С два гола в заключителните 15 минути българският шампион Лудогорец тръгна с победа при старта на европейските си мачове. Разградчани съумяха да пречупят коравия черногорски шампион Сутиеска с 2:0 в среща от първия квалификационен кръг за групите на Шампионска лига.

Първото попадение в мача между двата отбора реализира Алекс Сантана, който се разписа в 74-ата минута и така този гол увеличи настроението в играта на родния тим. В добавеното време на срещата пък резервата Матиас Тисера удвои и така направи сякаш по-лек ответния дуел в Черна гора между двата отбора. Срещата ще се играе на 12-и юли в Подгорица.

В хода на срещата „орлите“ бяха по-доминиращият тим, ала „плавите“ играха изключително компактно в защита, което създаваше главоболия пред играчите на Анте Шимунджа. На три пъти пък стражът на Сутиеска Владо Гилен правеше много сериозни спасявания, като дори стори такова и при гола на „орлите“, но в крайна сметка не успя да улови топката, която отиде у Сантана, който нямаше как да сгреши. За гостите почти цял мач изигра бившият нападател на Ботев Враца - Юлиан Ненов, който наскоро подписа със Сутиеска.

Лудогорец започна с драстично по-сериозно владение на топката, но в първите пет минути опасности пред вратата на Гилен нямаше. В шестата Текпетей получи топката пред наказателното поле на "сините" и стреля силно с десния крак, но встрани. Минута по-късно Алекс Сантана опита огледален удар, но отново топката не намери очертанията на черногорската врата.

Антон Узунов
85 снимки

В 19-ата минута дойде първата сериозна опасност пред вратата на Сутиеска. Тогава "орлите" получиха нарушение след фаул срещу Доминик Янков, а зад топката застанаха Пиерос Сотириу и Текпетей. Двамата разиграха с късо, а кипърският нападател отправи много силен изстрел посока вратата на гостите, а стражът на "сините" с една ръка едва спаси изстрела.

Минута по-късно пък Марко Матанович направи изключително циничен фаул вдясно по нападението на "орлите" спрямо Сисиньо, след като халфът на гостите нямаше никакъв шанс да стигне топката, след което реферът Ферейра му вдигна жълт картон. В 23-ата пък Рик Джонатан получи на дъгата с гръб, след което се завъртя и стреля, ала встрани.

Две след това "зелените" стигнаха до ъглов удар, а топката попадна на главата на Пластун. Украинският бранител опита прехвърлящ изстрел към вратата на излезлия Гилен, но топката прехвърли вратата. След това португалецът рефер побърза да предупреди стража на черногорците да не бави времето прекалено дълго, за да не му покаже жълт картон. След 32 минути игра опит на Текпетей от свободен удар отлетя далеч над гредата.

Пет преди края на първата част Текпетей нахлу за пореден път отляво и центрира силно в наказателното поле на "плавите". Бранител на Сутиеска с глава изчисти, ала Доминик Янков посрещна с гърди около дузпата. След това той шутира с десния крак, но някак прати топката над напречната греда на черногорци - аут. В 43-ата удар на Рик Джонатан можеше да навести вратата на Сутиеска, но лек рикошет в крака на Дринчич прати кълбото в ъглов удар. След него вратарят на гостите улови. Секунди преди края на първата част Сантана опита шут от дистанция, но и той отлетя аут.

Три след подновяването на втората част Сотириу и Текпетей опитаха нещо подобно на първия фаул през първата част. Двамата отново разиграха късо, а този път кипърецът прати топката под стената до левия страничен стълб на Гилено, но и този път стражът се намеси умело и спаси. В 51-ата Сутиеска стигна до първата си възможност за нещо опасно. Илия Тучевич опита изстрел след свободен удар от сериозна дистанция, но Падт с една ръка прати коварната топка в ъглов удар.

Шест след това Рик нахлу отдясно в наказателното поле на "плавите" и с хубав пас намери Янков. Българският офанзивен футболист овладя, а с това си докосване елиминира заставането на черногорски бранител. След това последва изстрел от малък ъгъл, но се видя поредното спасяване в мача на Гилен.

В 66-ата Текпетей и Рик разиграха много добре, за да може първият да бъде изведен зад отбраната на Сутиеска. Нигерийският футболист опита да даде успореден пас към Сотириу, но топката остана зад кипърския стрелец. След това Шимунджа реши да смени Текпетей, а на негово място се появи Каули.

Малко след това Матанович стреля от дъгата на наказателното на "орлите", но ударът не представляваше трудност за Падт. В 74-ата минута попадението за Лудогорец все пак дойде. Доминик Янков центрира от ъглов удар на близката греда, където Антон Недялков отигра опасно с глава. Вратарят на Сутиеска отново се намеси, прати топката в гредата си, но след това Алекс Сантана отблизо нямаше как да сгреши.

В добавеното време от срещата Алекс Сантана намери Каули Оливейра с чудесен извеждащ пас, а до него тичаше резервата Матиас Тисера, който удвои актива на "орлите" с премерен изстрел.

FT / ЛУДОГОРЕЦ - СУТИЕСКА 2:0

1:0 Алекс Сантана (74)

2:0 Матиас Тисера (90+1)

Съдия: Витор Ферейра, Португалия

Стадион: "Хювефарма Арена", гр. Разград