Локомотив Пловдив се върна на верния път  и поне малко зарадва феновете си. „Смърфовете” тепърва имат да се поправят в Първа лига, но в 1/16-финалите за Купата на България бяха безкомпромисни в градското дерби срещу втородивизонния Марица и спечелиха с 3:1. Така „железничарите” продължават в следващата фаза и ще чакат жребия, който ще се тегли във вторник.

Всички голове в мача паднаха след почивката, а като цяло хората на Войн Войнов имаха контрол върху срещата. Първото полувреме не беше особено забележително, но пък и не бе тотално лишено от екшън.

Още в първите секунди Свилен Щерев беше изпуснат да стреля от воле в близост до вратата на Мори Диао, който се намеси добре и спаси. Постепенно Локомотив иззе инициативата и в 23-ата минута Симеон Райков можеше да открие. Централният бранител на съперника Мартин Пушкаров не успя да изчисти високата топка извън пеналта, а тя отиде при Райков, който пробва да отбележи без да се обръща към вратата. Опитът му премина много близо покрай целта.

С началото на второто полувреме всичко започна да си идва на мястото за Локомотив. Още в първите секунди Димитър Велковски се спусна на пробив отдясно и центрира към купа от играчи в пеналта на Марица. Много от тях се разминаха с топката, а тя стигна до Дино Мартинович, който нанесе премерен шут към долния ляв ъгъл. Вратарят Илия Николов също не реагира съвсем добре и позволи на кълбото да се промуши под плонжа му – 0:1.

В 59-ата минута красив гол на Райков от пряк свободен удар увеличи аванса на Локомотив. Топката бе заложена само на няколко метра пред пеналта, а бившият играч на Левски и Черно море я завъртя на стената толкова технично, че стражът Николов беше безпомощен – 0:2.

Марица показа характер и се върна в мача само 4 минути по-късно. Блокиран изстрел с глава на Щерев доведе до корнер, при който защитата на „смърфовете” се поизложи. Венци Гюзелев бе оставен сам около точката на дузпата и оттам с прецизен изстрел върна донякъде интригата.

Лошото за втородивизонния тим бе, че устремът им бе съкрушен само три минути след този гол. Резервата в редиците на Локомотив Пауло Серджо блесна с чудесен извеждащ пас към капитана Димо Бакалов. Последният пък демонстрира самочувствие и с мощен шут не остави никакви надежди за вратаря Николов – 1:3.

След този епизод съпротивителните сили на Марица видимо намаляха, а Локомотив се зае с доиграването на мача. В 79-ата минута маричани имаха шанс да направят финала на срещата малко по-интересен, ала Щерев се нуждаеше от далеч по-точен изстрел.

Така Локомотив Пловдив стана 15-ият осминафиналист в турнира за Купата през сезон 2017/2018.

МАРИЦА ПЛОВДИВ – ЛОКОМОТИВ ПЛОВДИВ 1:3

0:1 Дино Мартинович 46'

0:2 Симеон Райков 59'

1:2 Венцислав Гюзелев 63'

1:3 Димо Бакалов 66'

Марица: 1. Илия Николов /к/ - 3. Атанас Ташолов, 17. Костадин Дяков, 4. Мирослав Пушкаров, 19. Петър Чалъков, 23. Свилен Щерев, 21. Христо Янчев (73’ – 20. Борислав Караматев), 10. Димитър Юруков, 8. Венцислав Гюзелев (75’ – 14. Георги Георгиев), 22. Атанас Куманов, 2. Никола Марин

Старши треньор: Стойчо Драмов

Локо Пд: 40. Мори Диао – 6. Георги Пашов (75’ – 25. Муса Мохамед), 15. Димитър Везалов, 5. Асен Георгиев, 2. Марк Бедиме – 29. Янко Ангелов (58’ – 20. Пауло Серджо), 19. Димитър Велковски – 13. Симеон Райков, 77. Дино Мартинович, 7. Димо Бакалов /к/ - 11. Халед Аяри (51’ – 39. Парвиз Умарбаев)