Авантюрата на българския шампион Лудогорец Разград в европейските клубни турнири през сезон 2021/2022 приключи. Това стана факт, след като „орлите” допуснаха четвъртото си поражение в група F от турнира Лига Европа, този път с 0:1 от Цървена звезда при гостуването си в Белград.

„Орлите” оказаха сериозна съпротива срещу сръбския гранд на „Райко Митич”, но макар нея миг гениалност от направилия страхотен мач Мирко Иванич в 57-ата минута прибави трите точки в актива на „звездашите” и с него той запази като добри шансовете на Звезда за продължаване напред в надпреварата.

Лудогорец остана последен с 1 точка мач преди края на тази фаза, докато сърбите са на върха с 10 пункта. Спортинг Брага е втори с 9, докато третият Мидтиланд е с осем. По този начин трите отбора, които са в групата на "орлите", ще решават продължаването си в Лига Европа и Лига на конференциите в последния рунд, когато Лудогорец посреща в Разград Мидтиланд, докато Спортинг Брага ще приеме Звезда в Португалия. Иначе, мачът в сръбската столица се игра пред повече от 15 хиляди деца по трибуните, които подкрепяха своите любимци с непрестанните си песни. Това беше така, тъй като Звезда бе наказан да играе без фенове в тази среща заради ексцесиите им в предишния мач с Мидтиланд, но от УЕФА направиха компромис да пуснат деца до 14-годишна възраст на стадиона.

Генерално приключението на Лудогорец през тази година в Европа може да бъде охарактеризирано като тотален „ин-ян”, след като „орлите” демонстрираха добра игра в първата половина от мачовете си, но след елиминацията от Малмьо в плейофа за Шампионска лига в края на август месец тимът не успя да запише добри игри в спортно естество във втория по сила турнира. Това бе спомогнато и от факта, че „орлите” не можеха да разчитат на сериозна част от ключовите играчи в състава си заради сериозни контузии в хода на есента.

Мачът в Белград стартира с атака на домакините, които стигнаха до ъглов удар. След изпълнението му Страхиня Еракович бе оставен непокрит в наказателното поле на "орлите", ала ударът на бранителя с глава отлетя аут. В седмата минута Десподов проби отдясно по атаката на разградчани и върна назад за Жордан Икоко. Десният бранител на българския шампион пласира центриране в наказателното поле на Звезда за Сотириу, който изпревари Драгович и среля с глава, но аут.

BGNES
11 снимки

Лудогорец съумя да задържа повече топката в сравнение с първите минути на срещата и притъпи достатъчно добре първоначалния натиск на сърбите. В 12-ата минута "орлите" имаха претенции за дузпа, а испанският рефер бързо се съвеща с ВАР, който му посочи, че нарушение на правилата в наказателното поле на домакините няма. Лудогорец опитваше да пробие отбраната на "червено-белите" с предимни нападения отляво, като Мавис Чибота трябваше успешно да преминава през Радован Панков. В 19-ата минута именно конгоанецът отправи силен диагонален удар извън наказателното поле, но неточно.

След 29 минути игра "орлите" организираха страхотно нападение отдясно. Жордан Икоко пусна пас по земя, а Десподов остави топката между краката си, а тя се озова в Сотириу. Кипърският стрелец на "орлите" хитро върна назад за Клод Гонсалвеш, който отправи удар към вратата на Милан Борян, ала бившият страж на Лудогорец с две ръце боксира встрани.

Седем преди края Мирко Иванич реши да стреля от дистанция посока българската врата, а Сержио Падт не се намеси добре и не успя да улови топката. За щастие на нидерландеца тя излезе в ъглов удар, от който не произлезе нищо интересно пред родната врата. Малко след това Гелор Канга също шутира към разградската врата, но встрани. Минута преди края на първото полувреме пък Кирил Десподов извърши нарушение срещу Еракович вдясно по атаката на "орлите", но на българското крило му се наложи да бъде третиран от медицинския щаб на Лудогорец след единоборството.

В добавеното време на първата част "звездашите" стигнаха до най-чистото си положение. Борян изпълни бързо свободния удар, а топката бе свалена за Катай. Плеймейкърът сви вляво на наказателното поле на Лудогорец за Иванич, ала ударът на №4 от Звезда се оплете в мрежата на българската врата, но от външната ѝ страна. В 54-ата минута Милан Павков шутира изключително мощно отляво в наказателното поле на Лудогорец, но Сержио Падт с две ръце прати топката в ъглов удар, спасявайки сигурен гол във вратата си.

Антон Узунов
61 снимки

След 360 секунди обаче Цървена звезда поведе в резултата, материализирайки натиска си от старта на второто полувреме. Мирко Иванич овладя топката пред границата на наказателното поле на "орлите" и с прекрасен фалцов удар прати топката в горния ляв ъгъл на Падт, който в тази ситуация нямаше как да се намеси. В 71-ата отното Падт трябваше да се намесва, след като Пиерос Сотириу остави прекалено леко Мирко Иванич да се обърна пред българската защита и да шутира, но все пак вратарят прояви доста добър рефлекс в тази ситуация.

Голът даде увереност у "звездашите", които започнаха да атакуват още по-масирано, а в 63-ата Павков опита да се разпише, но стреля встрани от вратата на българския шампион. Пет след това Канга пробва да изненада нидерландския вратар на Лудогорец, но неточно. Пет преди края на дуела пък Иванич се постара отново да вкара гол от сериозно разстоние, но този път топката не попадна в очертанията на родната врата.

До края на срещата Лудогорец наложи натиск спрямо сръбския тим, а в добавеното време на срещата Борян трябваше да се намесва решаващо, за да отрази удар на Пластун. Това бе и последният по-интересен момент от "Райко Митич", като за Лудогорец предстои домакинство на ЦСКА в efbet Лига.

FT / ЦЪРВЕНА ЗВЕЗДА 1:0 ЛУДОГОРЕЦ

1:0 Мирко Иванич (57)

Съдия: Хосе Мария Санчес, Испания

Стадион: "Райко Митич", Белград, Сърбия

СЪСТАВИТЕ:

Цървена звезда: 82. Милан Борян, 2. Милан Гаич, 25. Страхиня Еракович, 15. Александър Драгоевич, 6. Радован Панков, 55. Славолюб Срнич, 18. Нйегош Петрович (68' - 7. Ненад Крстчич), 8. Гуелор Канга, 10. Александър Катай (46' - 31. Ел Фарду Бен Набуан), 4. Мирко Иванич, 9. Милан Павков

Резерви: 1. Зоран Попович, 11. Филипо Фалко, 21. Петар Станич, 23. Марко Лазетич, 35. Секу Саного

Треньор: Деян Станкович

Лудогорец: 1. Серджио Падт – 6. Шакил Пинас, 30. Игор Пластун, 5. Георги Терзиев, 22. Жордан Икоко – 25. Стефан Баджи, 8. Клод Гонсалвеш (65' -  23. Шоу) – 11. Кирил Десподов (к) (65' - 10. Елвис Ману), 64. Доминик Янков, 13. Мавис Чибота (77'-  29. Дорин Ротариу) – 19. Пиерос Сотириу

​Резерви: 67. Дамян Христов, 71. Кристиан Кахлина, 24. Оливие Вердон,, 45. Димитър Митков, 74. Хюсеин Кельовулев, 79. Тихомир Димитров