Шампионът на България – Лудогорец, доигра мача-реванш срещу Динамо Загреб с осем човека и загуби с 2:4, за да бъде отстранен от елиминационната фаза в Шампионската лига през сезон 2022/2023. Реферът от Франция Беноа Бастиен на три пъти изгони футболисти на „орлите“ и в доста ситуации ощети отбора от България. През първата част Доминик Янков беше отстранен от игра в 17-ата минута, а малко преди това Йосип Дърмич беше дал аванс на „Максимир“ на домакините.

В 27-ата пък Мислав Оршич от дузпа удвои актива на „модрите“, а в 45-ата минута отново той бе точен. В добавеното време на първата част Кирил Десподов намали пасива на родния тим.

В началото на втората част Игор Тиаго стреля с глава, а топката се отби в ръката на бранител на Динамо. Бастиен отиде да проверява ситуацията чрез ВАР, макар още в реално време да се видя тази проява на Перич, за да посочи бялата точка. Зад топката застана Десподов, който реализира за 2:3. Това стъписа донякъде домакините, които бяха освирквани мощно в хода на втората част от собствените си привърженици, за да дойде 73-ата минута и Рик Джонатан да поеме към съблекалните след изключително пресилен втори жълт картон.

Динамо продължи да бъде прекалено пасивен, макар числения си превес, а три преди края Кирил Десподов имаше чудесна възможност да изравни на „Максимир“, но пропусна. В ответната атака Жан Карничник фаулира Оршич в наказателното поле и Бастиен посочи дузпа. След проверка с мониторите Карничник беше изгонен с директен червен картон, а дузпата реализирана от Бруно Петкович.

Така, Лудогорец продължава участието си в плейофа за влизане в групите на Лига Европа, където ще спори с литовския Жалгирис, който беше елиминиран от Будьо/Глимт.

100 снимки

След по-малко от четири минути игра се видя първата опасна ситуация в срещата. Адеми даде пас отдясно наляво за Дръмич. Той видя Мартин Батурина, който не се посвени да шутира силно към вратата на Симон Слуга, но хърватският нападател на "орлите" спаси и прати топката в корнер. Последва още един за "модрите", но нов удар посока вратата на родния шампион нямаше.

В осмата Рик Джонатан проби отлично през средата и даде добър пас вдясно за непокрития Сисиньо. Крайният бранител напредна и можеше да центрира далеч по-умело към един от един от тримата си съотборници, заели местата си в наказателното поле на домакините. В крайна сметка се стигна до ъглов удар за Лудогорец, след който на първа греда Пьотровски опита да я засече, но след двоен рикоше тя излезе аут.

Малко след това пък Доминик Янков извърши нарушение, за което получи жълт картон. След изпълнението на свободния удар капитанът Ариян Адеми отигра с глава, но неточно. По-настъпателните сякаш действия на домакинтие дадоха резултат в 13-ата минута. Тогава те разиграха добре топката в средата на терена, като линиите на Лудогорец бяха разпокъсани в следствие на опит за нападение. Топката отиде вдясно за Стефан Ристовски, който я вдигна на "втора" греда за Дърмич, а той с глава отблизо я прати в обратния ъгъл на Слуга - 1:0.

В 17-ата минута Рик Джонатан за пореден път напредна през средата на терена и даде топката успоредно за Доминик Янков. Младокът в Лудогорец шутира силно с левия крак, но Ливакович отрази. След това бранител на Динамо изчисти с глава, а Янков атакува топката, но вместо нея уцели крака на бранител на Динамо, след което реферът Беноа Бастиен го изгони, макар картонът да беше пресилен.

В хода на по-малко от 60 секунди, напук на резултата, играчите на Динамо си изкараха два жълти картона без да извършват нарушение, след като спореха с рефера от Франция. В 23-ата минута Дарио Шпикич напредна отдясно и задмина Антон Недялков, след което последва пас, koйто отиде към Батурина, но ударът му профуча встрани.

В 25-ата пък реферът Бастиен отсъди дузпа за Динамо Загреб. Шпикич напредна отдясно и сви топката с десния си крак, докато беше догонван от капитана Недялков. Съдията посочи бялата точка, а от Лудогорец имаха сериозни претенции за това французинът да разгледа чрез ВАР решението си, но той не посмя. След това Мислав Оршич се засили и с плътен удар удвои - 2:0 за Динамо.

Минута преди края на редовното време на първата част "модрите" реализираха трети гол в срещата. Мислав Оршич получи вляво топката и нахлу навътре в наказателното поле на "орлите", след което с десния крак утрои резултата за тима от Загреб.

В добавеното време на срещата Кирил Десподов получи топка след единоборство между Игор Тиаго и бранител на Загреб. №11 на Лудогорец шутира с десния крак със сила, след което намали до 1:3 пасива за родния шампион.

Aнте Шимунджа направи три промени на почивката, като заигра с един дефанзивен халф в лицето на Иван Йорданов. Малко след подновяването на играта пък Игор Тиаго стреля с глава, а Лудогорец имаше яростни претенции за дузпа. Малко след това реферът Бастиен беше привикан на мониторите да прегледа ситуацията и се видя, че бранителят на Загреб игра с ръка и точката за изпълнение беше показана. Зад топката застана Кирил Десподов, който беше безпогрешен, пращайки Ливакович на другата страна - 3:2.

Постепенно натискът на Лудогорец намаля, а Динамо заигра по-често с топката след първите осем минути. Все пак, "орлите", макар и с 10 човека, опитваха всеячески да търсят ново попадение на "Максимир". В 72-ата реферът Бастиен изгони втори играч на Лудогорец, като това беше Рик Джонатан. Бразилецът тръгна да прави финт срещу Шпикич. Той се получи, след което №77 от преигра след докосване на ръката на Джонатан в главата му и залъга достатъчно ефектно френския рефер, който се подведе и остави Лудогорец с 9 човека в Хърватия.

В 83-ата минута Кирил Десподов се откъсна отдясно по крилото, като в наказателното поле бяха Матиас Тисера и Спас Делев. №11 на Лудогорец реши да стреля с левия си крак, но неточно, след което феновете на Динамо започнаха да овиркват своите футболисти заради играта им в хода на срещата. Динамо организира бързо нападение, а Мислав Оршич беше задържан в наказателното поле на "орлите" от Жан Карничник и реферът Бастиен посочи за втори път бялата точка за Загреб в срещата. Французинът отиде да гледа на мониторите за провинението на крайния бранител на Лудогорец, след което отмени решението си за жълт картон и изгони Карничник.

FT ДИНАМО ЗАГРЕБ – ЛУДОГОРЕЦ 4:2  (2:1 в първия мач)

1:0 Йосъп Дърмич (13)

2:0 Мислав Оршич (27-дузпа)

3:0 Мислав Оршич (44)

3:1 Кирил Десподов (45+3)

3:2 Кирил Десподов (49-дузпа)

4:2 Бруно Петкович (87-дузпа)