Лудогорец допусна изненадваща загуба с 1:2 при гостуването си на Жалгирис на стадион „ЛФФ“ във Вилнюс в първия мач от втория квалификационен кръг на Шампионската лига. Българският шампион не само изпусна да стигне до победата в литовската столица, но можеше да вземе и много добър аванс. Воденият от Георги Дерменджиев отбор обаче допусна обрат през второто полувреме и ще има по-трудната задача на реванша в Разград, който е след седмица. Абел Анисе откри резултата в 18-та минута, но бившият футболист на ЦСКА Серж Нюаджи бе в основата на обрата, след като отбеляза първия гол във вратата на Ренан и асистира за второто попадение на литовския шампион.

Двубоят започна с надмощие на домакините от Жалгирис. В 13-та минута след центриране в наказателното поле на Лудогорец, Дарвидас Шернас стреля с глава, но над напречната греда на вратата на Ренан. Четири минути по-късно Шернас получи хубав извеждащ пас, след което веднага стреля, но неточно в аут.

Лудогорец поведе в 18-та минута. Вандерсон подаде към Абел Анисе, който изскочи зад отбраната на Жалгирис, след което излезе сам срещу Виткаускас и с премерен удар изпрати топката във вратата му.

Густаво Кампаняро отправи далечен удар в 24-та минута, но встрани от вратата на Виткаускас.

Жалгирис пропиля невероятна възможност да изравни резултата в 25-та минута, когато Матия Люич направи добър пробив отляво, след което центрира в наказателното поле на Лудогорец, където топката стигна до оставения непокрит на празна врата Дарвидас Шернас, който не успя да вкара. Вместо това Шернас изпрати топката в ръцете на Ренан.

Лудогорец пропусна много добра възможност да удвои своята преднина в 33-та минута. Марселиньо центрира в наказателното поле на Жалгирис, където Джонатан Кафу бе изпуснат и стреля с глава, но над напречната греда в аут.

Вандерсон направи добър пробив в 42-та минута, който бе завършен с удар, но той бе неточен и топката излезе в аут.

Две години по-късно

Натанаел се опита да изненада вратаря на Жалгирис Виткаускас с далечен удар в 55-та минута, но внимателно следеше ситуация и спаси.

Лудогорец пропусна идеална възможност да удвои своята преднина в 61-та минута, когато Натанаел с много дълъг пас изведе Лукоки зад отбраната на Жалгирис. Холандецът остана сам срещу Виткаускас, но не успя да го преодолее и вратарят спаси.

Лудогорец се отчете с нов много сериозен пропуск в 67-та минута. Марселиньо отправи много хубав далечен удар, но Виткаускас успя да спаси. След това отбитата топка попадна в Кафу, който бе на отлична позиция, но стреля много неточно в аут.

Матия Люич отправи далечен удар в 72-та минута, но Ренан нямаше затруднения и спаси.

Жалгирис можеше да изравни резултата в 76-та минута, когато след центриране от корнер в наказателното поле на Лудогорец, Климавичиус стреля с глава, но над напречната греда в аут.

Литовският шампион изравни резултата в 78-та минута, когато Дарвидас Шернас получи топката в наказателното поле на Лудогорец, след което се опита да комбинира със свой съотборник. Козмин Моци не успя да се намеси добре и сервира топката на Серж Нюаджи, който отблизо не пропусна да вкара топката във вратата на Ренан.

Благойевич се опита да изненада Ренан с нов далечен удар в 81-та минута, но бразилският вратар на Лудогорец спаси.

Жалгирис направи пълен обрат в мача в 85-та минута.  Серж Нюаджи направи отличен пробив, след което навлезе в наказателното поле на Лудогорец, но подаде към Мантас Куклис, който стреля от дъгата на наказателното поле на гостите и изпрати топката във вратата на Ренан.

Жалгирис завърши мача с човек по-малко, след като Дарвидас Шернас бе изгонен дълбоко в добавеното време на срещата за втори жълт картон. Той удари с лакът в лицето Игор Пластун.

Реваншът в Разград е точно след седмица, а Лудогорец ще се нуждае от задължителна победа.

Жалгирис: 1. Армантас Виткаускас – 8. Егидиус Ваиткунас, 2. Линас Климавичиус, 6. Мамаду Мбодж, 5. Донован Слийнгард – 27. Матия Люич, 7. Славко Благойевич, 88. Мантас Куклис – 17. Ливиу Антал, 10. Дарвидас Шернас, 80. Еливелто

Лудогорец: 33. Ренан дос Сантос – 8. Лукас Саша, 30. Козмин Моци, 5. Георги Терзиев, 6. Натанаел – 10. Густаво Кампаняро, 12. Абел Анисе – 92. Джоди Лукоки, 84. Марселиньо, 88. Вандерсон – 22. Джонатан Кафу

стадион: „ЛФФ“, Вилнюс

съдия: Мануел Шютенгрубер (Австрия)