Българският ЦСКА стори и немислимото и отстрани швейцарския гранд Базел в плейофния мач от Лига Европа и записа славна страница в своята история, влизайки в групите на втория по сила европейски клубен турнир. „Червените” стигнаха до огромния успех, след като сътвориха чудесен обрат от 0:1 до 3:1 при визитата си в град Базел. Домакините откриха резултата чрез Артур Кабрал рано-рано през втората част от дузпа, но два гола на влезлия като резерва - Тиаго Родригес (72’, 88’), както и попадение на друга резерва на Стамен Белчев - Ахмед Ахмедов, в добавеното време донесоха голямата радост за българския отбор в сърцето на европейския континент.

• Важен факт в българската футболна история е, че за първи път от 13 опита роден отбор успява да победи швейцарски тим на негова земя.

23 снимки

Малко по-рано пък шампионът Лудогорец също успя да влезе за пореден път в групите на Лига Европа след успех с 2:0 при визитата на Динамо Брест и така България ще има два представителя в групите на Лига Европа.

Стамен Белчев подреди "червените" в схема 4-2-3-1 за визитата в Швейцария. На вратата застава Густаво Бусато, като квартетът пред него бе изграден от Брадли Мазику, Юрген Матей, Валентин Антов и Пламен Гълъбов. Амос Юга и Жеферсон бяха пред защитата, а Санкаре, Кейта и Йомов подпомагаха Али Соу за вкарването на головете от българския тим.

Чириако Сфорца нареди Базел в схема 4-4-2, като на върха на нападението беше опитният Рики ван Волфсвинкел, а партньор му беше бразилецът Артур Кабрал. Джордже Николич брани вратата на домакините в мача.

Срещата започна двуостро за Базел и ЦСКА, като двата тима разчитаха на остри подавания по земя между линиите на двата тима, ала в първите пет минути в Швейцария нямаше сериозни опасности. В осмата минута Санкаре бе видян с остро центриране пред дъгата на наказателното поле на Базел и овладя, но не посмя да отправи изстрел. Вместо това, халфът на "червените" сви вляво по продължението на наказателното поле, фронтално, за Йомов, но ударът бе доста несполучлив и отбраната на Базел се справи и изчисти.

Първият голям пропуск в мача бе за сметката на Базел. Кабрал изведе зад защитата на ЦСКА Фабиан Фрай, който остана "очи в очи" с Бусато. Халфът на Базел отправи много силен изстрел с левия крак, но за щастие на българския отбор топката отлетя високо над напречната греда. Секунди по-късно ЦСКА "отвърна на огъня с огън". "Червените" направиха многоходова комбинация пред наказателното поле на швейцарците, а топката дойде в Али Соу. Гамбиецът отправи силен удар по земя, но Джордже Николич спаси. В 15-ата Георги Йомов опита удар от средна дистанция с десния крак, но Бунжаку от опонента бе плътно до него и му попречи да нанесе точен изстрел.

Базел ЦСКА

източник: getty images

Последваха минути, в които "червено-сините" действаха по-амбицирано, но след 20-ата минута пред Бусато нямаше сериозни ситуации. ЦСКА имаше "златна възможност" в 25-ата минута. Георги Йомов наказа много досадна грешка на Базел в средата на терена и напредна смело към вратата на швейцарците. Последва удар с десния крак на Йомов, ала за негово съжаление опитът му беше право в ръцете на Джордже Николич.

В 32-ата минута Пламен Гълъбов изчисти топката от наказателното поле току преди тя да попадне в краката на Тюлюлю, за да изчиси в корнер. Капитанът Щокер центрира, но за пореден път отбраната на "червените" се намеси добре и последва фаул за българския тим. Само седем по-късно домакините направиха страхотно положение чрез Волфсвинкел. Кабрал изпревари Матей пред границата на наказателното поле и с външната част на левия крак изведе нидерландския нападател. Той стреля от воле, но по сходен начин на Фрай по-рано в мача и топката отлетя аут. Две по-късно зрителите видяха първото сериозно спасяване в мача - то беше дело на Бусато. Капитанът Щокер отправи много мощен удар с левия крак от средна дистанция, но бразилският страж на българския тим с две ръце отби встрани.

Базел ЦСКА

Първият шанс през втората част бе за ЦСКА. Жеферсон центрира от фаул към Али Соу, но нападателят на българите остана "под топката" и не се видя изстрел от родна страна. В 53-ата минута Валентин Антов фаулира в наказателното поле Кабрал и реферът Кружляк посочи бялата точка. Зад топката застана Кабрал, който с удар вдясно матира Бусато, който изчака до самия край опита на нападателя - 1:0 за Базел.

Миг по-късно гостите изпълниха право да изпълнят свободен удар от удобна дистанция. Зад топката застана Жеферфсон, който стреля с левия крак, но Джордже Николич улови спокойно. Резервата Енрике Рафаел центрира топката отляво след негов пробив към Али Соу. Бранител на Базел попречи на нападателя да нанесе удар, но тя отиде към Санкаре, срещу който отново имаше защитник на швейцарците и шутът му беше неточен, макар ситуацията да беше доста добра за връщане на гола пасив. В 65-ата след центриране от фаул Матей видя прекрасно Али Соу, който бе оставен сам в наказателното поле на Базел. Нападателят бе с гръб към вратата на Николич и трябваше да направи бързо извъртане на тялото си и ударът му бе анемичен за възможностите на стража на Базел.

Базел ЦСКА

Последва териториален натиск от българска страна, като на няколко пъти Али Соу се опитваше да атакува вратата на опонента, но и двата му опита към 70-ата минута не сполучиха, макар "червените" да започнаха да действат доста по-амбицирано сравнение със своя опонент. Натискът на ЦСКА даде резултат в 72-ата минута. Тогава Тиаго Родригес се нагърби и превзе терен отляво навътре по терена. Последва мощен удар с десния крак на португалеца, който бе неспасяем за Джорджевич - 1:1.

Напъните на "червените" продължиха и след изравнителния гол. В 86-ата минута Юнус Санкаре намери прекрасно Али Соу в наказателното поле. Гамбиецът обаче не успя да преодолее тялото на Кьомер и бранителят на Базел блокира удара му. В 88-ата минута Санкаре бе фаулиран пред наказателното поле на Базел. Тиаго Родригес отправи много силен удар към вратата на Николич, тя се отби в стената на швейцарците и влетя по особено красив начин във вратата на Базел - 1:2 за ЦСКА.

Напълно логично, след като ЦСКА вкара гол, то Базел превзе половината на гостите. Първият шанс дойде в третата минута от шест добавеното от съдията в мача от Фабиан Фрай. Халфът стреля силно по земя, но Густаво Бусато уверено улови топката. В самия край на срещата обаче при една контраатака "червените" реализираха третия и последен гол в мача, като точен бе Ахмед Ахмедов. Именно това попадение прати по категоричен начин втори български отбор в групите на Лига Европа за сезон 2020/2021.

БАЗЕЛ - ЦСКА 1:3

0:1 Артур Кабрал (54-дузпа)

1:1 Тиаго Родригес (72)

1:2 Тиаго Родригес (88)

1:3 Ахмед Ахмедов (90+6)

Съдия: Иван Кружляк (Словакия)

Стадион: „Санкт Якоб Парк” (Базел, Швейцария)

Стартовите състави на двата отбора:

Базел (4-4-2):  1. Джордже Николич – 5. Силвен Видмер, 4. Ерай Джомерт    , 6. Омар Алдерете    , 72. Андреа Падула     – 14. Валентин Щокер (к) (90+1' - 26. Алдо Калулу), 22. Оржес Бунжаку (90+1' - 10. Самуеле Кампо), 20. Фабиан Фрай, 11. Афимико Пулулу – 98. Артур Кабрал (77' - 30. Едон Жегрова), 9. Рики ван Волфсвинкел

резерви: 13. Хайнц Линдер, 15. Блас Риверос, 21. Яспер Ван дер Верф, 76. Албиан Хайдари, 26. Алдо Калулу, 10. Самуеле Кампо, 30. Едон Жегрова

Треньор: Чириако Сфорца

ЦСКА (4-2-3-1): 1. Густаво Бусато – 28. Пламен Гълъбов   , 26. Валентин Антов (к), 2. Юрген Матей, 18. Брадли Мазику    – 3. Жеферсон   (59' - 20. Тиаго Родригес), 21. Амос Юга – 30. Георги Йомов, 13. Юнус Санкаре    (90+2 - Ахмед Ахмедов) 14. Жул Кейта (59' - 7. Енрике Рафаел) – 22. Али Соу

резерви: 25. Димитър Евтимов, 8. Греъм Кери, 9. Томи Юрич, 10. Стефано Белтраме, 23. Ахмед Ахмедов, 20. Тиаго Родригес, 7. Енрике Рафаел