Левски има изключително минимални шансове да получи от УЕФА преиграване на реванша от третия квалификационен кръг на Лигата на конференциите срещу Хамрун Спартанс, който тимът на Станимир Стоилов загуби след дузпи. Както е известно, „сините“ поискаха ново провеждане на мача, тъй като при втория гол на малтийския тим в срещата на „Герена“ в четвъртък има формално нарушение на правилата, което не бе регистрирано от работата на румънската съдийска бригада, водена от Ищван Ковач.

Делегатът на мачове на УЕФА Игор Радойчич, който е секретар на съдийската комисия към Сръбския футболен съюз, разясни казуса пред местното издание Alo.rs. Причината в западната ни съседка да се интересуват от развоя на ситуацията е свързана с факта, че Партизан трябва да играе с Хамрун Спартанс или Левски в плейофите на Лигата на конференциите.

„Да, има нарушение на правило 8, което обяснява как трябва да се изпълнява център в началото на всяко полувреме или след гол. Аз не мисля, че ще има преиграване. Ситуацията се разглежда като съдийска грешка на цялата бригада. Това е трябвало да бъде забелязано от главня рефер, неговите асистенти или четвъртия арбитър. Разбирам мотивите на Левски да подаде жалба, но това няма да е достатъчно за назначаване на нов мач. Нарушението на правилото не е такова. Преиграване можеше да има, ако се зачете гол с директен удар при непряк свободен удар, без топката да се докосне до втори човек или при наличие на 12 противникови играчи на терена“, обясни Радойчич.

Подобна позиция изрази пред „Мач Телеграф“ и представител на съдийската комисия към БФС, който обаче е пожелал анонимност. Според него едва 2% е шансът УЕФА да назначи преиграване на срещата на Левски и Хамрун.

„Просто УЕФА не обича да се стига до преигравания. Освен това искам да ви кажа, че за европейската централа не съществува терминът „формално нарушение на правилата“. Има фактическо нарушени. Най-много да накажат съдията. Все едно да вкарат гол от 30 метра засада. Да, на записа щеше ясно да се види и да се докаже, но като няма ВАР – нещата не могат да се върнат. “, твърди родният съдийски представител.

„Ако имаше ВАР, вторият гол на Хамрун със сигурност нямаше да се признае. Но за съжаление нямаше. Мога и друг пример да дам. Да приемем, че е имало дузпа за Хамрун, Михайлов я спасява (редовно и без да излиза напред), но човек от малтийците, който е влязъл преди изпълнението в наказателното поле, я довкара, а съдията признае гола - това е пак съдийска грешка. Но нищо повече няма да се направи и не може да се преиграе мач за такова нещо. Ако за такива явни съдийски грешки се преиграваха мачове, трябваше да има по 15 такива на седмица. Най-много да намалят оценките на съдията или съдиите. Но в Левски може би са си прави да се опитат до край да направят всичко. Има 1-2% шанс да решат да уважат контестацията, но едва ли“, допълва специалистът.