Филипо,в, Станислав Работов, Димитър Пиргов, Лазар Марин, Костадин Ничев, Джонатан Перейра (Димитър Тонев 89'), Лъчезар Балтанов, Тодор Неделев (Перван 86'), Станислав Шопов, Антонио Вутов (Виана 69')