Италианският гранд Интер Милано записа минимална победа при визитата си с 2:0 в Разград на българския шампион Лудогорец в първи мач между двата тима от 1/16-финалите в Лига Европа. Родният тим допусна гол след 71 минути игра, когато Кристиан Ериксен матира отбраната на „орлите”, вкарвайки своя първи гол с екипа на „нерадзурите” след пристигането си през януари от английския Тотнъм Хотспър. Дълбоко в добавеното време пък системата за видеоповторения – ВАР, бе използвана за първи път в България. Тогава реферът Карлос дел Серо Гранде отиде да прегледа монитора за игра с ръка на Абел Анисе в наказателното поле след корнер. Дузпата пък бе реализирана от влезлия като резерва Ромелу Лукаку в 95-ата минута.

Класата и опита от играчите на Антонио Конте наклониха везните от този двубой, но безспорно най-добрият на терена на „Хювефарма Арена” бе българинът – Пламен Илиев. Стражът на Лудогорец спаси четири 100%-ови положения за гол, създадени от миланския колос, но при гола не успя да парира удара на датската звезда на Интер. Това е и първа победа за миланския гранд на българска земя, след като в България отборът на Интер в годините не можеше да победи ЦСКА и Етър Велико Търново.

Срещата се игра пред препълнения стадион в Разград, като реваншът на „Джузепе Меаца” е идната седмица (27-и февруари).

Диего Годин: От нас си зависи дали ще продължим напред

Още с обяваването на стартовите съставо новините за родния шампион не бяха добри. Часове преди мача звездата на "орлите" Клаудиу Кешеру е получил травма и така на върха на атаката за "орлите" оперира Якуб Швиерчок. Зад поляка действаха Марселиньо, Вандерсон и Густаво Каули. Карето в отбрана пред Пламен Илиев бе изградено от Сисиньо, Недялков, Григоре и Терзиев, а пред тях дефанзивни халфове започнаха Анисе Абел и Светослав Дяков.

Антонио Конте подреди своите избраници във формация 3-5-2. На върха на атаката застанаха звездите Лаутаро Мартинес и Алексис Санчес, а двата фул-бека бяха Виктор Моузес и Матео Бираги. Пред вратаря Даниеле Падели триото в защита беше от опитния Диего Годин, Аднреа Ранокиа и Даниеле Д'Амброзио.

Първите пет минути бяха определено за Интер. Гостът стартира уверено и находчиво на „Хювефарма Арена”, а първата ситуация пред Пламен Илиев дойде след 80 секунди игра. Тогава Виктор Моузес центрира отдясно, а отбраната на Лудогорец не се намеси добре и топката отиде в Лаутаро. Аржентинецът стреля, след като овладя към вратата на Пламен Илиев, но тялото на Георги Терзиев отпрати кълбото в ъглов удар, от който не последва нищо. Териториалният натиск на „нерадзурите” продължи още шест-седем минути, след което Лудогорец заигра с по-сериозно самочувствие.

Първата възможност за „орлите” бе в деветата, когато Марселиньо и Вандерсон комбинираха. Вторият намери Марселиньо в наказателното поле, а той се обърна край Ранокиа. Все пак със сетни сили бранителят на гостите бутна топката в ъглов удар, от който не се случи също нищо интересно.

БГНЕС
36 снимки

След 19 минути игра пък уругваецът Матиас Весино отправи много силен, но и много неточен удар посока разградската врата. Изключителна възможност за гол пред Интер Милано дойде в 25-ата минута. Матиас Весино пусна прелестно по земя за Виктор Моузес. Той финтира леко Антон Недялков и си освободи място за центриране. Нигериецът я прати за Кристиано Бираги, а той стреля много силно от въздъх по диагонала, ала прелестна намеса на Пламен Илиев запази разградската врата "суха". В 29-ата минута перфектна комбинация между Лаутаро Мартинес и Алексис Санчес прати чилиеца вдясно на наказателното поле на Лудогорец. Алексис центрира към Кристиан Ериксен, който овладя с гърди, но бързо излизане на Пламен Илиев притесни датчанина, който отигра несериозно за неговите стандарти топката и Илиев улови.

До края на първата част в 40-ата минута видяхме анемичен удар на Лаутаро Мартинес, който спокойно бе уловен от Илиев. Второто полувреме и стартът му видя стихиен натиск за Интер - в 50-ата Виктор Моузес центрира по земя остро отдясно за Алексис Санчес. Чилиецът отигра с пета, а топката рикошира в Драгош Григоре и се запъти опасно към вратата на Пламен Илиев, който с блестящ рефлекс я прати в гредата и после в ъглов удар. След това Драгош Григоре изрита силно топката в корнер. Миг по -късно пък Лаутаро Мартинес получи в половината на Лудогорец и напредна през средата. Аржентинецът си проправи път за изстрел и го отправи, но топката прелетя над напречната греда на "орлите".

След малко повече от час игра в Разград "синьо-черните" стигнаха до нови възможности за попадение. Първо шут на Алексис Санчес бе блокиран, но след това Интер отново взе топката, а Лаутаро върна към Кристиан Ериксен. Плеймейкърът стреля от воле, но Пламен Илиев с нова прекрасна намеса предотврати гол за "нерадзурите".

В 69-ата минута Топката бе избита след корнер напред от наказателното поле на гостите. Тя бе посрещната от Антон Недялков, който отправи зловещо силен шут, но за съжаление на Лудогорец кълбото прелетя встрани от вратата на Падели.

В 71-ата минута Интер откри резултата. Точен бе Кристиан Ериксен, който отправи плътен удар от средна дистанция, след като Лукаку подаде вляво за Бираги. Той, от своя страна, пусна за Алексис Санчес, който задържа и върна назад. Последва триходова комбинация от Интер, а топката отиде в Ериксен, чийто удар бе неспасяем за Илиев – 0:1.

В добавеното време на срещата ВАР преглежда за първи път в България! Дел Серо Гранде отиде да гледа монитора за игра с ръка в наказателното поле на Лудогорец от играч на "орлите" и той посочи точката за дузпа след видяното от Абел Анисе - той ще пропусне и реванша. Появилият се от резервната скамейка Ромелу Лукаку спокойно прати топката в долния ляв ъгъл на Пламен Илиев и оформи крайния резултат на "Хювефарма Арена".

Стартовите състави!

Лудогорец: Пламен Илиев – Антон Недялков, Георги Терзиев, Драгош Григоре, Сисиньо – Абел Анисе, Дяков – Марселиньо, Вандерсон, Густаво Каули, Якуб Швиерчок

Резерви: Владислав Стоянов (в), Жордан Икоко, Талеб Тауата, Дан Битон, Стефан Баджи, Мавис Чибота, Козмин Моци

Треньор: Павел Върба

Интер: Даниеле Падели – Диего Годин, Андреа Ранокиа /к/, Данило Д’Амброзио – Виктор Моузес, Матиас Весино, Борха Валеро, Кристиан Ериксен, Кристиано Бираги – Лаутаро Мартинес, Алексис Санчес

Резерви: Филип Станкович, Стефан де Врай, Ромелу Лукаку, Ашли Йънг, Николо Барела, Лоренцо Пирола, Антонио Кандрева

Треньор: Антонио Конте

Съдия: Карлос дел Серо Гранде (Испания)

Стадион: "Хювефарма Арена", (Разград)