Ботев не успя да вземе стратегически аванс срещу Маритимо в първия мач помежду им от третия предварителен кръг на Лига Европа. В Бургас на стадион „Лазур” срещата приключи без голове, при 0:0, което като цяло не е лош резултат. Португалците, за които това бе първи официален мач през сезон 2017/2018, обаче се показаха като костелив орех и коварен съперник.

Макар двубоят да не бе изпъстрен с положения, и двата отбора имаха достатъчно чисти шансове, с които да улеснят задачите си за реванша. Никой не успя да се възползва, като Фернандо Виана и Тодор Неделев пропуснаха най-добрите възможности за Ботев, а от другата страна най-деен в това отношение бе Ебер Беса.

Чайка в ролята на 12-ия играч за Ботев

Така след четири поредни двубоя в Лига Европа, в които „канарчетата” неизменно отбелязваха, головата им серия секна. Този факт би бил без значение, ако българите успеят да се разпишат в реванша, когато евентуално попадение би имало много по-сериозна тежест.

Под възгласите на разпалените фенове на Ботев мачът тръгна, но първият шанс се откри пред португалците. В 5-ата минута Луиш Мартинш намери с пас по тревата намиращия се пред него Пикети, а лявото крило пусна остра топка към границата на наказателното поле. Таранът Родриго Пиньо я овладя и не се посвени да стреля от 15-ина метра, като шутът премина много опасно покрай левия стълб зад Иван Чворович.

Футболистите на Даниел Рамош показаха добра преса в началните минути, но постепенно Ботев се научи как да я преодолява. Тогава противникът предприе малко по-различен подход и бързо насищаше собствената си половина, където посрещаше атаките на пловдивчани.

Те от своя страна организираха няколко опасни атаки, но така и не успяваха да стигнат до завършващ удар. В 21-ата минута Балтанов чукна с петичка наляво за Крум Стоянов, което изостри събитията много рязко. Крилото центрира леко балонно, като все пак Косоко се пребори за нея с Мартинш в наказателното поле. Френският футболист елегантно я прехвръли над главата на съперниковия играч за нахлулия от втора позиция Цветомир Панов. Последният пробва остро центриране във вратарското поле, което бе пресечено.

Само три минути по-късно десният бек на Ботев пак се включи в предни позиции и изпрати скоростно подаване в пеналта към Крум Стоянов. Последният бе изпуснат от защитниците, но малко не му стигна да отиграе топката.

В 27-ата минута Лъчо Балтанов открадна топката от Ебер Беса в половината на Маритимо и я остави за Тодор Неделев. Голямата звезда на Ботев веднага я нагласи на левачката си и стреля изключително мощно от около 27 метра. Параболата на изстрела бе много коварна за вратаря, на когото въпреки всичко не му се наложи да се намесва – топката премина на половин метър над вратата.

Тези минути бяха най-силните за „жълто-черните” преди почивката, защото след това Маритимо успешно изнесе играта по-далеч от собственото си наказателно поле. Към края на първата част имаше и няколко по-остри влизания, които доведоха и до първите жълти картони в срещата.

Второто полувреме донесе ранна и много, много чиста възможност на Ботев да открие. В 49-ата минута Омар Косоко получи от Балтанов отдясно до наказателното поле и елегантно центрира с външен фалц. Топката кацна право върху главата на Фернандо Виана, който стреля много мощно. Вратарят Шарл да Силва не помръдна, ала и топката само облиза външната страна на мрежата зад левия стълб.

Много скоро, само пет минути по-късно, Ботев стигна и до втора добра възможност. Йордан Минев комбинира с капитана Балтанов, който пое и презве доста терен в половината на съперника. Халфът пробва директно подаване по тревата за нападателя Виана, който, макар и затруднен, отклони към връхлитащия от втора позиция Тодор Неделев. Последният трябваше да шутира с по-слабия си десен крак и това помогна значително за спасяването на вратаря Шарл да Силва.

Маритимо на свой ред бе близо до гола в 61-ата минута. Халфовете и защитниците на Ботев подцениха Ебер Беса, който тръгна на рейд през центъра. Напористият халф се справи с двама играчи на „канарчетата”, за да остане напълно сам в дъгата. Веднага последва шут към вратата, който застиналият Чворович само изгледа да излиза в аут.

Наставникът на Ботев Николай Киров усети подема в играта на Маритимо и пробва да възстанови предишното статукво, като пусна Фелипе Бризола вместо хвърлилия доста сили Крум Стоянов. Веднага след смяната обаче Ботев за малко да инкасира гол заради разсеяната си игра в защита. Пламен Димов и Яя Меледже не се разбраха, а от това се възползва Ебер Беса, който изскочи на чиста позиция. От 13-14 метра по диагонала халфът стреля силно и високо, а Чворович с плонж боксира над гредата.

След тази ситуация в 66-ата минута и двата отбора заиграха с една идея по-предпазливо. Атаките съвсем не приключиха, но до края основната заплаха пред двете врати идваха след статични положения. Дълбоко в продължението на срещата имаше и лек екшън, след кат Рикардо Валенте атакува буйно вратаря Иван Чворович, след като последният бе уловил неточно центринане от свободен удар. Футболистите в "жълто-черни" екипи яростно се нахвърлиха върху нападателя на Маритимо, а в мелето се включиха още играчи на португалците. В крайна сметка не се стигна до сериозни инциденти, а всичко приключи с жълти картони за Валенте и капитана Балтанов, който пръв му потърси сметка.

Реваншът е другият четвъртък в Португалия.

БОТЕВ – МАРИТИМО 0:0

Ботев (4-2-3-1): 99. Иван Чворович – 2. Цветомир Панов, 70. Пламен Димов, 4. Виктор Генев, 23. Йордан Минев – 17. Лъчезар Балтанов /к/, 14. Яя Меледже (76' - 10. Серкан Юсеин) – 8. Тодор Неделев (83' - 11. Тони Тасев), 20. Омар Косоко, 25. Крум Стоянов (66' - 7. Фелипе Бризола) – 9. Фернандо Виана

Треньор: Николай Киров

Маритимо (4-3-3): 94. Шарл да Силва – 23. Роберто Машадо, 3. Маурисио Антонио /к/, 5. Зайнайдин Жуниор, 14. Луиш Мартинш – 21. Жоао Гамбоа, 6. Ердем  Шен, 11. Ебер Беса (81' - 15. Жеан Клебер) – 30. Рикардо Валенте, 9. Родриго Пиньо (85' - 17. Виктор Лундберг), 33. Пикети Брито Силва (72' - 12. Едгар Коща)

Треньор: Даниел Рамош

Стадион: „Лазур” (Бургас)

Главен съдия: Боян Панджич (Швеция)