Лудогорец го направи отново! Разградчани влязоха в групите на Лига Европа след победа като гост с 2:0 над Динамо Брест. Успехът дойде в заключителните минути на двубоя след попадения на златните козове на Павел Върба от пейката. Първо Елвис Ману даде аванс за "орлите", а малко след това Ихинио Марин удвои преднината на тима си. Това е пето участие на българския шампион в групите на Лига Европа. Много силен двубой изигра юношата на Лудогорец Доминик Янков, който бе в основата и за двете попадения.

Антон Узунов
53 снимки

Разградчани стартираха по-добре двубоя и успяха да спечелят контрола на топката. В първите минути Бернард Текпетей бе грубо фаулиран от защитник на беларусите. Домакините заложиха в първите минути на по-директен футбол с бързо пренасяне играта от защита в нападение.

В 4-ата минута Пламен Илиев бе принуден да се намесва решително, след като Павел Седко бе изведен зад гърба на защитата. Атакуващият футболист на Динамо стреля по земя, но много слабо и българският страж улови топката.

Първите минути на двубоя показаха ролите, които двата отбора ще приемат. Разградчани задържаха продължително топката, като много активен бе левият фланг, където действаха Антон Недялков и Бернард Текпетей. От своя страна Динамо Брест бе приел играта в собствената си половина и изчакваше за организирането на бързи контраатаки.

Двата отбора подходиха предпазливо в началните минути като липсваха опасните ситуации пред двете врати. В 13-ата минута Лудогорец организира добра контраатака. Доминик Янков действа много технично и продължи към Каули, но бразилецът се забави и подаде към Стефан Баджи, но топката бе пресечена.

В 18-ата минута домакините организираха добра атака по десния фланг, след което топката бе центрирана в наказателното поле, но Алекс Сантана се намеси решително срещу Роман Юзепчук.

Двата отбора вдигнаха темпото и по-сериозно погледнаха към една от двете врати.

В 23-ата минута Динамо откри пролука в защитата на разградчани. Артьом Биков настигна топката и центрира почти от голлинията около границата наказателното поле, но изстрелът на Максим Витус бе много неточен и кълбото излезе в аут.

В ответната атака :орлите" организираха бързо нападение, което завърши с изстрел на Каули, но топката срещна тялото на Йевхен Хачериди и кълбото излезе в ъглов удар.

В 27-ата минута Каули и Бернард Текпетей размениха бързи подавания на границата на наказателното поле, след което ганаецът свали към Алекс Сантана, но бразилецът не успя да нанесе добър удар и вратата на Сергей Игнатович не бе застрашена.

Постепенно Лудогорец упражни натиск и това доведе до нова опасност. Клаудиу Кешеру задържа добре в наказателното поле и подаде към Бернард Текпетей, но изстрелът на крилото бе блокиран.

В 31-ата минута Сисиньо проби добре отдясно и подаде към Доминик Янков в наказателното поле. Халфът овладя и продължи към Стефан Баджи, но изстрелът на сенегалеца бе слаб и Сергей Игнатович улови.

Четири по-късно Павел Седко нахлу в половината на разградчани и нанесе удар, но Антон Недялков се намеси решително и спря изстреля. Последва бърза контраатака на Лудогорец. Бернард Текпетей получи отляво и смени посоката, но и неговият удар попадна в тялото на бранител в бяло.

В 43-ата минута Алекс Сантана сгреши в центъра, което доведе до голова опасност за домакините, но Пламен Илиев напусна наказателното си поле и изчисти топката.

Минута по-късно Лудогорец получи отлична възможност да открие резултата. Бернард Текпетей бе изведен отляво. Крилото напредна и стреля, но Сергей Игнатович се намеси решително, след което Клаудиу Кешеру стигна до отбитата топка, но румънецът се подхлъзна и изпрати топката в аут.

В добавеното време и Динамо можеше да открие резултата. Павел Савитски стеля от около 12 метра, след което топката срещна тялото на Оливие Вердон, но за щастие на Пламен Илиев кълбото премина над напречната греда.

Разградчани стартираха по-добре втората част. Доминик Янков много напористо проби по левия фланг. Младокъ центрира почти от голлинията, но Клаудиу Кешеру остана под топката и нямаше как да я засече във вратата.

Диномо отговори в 53-ата минута, когато Артьом Биков получи топката в наказателното поле и нанесе плътен изстрел от въздуха, но кълбото премина над напречната греда.

Две по-късно пред Клаудиу Кешеру се откри нова отлична възможност. Доминик Янков си размени подавания отдясно със Сисиньо, след което халфът навлезе навътреи подаде към румънеца в наказателното поле. Нападателят се освободи от съперник и нанесе плътен удар, но Сергей Игнатович се намеси решително и изби. Последва корнер на Лудогорец, след който отново Кешеру се оказа на стрелкова позиция, но отново румънецът не намери целта.

В 59-ата минута Клаудиу Кешеру бе змаесен в още една добра атака за разградчани. Доминик Янков изведе Клаудиу Кешеру в наказателното поле. Румънецът стреля от малък ъгъл, но се получи рикошет и топката излезе в ъглов удар.

Динамо постепенно пренесе играта в половината на разградчани. В 65-ата минута Михаил Гордейчук пое в наказателното поле и веднага стреля по земя, но неточно и топката излезе в аут.

Лудогогорец отговори мигновено. Сисиньо получи отдясно и центрира остро в наказателното поле, но отново Клаудиу Кешеру не намери очертанията на вратата, след като топката му дойде малко по-назад и не успя да нанесе по-добър удар.

Последва изстрел на Доминик Янков от дистанция, но халфът се подхлъзна и не успя да затрудни Сергей Игнатович, който улови.

В 69-ата минута шансът бе на страната на :орлите". След изпълнение на ъглов удар, Йевхен Хачериди нанесе удар с глава, след което топката срещна тялото на Козмин Моци и се удари от левия страничен стълб. Габи Кики опита добавка, но Пламен Илиев скочи самопожертвователно и изби в корнер.

В 73-ата минута Лудогорец откри резултата! Разградчани организираха великолепна атака. Клаудиу Кешеру изведе със скрит пас зад гърба на защитата Доминик Янков. Халфът не се замисли и продължи към Елвис Ману, за който остана лесната задача да реализира на празна врата.

Шест по-късно разградчани нанесоха и втори удар по противника си. Доминик Янков отново се оказа в ролята на организатор. Халфът продължи в наказателното поле към Елвис Ману. Нидерландецът задържа и подаде към непокрития Ихинио Марин, който отблизо нанесе страовит удар за 2:0.

Веднага след попадението Лудогорец се опита да се възползва от паниката в действията на домакините. Елвис Ману продължи да тормози отбраната на Динамо. Крилото навлезе в наказателното поле и стреля, но Сергей Игнатович изби.

Последваха две опасности пред вратата на "орлите", но Пламен Илиев решително улови ударите на Михаил Гордейчук.

До края на двубоя не се стигна до повече попадения и Лудогорец за пети път се класира за групите на Лига Европа.

ДИНАМО БРЕСТ - ЛУДОГОРЕЦ 0:2