Отборът на Левски е новият носител на SESAME Купа на България! „Сините” детронираха големия си съперник ЦСКА, побеждавайки го с 1:0 във финала пред 35 000 зрители на стадион „Васил Левски”. Решителният гол в мача бе дело на Илиян Стефанов, който се разписа в 57-ата минута на срещата. От своя страна „червените” не успяха да отправят нито един точен удар в „синята” врата.

Антон Узунов
24 снимки

За последно Левски спечели Купата на България през 2007 година, като тогава тимът отново бе воден от Станимир Стоилов. Оттогава до днес „сините” стигнаха до три финала в турнира, но ги загубиха. Последното отличие за тима от „Георги Аспарухов” датираше от вече далечната 2009 година, когато тимът триумфира с титлата.

Така Левски спечели 27-ата си Купа на България и през новия сезона ще се завърне в европейските клубни турнири.

100 снимки

Двубоят на стадион „Васил Левски” започна с лек териториален превес за символичните домакините от ЦСКА. Атаките на „червените” се развиваха предимно отдясно, където действаше Георги Йомов. Натискът на ЦСКА обаче не доведе до нещо съществено пред вратата на Пламен Андреев с изключение на един корнер, който не представляваше трудност за отбраната на „сините”.

Първият изстрел в мача към една от двете врати дойде в 9-ата минута, когато Хосе Кордоба пробва късмета си от дистанция, но не намери целта.

В 19-ата минута Левски бе много близо до откриването на резултата. „Сините” стигнаха до свободен удар в близост до наказателното поле на ЦСКА, след като Томас Лам фаулира Георги Миланов и получи първия жълт картон на в срещата. След разиграването се стигна до суматоха в пеналта на символичните домакини, като Илиян Стефанов се озова абсолютно сам срещу Бусато. Халфът на „сините” обаче се засуети и позволи на бранител на ЦСКА да му избие топката, а след това вратарят на „червените” улови.

94 снимки

Следващият интересен момент в мача бе създаден от Греъм Кери, който се нагърби с изпълнението на пряк свободен удар от доста сериозна дистанция. Халфът на ЦСКА стреля силно, но сантиметри не му достигнаха да намери целта.

В 29-ата минута ЦСКА организира много добра контраатака. Йомов успя да достигне една на пръв поглед безнадеждна топка зад отбраната на Левски. Напредна добре по лявото крило, финтира Кордоба и центрира отлично на другия фланг, където Тибо Вион стреля от въздуха, но покрай вратата.

Няколко минути по-късно интересните моменти се пренесоха пред противниковата врата. Филип Кръстев направи много добър пробив през центъра на отбраната на ЦСКА и понечи да комбинира с Цунами, който бе на границата на наказателното поле. Йомов обаче успя да изпревари своя противник и да изчисти в ъглов удар.

Emona Tsoncheva / LAP.bg
88 снимки

В 37-ата минута пред Левски се откри прекрасна възможност за гол след грешка в отбраната на „червените”. След центриране отдясно, Мено Кох игра колебливо и не успя да изчисти топката. Коженото кълбо попадна в Билал Бари, който от своя страна също не успя да стреля от близо седем метра.

Първият точен удар дойде минутка преди края на първата част, когато Сонко Сундберг засече центриране от корнер. Ударът му обаче бе доста слаб и не затрудни Бусато.

Така след едно полувреме на надлъгване, двата тима не успяха да се изненадат и логично първата част завърши с много малко възможности за гол и нито едно попадение.

Втората част започна по-силно за символичните гости. Играчите на Станимир Стоилов започнаха да гледат все по-настоятелно към вратата на Густаво Бусато, а това доведе до резултат в 57-ата минута. След поредната атака на „сините”, Томас Лам направи груба грешка, след като бе притеснен от Уелтън пред наказателното поле. „Сините” успяха да отнемат, като топката попадна във Филип Кръстев, който я предостави на Стефанов на няколко метра от себе си. Халфът на Левски стреля силно фронтално срещу вратата, топката рикошира бранител и излъга Бусато, който нямаше какво да направи, освен да изгледа как топката влиза в мрежата за 1:0 в полза на „сините”.

След откриването на резултата футболистите на ЦСКА не успяха да реагират адекватно и почти не успяха да затруднят по никакъв начин Пламен Андреев на вратата на Левски. Окрилени от попадението си, играчите на „сините” продължиха да действат по настоятелно в търсене на второ попадение.

Цунами и Драган Михайлович имаха прекрасни възможности да удвоят преднината на „сините”, но и в двата случая в последна преграда за гола се превърна Бусато.

Така „сините“ спечелиха и първия финал в турнира между двата отбора от 2005-а насам, когато победиха с 2:1. Столичният гранд сложи край и на сушата си без трофей, която спря на 13 – тогава за последно отборът стана шампион на България, а последната Купа преди днешната датираше от 2007-а, когато бе надигран тимът на Литекс.

Днешният трофей е под номер 27 за Левски в надпреварата.