Локомотив Пловдив вече официално е първият финалист в турнира за Купата на България през сезон 2018/2019. Бруно Акрапович и неговите момчета направиха 0:0 срещу Септември в реванша и с общ резултат 4:0 вече са на крачка от трофея. Утре те ще разберат кой ще бъде съперникът им във важния сблъсък, тъй като тогава се играе ответния мач между ЦСКА и Ботев Пловдив. "Канарчетата" спечелиха с 3:2 на свой терен преди седмица.

Бруно Акрапович: Искам да сме в добра форма за финала

След неособено забележително първо полувреме Локмотив Пловдив и Септември определено хвърлиха всичко в атака след почивката, когато създадоха далеч повече ситуации. Големите герои се оказаха вратарите - съответно Мартин Луков и Валентин Галев - които се отчетоха с не едно и две атрактивни спасявания. Септември показа явно отношението си към мача, залагайки на множество млади състезатели сред титулярите, но доста от тях оставиха солидни впечатления и показаха желание да стигнат поне до гол преди да се разделят с турнира. Уви, това не им се получи.

Мариян Христов: Трябва да черпя момчетата с бира и пица

Мартин Луков: Разбира се, че искам Ботев Пд във финала

Началото на мача беше белязано от два сериозни пропуска, които в някаква степен сломиха младоците, на които Септември Заложи. В 6-ата минута домакините изненадаха далеч по-опитния си противник със заучено изпълнение на пряк свободен удар, когато топката се намираше на около 30 метра от врата. Иван Тилев намери с пас по земята Здравко Димитров пред дъгата, който пък технично копна топката, извеждайки Владимир Николов очи в очи с Мартин Луков. Талантът на Септември не успя да нанесе най-чистия възможен изстрел и това улесни стража на гостите.

В ответната атака Димитър Илиев изработи ситуация за Анте Аралица, като му даде идеален пас в коридор. Хърватинът навлезе в наказателното поле отдясно и вложи доста сила в опита си към близкия горен ъгъл. Топката улучи един от коловете, с които се опъва мрежата зад вратата.

Най-фрапантният пропуск дойде в 12-ата минута, когато Асен Георгиев от Локо Пд подцени дългия пас за Здравко Димитров и позволи на топката да прелети над него. Димитров овладя и с перфектен пас по трева изведе Илия Димитров съвсем сам срещу вратата, на не  повече от 7-8 метра. Преотстъпеният от Левски футболист комично пропусна топката в опит да нанесе шут и така пропиля 100-процентова възможност.

От този момент нататък играта на Септември определено се разстрои, като явно тимът се подаде на разочарованието от сериозните си положения, които останаха нереализирани. Локомотив пък беше повече от доволен от нулевото реми и почти не направи сериозни опити да атакува.

Второто полувреме продължи да се развива в същото русло, с дребната разлика, че Локо Пд най-сетне стигна до голов шанс или по-точно предизвика спасяване от Валентин Галев. Абделхаким Буна спечели въздушния дуел в наказателното поле, за да засече центрирането от корнер на Янко Ангелов. Белгиецът стреля с глава към долния ляв ъгъл, а Галев предпочете да не  рискува, затова боксира.

Истинската активизация в двете редици настъпи чак във финалните 20 минути. Георги Русев от Септември в 71-ата минута нанесе много мощен шут от 25-26 метра, който накара Луков да боксира далеч от вратата. Четири минути след това Димитър Илиев на два пъти в разстояние на броени мигове потърси попадението. Първият му шут от 12-ина метра беше париран от Бенга, а когато Ален Ожболт върна топката обратно към капитана на пловдичани, този път той финтира румънския бранител и стреля много силно по диагонала. Вратарят Валентин Галев обаче беше на мястото си.

В 78-ата минута отново Митко Илиев действа нестандартно, като нанесе параболичен шут от около 18-ина метра по посока на горния десен ъгъл. Галев направи нужната корекция на своята позиция и с една ръка изби топката над гредата.

В заключителните минути имаше размяна на още чисти голови ситуации. Пет минути преди края на редовното време резервата Кристофър Масамба почти изненада Луков с изстрел от границата на наказателното поле към горния ляв ъгъл. Вече в продължението Абделхаким Буно пропиля невероятна ситуация, останал съвсем сам срещу вратаря Галев. Изстрелът на белгиеца се търкулна от грешната страна на десния стълб. Иван Тилев пък беше човекът, който отправи последния точен шут в срещата, като изпрати снаряд от ъгъла на наказателното поле, а Луков имаше късмет топката да се окаже в обсега му.

Финалът между Локомотив Пловдив и победителя от дуела ЦСКА-Ботев Пловдив ще се играе на Националния стадион "Васил Левски" на 15 май.

СЕПТЕМВРИ – ЛОКОМОТИВ ПД 0:0 (0:4 в първата среща)

Септември (4-2-3-1): Валентин Галев /к/ - Георги Стоичков, Иван Арсов, Александру  Бенга, Дарко Глишич – Димитър Костадинов (82' - Борис Галчев), Иван Тилев – Владимир Николов, Георги Русев, Здравко Димитров (63' - Суад Сахити) – Илия Димитров (76' - Кристофър Масамба);

Старши треньор: Христо Арангелов

Локо Пд (3-4-1-2): Мартин Луков – Асен Георгиев, Стивън Езе, Милош Петрович – Абделхаким Буна, Янко Ангелов (65' - Парвиз Умарбаев), Игор Банович (78' - Йосип Томашевич), Момчил Цветанов – Един Бахтич – Димитър Илиев /к/, Анте Аралица (74' - Ален Ожболт);

Старши треньор: Бруно Акрапович

Стадион: „Васил Левски” (София)

Главен съдия: Валентин Железов