Левски сложи край на черната серия от седем поредни години, без да отстрани съперник в Европа. "Сините" устискаха нулево равенство в гостуването на черногорския Сутиеска и с общ резултат 3:1 намериха място във втория квалификационен кръг на Лига Европа, където ще се изправят срещу хърватския гранд Хайдук Сплит.

Митов: Този мач бе задължителен за Левски

За последно българският тим отстрани шведския АИК Стокхолм през август 2010 г. и влезе в групите на втория по сила турнир в Европа. От тогава обаче столичани така и не можеха да елиминират противопоставилите им се опоненти, но на тази прокоба беше сложен край с мача в Никшич.

Сърцат играч на Левски спаси фенско знаме в Черна гора

В този мач "сините" опитаха да подходят умно и да опазят преднината си от първия двубой. Това обаче можеше да им изиграе лоша шега, защото черногорците изпуснаха две 1000-процентови положения след почивката. А ако ги бяха вкарали, черната серия за българите щеше да продължи. Но за щастие това не се случи и Левски продължава напред.

Боримиров: Селекцията продължава, можем и още в Европа

Първата част на този мач протече равностойно, като в началото домакините бяха по-активни. Те атакуваха предимно по левия фланг на атаката си, а най-деен беше Стефан Денкович. Той не срещаше съпротива от десния бек Милош Цветкович, който беше неориентиран преди почивката и само трябва да благодари на съотборниците си, че го покриваха.

Иван Горанов: Можем да победим Хайдук

Точно след нелепа грешка на сърбина Денкович изведе Божо Маркович сам срещу Божидар Митрев, но неговият мощен удар беше избит от Давид Яблонски в корнер. "Сините" в тези минути се ограничаваха с разбиване на играта на съперника и не гледаха много в предни позиции. Въпреки това имаха своите шансове.

Прохазка: Важното е, че продължихме напред

В 18-та минута Бабатунде Адениджи нахлу до аутлинията и центрира, но защитата на Сутиеска изчисти и топката стигна пред наказателното поле за Васил Панайотов. Неговият изстрел обаче мина над вратата и тази опасност беше пропиляна. Веднага след това черногорците отговориха с едно центриране. При него Неманя Недич стреля с глава, но Митрев не беше затруднен, защото топката мина над вратата.

Митрев: Бях сигурен, че мачът ще е точно толкова тежък

В тези минути битката отново се пренесе в средата на терена, а в 27-та минута Франсис Нар направи хубав пробив отляво и стигна почти до аутлинията, откъдето реши да стреля, но вратарят на домакините се справи. Малко след това дойде и най-спорното положение в мача. В 30-та минута грешка в защитата на Сутиеска позволи на Жуниор Мапуку да се озове срещу вратаря Гилиен, стражът го докосна и французинът падна. Реферът обаче не даде дузпа.

Впоследствие пред наказателното поле на Левски единствените опасности бяха от статични положения, но Митрев и защитата пред него се справиха и не допуснаха сериозни опасности. От своя страна "сините" можеха да открият в 40-та минута и пропиляха най-хубавия шанс преди почивката.

Тогава Иван Горанов стреля великолепно с левия крак от пряк свободен удар пред наказателното поле, но вратарят на Сутиеска изби. Топката стигна до Жуниор Мапуку пред голлинията, но ударът му беше избит от защитник на метър, преди да се озове в целта и Левски да поведе. С това се изчерпаха и чистите ситуации в това полувреме и почивката дойде при нулево равенство.

След подновяването на играта Сутиеска пак тръгна по-смело напред в търсене на гола, но освен Стефан Денкович, другите бяха твърде статични. Именно Денкович не спираше да тормози защитата на българския тим и едно негово центриране малко след подновяванеот на играта завърши с удар с глава на Деян Зарубица от вратарското поле, но топката беше лека и Митрев улови.

После играта се изравни, както обикновено, а при една контра "сините" изпуснаха да вземат заслужена преднина. В 57-та минута Адениджи напреднапред наказателното поле и стреля, топката рикошира от защитник и стигна до Васил Панайотов. Той беше на изгодна позиция и стреля, но вратарят Гилиен изби и така страхотният шанс беше пропилян.

В тези минути Левски се беше прибрал в половината си и това се оказа голяма грешка в този момент. Особено с трагичен играч като Цвтекович отзад. В 64-та минута сърбинът щеше да подари гол за Сутиеска. Тогава той изпусна зад гърба си Стефан Денкович за хиляден път, но този път играчът на домакините остана сам срещу Митрев.

Вратарят предвидливо излезе и изби, но топката падна на крака на Деян Зарубица на опразнената врата. Неговият изстрел обаче в последния момент беше избит от Давид Яблонски току пред голлинията и най-чистото положение за черногорците беше пропиляно и Левски се измъкна сух.

В тези минути българският отбор изглеждаше доста зле. "Сините" все по-често се пропукваха в защита и позволиха още веднъж на Зарубица да излезе сам срещу Божидар Митрев. Но ударът на нападателя беше избит от капитана на момчетата на Николай Митов, който се хвърли в караката на съперника.

В 79-та минута Сутиеска поиска и дузпа. След едно центриране от корнер Митрев изби с една ръка и топката се озова на крака на Боян Божович. Той стреля мощно, топката срещна ръката на Давид Яблонски, но ударът беше от твърде близко разстояние, а и чехът беше прибрал ръката си. Дузпа нямаше как да бъде дадена и реферът не го стори.

В последната минута на редовното време и Боян Божович стреля опасно с глава след един корнер и прати топката на сантиметър встрани от вратата, с което в крайна сметка се изчерпаха интересните ситуации в този мач. И Левски, макар и с малко опълчение в реванша, намери място във втория квалификационен кръг, където ще срещне хърватския гранд Хайдук Сплит.