Славия постигна много важна победа в първия си мач в Лига Европа, след като надви, като гост финландския Илвес с 1:0. „Белите” изиграха солиден мач и със сигурност ще получат добри отзиви за представянето си на „Телия 5G Арена”. Голът за носителя на Купата на България дойде, след като Момчил Цветанов бе точен в 80-тата минута. Столичани заслужаваха повече успеха, след като през първото полувреме нацелиха гредата, а също така им бе отменен гол, който бе дело на Милен Гамаков. Попадението бе отменено заради засада, но имаше сериозна дискусия около правотата на решението. Реваншът е идния четвъртък на стадион „Васил Левски”.

Златомир Загорчич разпредели „белите” на стадиона в Хелзинки в схема 4-3-3, като атаката на Славия бе водена от Милчо Ангелов. Нападателят бе захранван с пасове от Галин Иванов и Момчил Цветанов, докато на вратата бе Георги Петков, който постави рекорд за България, ставайки най-възрастният български футболист, който играе в Европа.

Тук, специално за Вас, следихме срещата минута по минута.

В 13-ата минута нападателят на Илвес Мариус Нубиси бе изпуснат от „бялата” защита, но вратарят на Славия Георги Петков направи много добро спасяване.

Нубиси получи по земя пас от средата на терена и стреля, но Петков затвори добре ъгъла и топката излезе в ъглов удар.

Три по-късно столичният тим нацели гредата на опонента. Момчил Цветанов бе изпуснат от отбраната на Илвес вдясно и върна към Янис Карабельов. Халфът на Славия стреля по земя, но топката се отби в дясната греда на Мика Хиландер.

В 26-ата минута Милен Гамаков отбеляза попадение за Славия, но съдийската тройка от Полша отмени гола за „белите”. Гамаков бе точен с глава след центриране на Галин Иванов, а решението бе доста дискусионно, макар лекотата, с която бе взето.

Ееро Таминен стреля силно по диагонала в 34-ата минута, но топката прелетя край гредата на Георги Петков. Шест по-късно Лаури Ала-Миламаки стреля добре от фаул, но потърси вратарския ъгъл и топката премина близо до десния страничен стълб.

В 42-ата минута стражът на Славия Георги Петков направи прекрасно спасяване, след като отби удар с глава на Таминен. След като приключи игровата ситуацията, страничният съдия вдигна флага си за засада на финландския халф.

Илвес стартира солидно втората част, а Марио Нубиси затрудни Георги Петков след трийсетина секунди. Камерунецът стреля с десния крак по земя, а стражът на Славия трябваше да се намесва, за да предотврати попадение във вратата си.

Десет минути по-късно Илвес получи възможност да поведе в резултата за втори път. Ярвинен върна топката към Ала-Миламаки. Халфът центрира прострелно,  но Александър Александров изчисти напред. Топката попадна в Сиира, който стреля силно, а нападателят Нубиси желаеше да довкара, но вместо това отклони топката в аут.

Второто полувреме бе с много по-нисък интензитет, за разлика от първата част, като предимно зрителите ставаха свидетели на здрави единоборства.

В 62-ата минута Илвес получи корнер, а след него Нубиси стреля с глава, като Георги Петков отново изби и се намеси за пореден път добре под рамките на вратата.

В 71-ата минута Славия направи фрапантен пропуск – Момчил Цветанов бе изведен добре отдясно, а вратарят Хиландер тръгна да посреща бившия футболист на ЦСКА. Цветанов върна към влезлия секунди преди това Георги Йомов, но младият футболист не успя да вкара топката в опразнената финландска врата.

В 81-ата минута Славия поведе в Хелзинки, а точен бе Момчил Цветанов. Галин Иванов поде скоростна атака през центъра, а защитата на Илвес бе хваната неподготвена. Иванов подаде наляво към Цветанов и го изведе срещу Хиландер и с хубав удар по земя вратарят на Илвес бе преодолян – 0:1 за Славия!

До края на срещата Славия владееше повече топката и не предостави много шансове на опонента, като само един удар на Таминен смути защитата на „”белите”, но топката мина над гредата.

Реваншът е идния четвъртък на стадион „Васил Левски” от 19.00 часа.

Илвес - Славия 0:1

0:1 Момчил Цветанов (80')

Съставите на двата отбора:

Илвес Тампере (4-4-1-1): 1. Хиландер – Аспрегрен, Танска, Миетунен, Рананкари – Йервинен (86' Ойава), Тиау, Сиира (83' Мунди), Таминен – Ала-Миламаки (83' - Йокелайнен) – Нубиси

Треньор: Ярко Вис

Славия (4-3-3): 1. Георги Петков – Сашо Александров, Милен Гамаков, Андреа Христов, Димитър Велковски – Славчо Шоколаров (69' - Георги Йомов), Янис Карабельов, Емил Мартинов – Галин Иванов, Момчил Цветанов (90+2' Илия Димитров), Милчо Ангелов (86' - Цветелин Чунчуков)

Треньор: Златомир Загорчич

Съдия: Криштоф Якубик (Полша)