Столичният ЦСКА успя да се промъкне напред към третия кръг за Лигата на конференциите. Това се случи, след като носителят на Купата на България надделя след дузпи над Лиепая като гост. До наказателните удари се стигна, след като в двата си мача отборите не успяха да си отбележат гол, като срещите завършиха 0:0 и в София, и в Лиепая. Продължаването напред за „червените” е единственото положително нещо в днешния мач, след като тимът игра много слабо при визитата си на Лиепая, но рулеткатапри дузпите спомогна на отбора.

Българският тим бе по-солидният при изпълнението на наказателните удари, като играчите на латвийците направиха три пропуска при наказателните удари, което спомогна на българския отбор да продължи към третия рунд. Там отборът, воден от Стойчо Младенов, очаква победителя от двойката между хърватския Осиек и полския Погон Шчечин. Успехът донесе на българския тим 350 хиляди евро поради продължаването си напред в най-новия турнир, който е под егидата на УЕФА.

Лиепая ЦСКА

източник: sofascore.com

ЦСКА започна по-дейно в играта, а "червените" предимно атакуваха по десния фланг, където Йоан Баи и Иван Турицов опитваха да проият латвийската отбрана. В първите пет минути обаче до опасности пред двете врати не се стигна. В седмата Ткачук опита да центрира топката в полето на ЦСКА от фаул, но Вальо Антов с глава изчисти в корнер.

В 14-ата минута след рикошет топката се озова пред дъгата на десния крак на Жорди Кайседо, но ударът на еквадорския национал бе изключително неточен и играта се поднови с аут. Пет по-късно Греъм Кери опита остро центриране отляво, след като Кайседо се върна назад, за да изнесе топката, но бранител на Лиепая сложи крак на пътя на топката преди тя да се озове в Йоан Баи.

26-ата минута видя най-доброто положение в мача. Миросавлиев бе изведен в наказателното поле на "червените" и се измъкна от опеката на Матей, за да последва удар с десния крак по земя, но топката премина встрани от лявата греда на Густаво Бусато. В 34-ата минута българският тим направи добро нападение, след като раздвижи топката по двата фланга. Първо удар на Мазику с десния крак бе блокиран, след което топката отиде във Вилдсхут, чийто удар отлетя високо над напречната греда на Лиепая. Седем преди края на първата част Ткачук центрира отляво в наказателното поле на ЦСКА за Миросавлиев, който стреля с галва от трудна позиция, за да прати топката аут.

Последва много добра атака за носителя на купата на България. Йоан Баи финтира с лекота Додо в наказателното поле на Лиепая и подаде за Кайседо. Еквадорецът стреля с глава, но Звиедрис с една ръка прати топката в ъглов удар. В 41-ата минута ЦСКА стигна до драматичен пропуск. Яник Вилдсхут получи топката вляво на наказателното поле на домакините. Нидерландецът можеше да стреля, но върна леко назад за Кайседо, който бе в по-добра позиция. Еквадорецът залъга бранител на "белите" и шутира силно, но от линията на вратата защитник на Лиепая самопожертвователно изчисти и предотврати сигурен гол за ЦСКА.

Първите минути на втората част не развълнуваха никого в игрови план, а след час игра бранител на Лиепая блокира удар на Вилдсхут от разстояние. Три по-късно Сейдина Кейта обстрелва вратата на българския тим, но прекалено неточно. Четвърт час преди края Кери центрира от ъглов удар, но Звиедрис боксира напред. Топката отиде в Йоан Баи, а французинът отправи мощен изстрел с десния крак, за да продължи играта от аут. В 81-ата Бусато направи спасяване след удар на Хоган Укпа от средно разстояние.

"Червените" оцеляха четири минути преди края на редовното време. Нападателят Додо премина през Турицов и Антов отляво и напредна към вратата на ЦСКА. Бразилецът отправи изстрел по земя, а Юрген Матей закачи с шпагат топката, за да ѝ отклони пътя в ъглов удар. Минута преди края Крис Карклинс се строполи в наказателното поле на ЦСКА, но вместо дузпа той получи жълт картон за симулация.

В добавеното време преди Йоан Баи се откри пространство отляво и проби в наказателното поле, но френският футболист на ЦСКА се хлъзна с топката и нападението на "червените" приключи. Миг по-късно Кери стреля с левия крак от дъгата, но защитник на Лиепая блокира с тяло.

Първото продължение в крайморския латвийски град не видя нищо, освен един опит за пробив в наказателното поле на Георги Йомов през четирима бранители на домакините, което, логично, завърши с неуспех. В 111-ата минута пък Георги Йомов бе изведен вдясно и центрира за Кайседо, но Звиедрис излезе и изби топката. Миг по-късно "червените" имаха претенции за дузпа, но румънският рефер не остана очарован от тях и играта продължи. При дузпите ЦСКА се оказа по-добрият отбор и с 3:1 "червеният" отбор продължи напред.

FT / ЛИЕПАЯ - ЦСКА  0:0 (1:3 след дузпи)

ДУЗПИ:

0:1 Греъм Кери бележи с удар в левия ъгъл на Звиедрис.

1:1 Марко Шимич прати Бусато в другия ъгъл и изравни резултата.

1:2 Жорди Кайседо шутира много мощно в долния десен ъгъл на Звиедрис.

1:2 Спасяване! Бусато спаси удара на Ткачук.

1:2 Пропуск! Резервата Ахмедов изпрати топката високо над напречната греда на Лиепая!

1:2 Бусато хвана втора дузпа на Лиепая, този път на Шабала.

1:3 за ЦСКА! Жеферсон бележи!

1:3 Пропуск! ЦСКА продължава напред!

Стадион: "Даугава" /Лиепая, Латвия/

Рефер: Марчел Бирсан /Румъния/

Стартови състави:

ЛИЕПАЯ: 12. Крисянис Звиедрис - 33. Сейдина Кейта, 55. Марко Шимич, 27. Вячеславс Исайевс, 2. Вадимс Жулевс - 15. Юрий Ткачук, 25. Дмитри Бага, 8. Яухени Бярозкин - 22. Хоган Укпа, 45. Милан Миросавлиев, 9. Додо (к)

резерви: 1. Икстенс, 13. Радотич, 4. Маркос Педросо, 5. Веретило, 6. Карклинс, 10. Тиденбергс, 11. Лазаревич, 20 Торес, 21. Шабала, 23. Хвойничкис, 40. Остоич

Tреньор: Небойша Вигниевич

ЦСКА: 1. Густаво Бусато - 19. Иван Турицов, 2. Юрген Матай, 26. Валентин Антов (к), 18. Брадли Мазику - 7. Йоан Баи (115' - 23. Ахмед Ахмедов), 21. Амос Юга, 11. Хамза Чатакович (87' - 3. Жеферсон), 8. Греъм Кери - 9. Жорди Кайседо, 30. Яник Вилдсхут (74' - 10. Георги Йомов)

резерви: 12. Алекс Божев, 25. Димитър Евтимов, 3. Жеферсон, 6. Жуниор Нзила, 10. Георги Йомов, 16. Асен Дончев, 20. Християн Петров, 22. Радослав Живков, 23. Ахмед Ахмедов, 28. Пламен Гълъбов