Левски постигна изключително стилна победа срещу ЦСКА в първия полуфинален мач помежду им в Купата на България. „Сините” удариха големия съперник с 2:0, при това в мач, в който се водеха гости от  гледна точка на регламента. Попаденията за тима на Делио Роси бяха дело на Серджиу Буш, който напълно оправда доверието на италианския специалист.

Роси предприе редица промени в титулярния състав, като главната беше, че "сините" пак играха с чист нападател в предни позиции. Буш се разписа в 7-ата и 46-ата минути, като до края на мача удари веднъж и гредата. И при двете попадения асистенциите дойдоха от Габриел Обертан, който също изигра силен мач.

В лагера на "червените" почти няма от какво да бъдат доволни. Загубата за тях бе придружена и от сериозна контузия за Едвин Джеси, който трябваше да напусне игра още в 22-ата минута. В реванша след две седмици (25 април) футболистите на Стамен Белчев ще имат истинска планина за изкачване предвид нуждата да заличат пасив от два гола на чужд терен.

Белчев: Всичко е възможно в реванша, от нас зависи

Делио Роси: Президентът ми даде идеята за Обертан

Героят Буш: Победата е за феновете

Още с първите минути се видя, че „сините” нямат проблем да приемат играта по-дълбоко в половината си, като оставят ЦСКА да владее повече топката. „Червените” наложиха ранен териториален превес, като тъкмо той се оказа ключов за откриването на резултата.

В 7-ата минута „сините” отнеха топката и стартираха контраатака, при която бързо създадоха числов превес. Филипе Нашименто даде пас надясно към Обертан, който положи усилия, за да догони кълбото до тъчлинията и да продължи напред. Мощната крачка на французина му позволи да подмине Алекс Дюлгеров, а вече врязал се в наказателното поле, той центрира ниско в зоната пред вратарското поле. Кълбото мина покрай няколко играчи на съперника, преди Серджиу Буш да засече отблизо – 0:1.

Играчите на Стамен Белчев бяха леко шокирани от този гол и в 10-ата минута невнимателна игра на вратаря Витаутас Черниаускас можеше лесно да коства още едно попадение. Капитанът Божидар Чорбаджийски върна топката към стража, който бе притиснат от Паулиньо и в желанието си да изчисти, изрита кълбото право към бразилеца. За късмет на литовския вратар играчът на „сините” си послужи с ръка.

В 16-ата минута ЦСКА стигна до първи намек за опасност пред Митрев. Тиаго Родригес даде пас към набралия скорост Едвин Джеси. Ганаецът опита да се промуши между централните бранители, като отначало ги обърка, но сетне Давид Яблонски възстанови позиция. Крилото на „червените” все пак пробва шут по диагонала, който се изтърколи в аут.

Само секунди по-късно Джеси овладя дълъг пас на Дюлгеров в пеналта и успя да мине покрай Афонсо Фигейредо и Холмар Ейолофсон, преди Фелипе Нашименто да му изчисти топката в последния миг. Точно тук тъмнокожият футболист на ЦСКА получи тежка травма в глезена, заради която по-късно бе откаран към болница. Това принуди символичните домакини да правят смяна и Александър Георгиев се включи в игра.

В 25-ата минута Левски показа готовност да дебне за грешки при съперника. Антонио Вутов притисна Николай Бодуров около централния кръг и спечели топката в половината на ЦСКА. Българинът веднага даде извеждащ пас в коридор към Буш, на когото не му стигна скорост. Румънецът все пак шутира от границата на наказателното поле, право в ръцете на Черниаускас.

В ответната атака ЦСКА отново имаше половинчат шанс. Тиаго Родригес някак се пребори с двама играчи на „сините” в наказателното поле, за да нанесе параболичен удар с крак. Вратарят Божидар Митрев не бе в идеална позиция, но и топката не намери очертанията.

Малко след изминаването на половин час игра „синият” талисман Давид Яблонски бе на косъм от гола. Този път чешкият бранител напредна с топка в крака и от поне 30 метра нанесе зверски шут към вратата на съперника.  Черниаускас плонжира и бе разминат, а топката прелетя на сантиметри покрай десния стълб.

Димитър Пенев: В ЦСКА трябва хубаво да премислят този мач

Тиам: Битката не е приключила, в ответния мач ще бъдем дори по-добри

Почивката между полувремената със сигурност бе добре дошла за „червените”, които имаха нужда от пренастройка. Каквото и да си бяха казали в съблекалнята те, то загуби значение само секунди след началото на втората част, защото Левски удвои преднината си. Милош Цветкович направи двойно подаване с Обертан, което позволи на французина да центрира отдясно. Чорбаджийски не проследи движението на Буш в пеналта и така се озова напълно непокрит на 6-7 метра фронтално срещу вратата. Оттам за 25-годишния таран бе лесна работа да разстреля вратаря – 0:2!

В следващите няколко минути ЦСКА изглеждаше като тим без ясна идея, като постепенно отново тръгна напред. В 58-ата минута „червените” показаха някакви наченки за нещо по-интересно. Александър Георгиев центрира отляво, а Хеан Бланко за първи път бе изпуснат от „сините” защитници.  Колумбиецът се отскубна от Ейолофсон, за да стреля с глава от около 9-10 метра покрай целта.

В 65-ата минута Енрике Рафаел предложи нещо далеч по-интересно. Бразилецът сам си отвори пространство за шут от около 19-20 метра, след което стреля мощно с левачката. Топката премина в аут на около половин метър покрай левия стълб.

Шест минути по-късно Рафаел изтърва най-чистата ситуация за „червените”. Влезлият преди секунди Раул Лое блесна с висок пас над цялата защита на Левски, а Рафаел се измъкна от Афонсо Фигерейдо, оставайки съвсем сам на около 6-7 метра от вратата. Бразилецът се хвърли на шпагат и засече шокиращо в аут по диагонала.

Левски отвърна, като почти вкара трети гол. В 73-ата минута Обертан се бе изтеглил на няколко метра пред дъгата, когато овладя, обърна се и с пас по тревата изведе Буш отляво в пеналта. Вратарят на ЦСКА излезе, за да пресрещне тарана, който пробва прехвърлящ шут. Черниаускас докосна кълбото, а това бе решително, защото то се отби от напречната греда.

Четвърт час преди края капитанът на „сините” Божидар Митрев изненадващо бе призован да се намесва. Чорбаджийски наглед направи нескопосан опит за далечен шут, ала топката застрашително тръгна да пада под гредата. Това принуди вратарят на Левски да боксира несигурно в корнер.

Дори в 86-ата минута Буш показа, че не се е отказал от идеята да търси хеттрик. Румънецът овладя топката на около 24 метра от вратата и бързичко я намести на десния си крак, след което натисна спусъка. Вратарят на ЦСКА Черниаускас не бе сигурен как да реагира, като в сетния миг реши да боксира силния шут, вместо да улавя.

Реваншът между двата гранда е на 25-и април.

Стойчо Стоилов: Само за два мача сезонът е пред рухване

Чорбаджийски: Ще направим реванша интересен, отиваме за 3 гола

ЦСКА – ЛЕВСКИ 0:2

0:1 Серджиу Буш 7'

0:2 Серджиу Буш 46'

ЦСКА (4-2-3-1): Витаутас Черниаускас – Стойчо Атанасов, Божидар Чорбаджийски /к/, Николай Бодуров, Александър Дюлгеров – Кристиян Малинов (70' - Раул Лое), Рубен Пинто – Едвин Джеси (22' - Александър Георгиев), Тиаго Родригес (66' - Роланд Алберг), Енрике Рафаел – Хеан Бланко

Резерви: Слави Петров; Никола Борисов, Валентин Антов, Роланд Алберг, Раул Лое, Андре Монтейро-Укра, Александър Георгиев

Старши треньор: Стамен Белчев

Левски (4-2-3-1): Божидар Митрев /к/ - Милош Цветкович, Давид Яблонски, Холмар Ейолофсон, Афонсо Фигейредо – Хали Тиам, Фелипе Нашименто (67' - Жорди Гомес) – Антонио Вутов (83' - Васил Панайотов), Габриел Обертан, Паулиньо (72' - Роман Прохазка) – Серджиу Буш

Резерви: Николай Кръстев; Роман Прохазка, Жорди Гомес, Васил Панайотов, Жерсон Кабрал, Станислав Иванов, Станислав Костов