Левски спечели последния си мач преди старта на кампанията си в Лига Европа. "Сините" надделяха с 1:0 над сръбския Радник Сурдулица, като това се случи само шест дни преди първия мач в евротурнирите с черногорския Сутиеска Никшич.

Автор на единственото попадение за българския тим беше Бабатунде Адениджи. Той се разписа още в самото начало на двубоя, като завърши прекрасна атака, в която участваха Жуниор Мапуку и Роман Прохазка.

В този мач наставникът Николай Митов пусна състав, на който по всяка вероятност ще разчита в голяма степен за битката с черногорците. Част от него не бяха контузените Серджиу Буш и Антонио Вутов, които обаче се очаква да се възстановят до двубоя със Сутиеска и има вероятност да участват в него.

Митов: Очаквам Сутиеска да се затвори, искам още нови

Мачът започна с мощен натиск в "синьо". Жуниор Мапуку беше в основата на всичко по-интересно пред вратата на сърбите и показа класата си. Нападателят участва и в атаката за гола в 6-та минута, когато с хубав пас намери Роман Прохазка и словакът проби в наказателното поле до аутлинията. След това достави топката перфектно за Бабатунде Адениджи и той нямаше как да пропусне - 1:0.

Последваха много силни минути за Левски, но ударите на Прохазка от дистанция и на Мапуку от наказателното поле не намериха целта. Радник погледна към вратата на столичния гранд едва в 35-та минута, когато стигна и до единствената си ситуация преди почивката, когато Златанович открадна една топка от Димитър Пиргов и стреля силно, но Божидар Митрев спаси без особени проблеми.

Прохазка: Липсата на Краев и Бурабия ще се компенсира трудно

В 40-та минута новото попълнение Васил Панайотов с перфектен пас с външен фалц изведе Жуниор Мапуку в наказателното поле, но мощният шут на французина беше отразен от вратаря. Така почивката дойде при гол аванс за Левски, а играчите в синьо показаха доста хубава игра.

През втората част картината на терена не се промени особено. Левски беше по-активният отбор, създаваше по-чистите ситуации, но така и не можеше да намери целта. Роман Прохазка най-често обстрелваше вратата на противника, но ударите му или не намираха очертанията на вратата, или вратарят се намесваше подобаващо.

Съперникът на Левски се скрива на 80 км от София

Едва в средата на втората част беше направена и първата смяна в Левски, като на терена се появи Алекс Боримиров на мястото на Адениджи. Младокът веднага създаде опасност в 67-та минута, като проби перфектно по левия фланг и центрира остро, но защитник в последния момент изби и предотврати опасността.

Най-чистият шанс за "сините" след почивката дойде в 76-та минута. Тогава Васил Панайотов даде страхотен пас към левия фланг, там Алекс Боримиров свали с глава за Мики Орачев, чийто удар от наказателното поле щеше да счупи напречната греда. Гол обаче нямаше.

След поредица смени в края интригата и темпото значително намаляха, но все пак Левски запази преднината си и записа победа във втората си контрола, след като беше паднал в първата от Черно море с 0:1. Радник пък запписа второ поражение в проверките си, след като преди три дни беше разгромен с 1:5 от Раднички Ниш. Сега обаче отборът падна само с 0:1.

Ето и стартовите състави на двата отбора:

Левски: Божидар Митрев, Милош Цветкович, Давид Яблонски, Димитър Пиргов, Иван Горанов, Георги Ангелов, Роман Прохазка, Васил Панайотов, Франсис Нар, Бабатунде Адениджи, Жуниор Мапуку;

Радник: Огнйен Чанчаревич, Александър Гойкович, Братислав Пейчич, Милош Милованович, Синиша Младенович, Никола Жакула, Иван Чорич, Никола Радович, Милош Станкович, Игор Златанович, Йован Йованович.

Битката НА ЖИВО:

90+2' - Край на мача, Левски победи с 1:0!

89' - Последна смяна в Левски. Илия Димитров влезе на мястото на Жуниор Мапуку.

84' - Още една смяна в Левски. Излезе Васил Панайотов, влезе Галин Ташев.

82' - Фаул в полза на Левски. Мапуку шутира от малък ъгъл, вратарят на Радник изби в корнер.

79' - Още една смяна в Левски, излезе Франсис Нар, влезе Атанас Кабов.

77' - Трета смяна в Левски. Излезе Божидар Митрев, влезе Александър Любенов. Така капитанската лента беше сложена на ръката на Роман Прохазка.

76' - Левски беше изключително близо до втори гол. Васил Панайотов даде добър пас на ляво, Боримиров свали с глава на Мики Орачев, който опита много техничен удар в наказателното поле, но уцели гредата.

73' - Фаул за Левски след нарушение срещу Нар, Прохазка шутира в очертанията на вратата, но без проблеми за вратаря на Радник, който спаси.

69' - Втора смяна в Левски. Излезе Иван Горанов, влезе Мики Орачев.

67' - Още с първото си докосване до топката Алекс Боримиров създаде опасност. Младокът проби отляво, стреля силно, топката рикошира в бранител и стана удобна за вратаря, който изби в корнер.

65' - Първа смяна в Левски. Излиза авторът на попадението Бабатунде Адениджи, влиза Алекс Боримиров.

61' - Хубав пробив на Иван Горанов по лявото крило, той центрира, Прохазка стреля, но на метър вляво от вратата на сърбите.

48' - Фаул в полза на Левски, Роман Прохазка направи нещо средно между удар и центриране, но вратарят на сърбите се справи.

47' - Силен удар на резервата на Радник Ступанович, но Митрев изби.

46' - Начало на втората част на мача!

45' - Край на първата част на мача! Левски води с 1:0.

41' - Фаул в полза на Радник от ляво по атаката, Чорич центрира, но Митрев скочи най-високо и улови топката.

40' - Отличен пас на Васил Панайотов с десен външен фалц изведе Мапуку в наказателното поле, който стреля силно, но вратарят беше заел добра позиция и изби.

35' - Първа възможност за Радник. Златанович отне топката от Пиргов, влезе в наказателното поле, стреля силно, но Божидар Митрев спаси.

27' - Много хубав пас на Панайотов изведе Мапуку в наказателното поле, но таранът се забави и топката му беше избита в корнер.

22' - Съдията спря мача за кратко, за да могат играчите на двата отбора да пият вода. В Правец в момента е страшна жега.

10' - Хубава комбинация на "сините" завърши с шут на Роман Прохазка от около 17 метра, но топката беше удобна за вратаря и той я улови.

6' - 1:0 за Левски! "Сините" реализираха след много добра атака. Мапуку отново се понрави с добри действия в средата на терена, пусна към Роман Прохазка, който проби в наказателното поле, стигна до аутлинията и достави отлична топка за Адениджи, който я засече по трева във вратата на сърбите.

3' - Първа опасност пред вратата на Радник. Жуниор Мапуку овладя топката технично в централния кръг, пусна пас надясно към Бабатунде Адениджи, нигерицът стреля от 15-ина метра силно, но и неточно в аут.

1' - Начало на мача в Правец.