Отборът на Славия записа звучна победа над шампиона Лудогорец с 3:1 и нанесе първо поражение на разградчани за сезона. Успехът, който е първи за "белите" над „орлите” в последните осем години, е с още по-голяма стойност след поражението, което допусна Левски в същия момент от Локомотив Пловдив.

Това означава, че Славия финишира на третата позиция в крайното класиране на efbet Лига и ще играе бараж за Европа с тима на Ботев Пловдив. Решителниата среща е точно след седмица на стадиона в "Овча купел" в София.

С днешния си успех столичани спечелиха също и бронзовите медали в шампионата, като това се случва за първи път от сезон 1996/97. Лудогорец пък пропусна да изравни рекорда на ЦСКА от 36 мача без загуба. Досега "орлите" записаха 35 двубоя, в които не познаваха вкуса на поражението.

Антон Узунов
12 снимки

Мачът започна с лек териториален натиск за домакините, но без особени опасности пред вратата на Ренан дос Сантос. Първата добра възможност в срещата дойде в 8-ата минута и бе на сметката на домакините. Радослав Кирилов стреля много добре от дъгата на наказателното поле, но вратарят на гостите плонжира и изби в корнер.

Ренан остана безпомощен само няколко минути по-късно, когато в 12-ата домакините поведоха. След неуспешен опит да бъде изчистена топката от наказателното поле на разградчани, кожното кълбо попадна в краката на Филип Кръстев, който с мощен шут от около 23 метра не остави никакви шансове на вратаря -1:0.

Първата по-интересна ситуация за Лудогорец през първата част дойде едва след 21 минути игра, когато гостите стигнаха до пряк свободен удар на удобна позиция. Дан Битон се нагърби с изпълнението му, но стреля над ватата.

Веднага след това Калоян Кръстев на два пъти имаше възможност да стреля към вратата, но и в двата случая, топката срещна тялото на Георги Терзиев.

Не бе изминал и половин час игра, когато „белите” удариха за втори път! След страхотно организирана атака, топката бе пратена на десния фланг където бе Емил Стоев. Той центрира отлично в наказателното поле, където Попадийн засече и порази целта за втори път.

В 36-ата минута дойде най-грозният момент в срещата, когато се стигна до меле между играчите на двата тима. След грубо влизане в краката на Димо Бакалов от страна на Карабельов и Попадийн последва разправия. Още при падането си на терена футболистът на Лудогорец опита да изрита противников състезател. Стигна се до сблъсък, при който Сисиньо удари в лицето играч на „белите” и заслужено получи директен червен картон от рефера Валентин Железов. Бакалов и Карабельов пък бяха декорирани в жълто. Заради реплики към главния съдия, помощникът на Златомир Загоричич – Мартин Кушев също бе изгонен.

В продължението на първото полувреме Славия до голяма стешен предреши крайния победител в мача, отбелязвайки трети гол. След центриране от десния фланг, Радослав Кирилов остана абсолютно непокрит отляво, където трябваше да оперира изгонения Сисиньо и с удар от въздуха реализира за 3:0.

Може би очаквано, второто полувреме не предложи и наполовина от емоциите от първата част. Още на почивката старши треньорът на гостите извърши смяна в състава си, изваждайки Димо Бакалов и пускайки в игра Илкер Будинов, който зае мястото на изгонения Сисиньо. Освен това в игра се появиха още младоците Цветослав Петров и Иван Йорданов.

От своя страна домакините също видимо намалиха темпото, а опасните атаки към Ренан не бяха толкова чести.

Лудогорец успя да върне едно от попаденията на „белите” в 73-ата минута, а в негов автор се превърна Дан Битон. Това бе трети гол за Битон в трети пореден мач. Халфът се разписа с далечен удар, пращайки топката покрай Стергиакис.

СЛАВИЯ – ЛУДОГОРЕЦ 3:1

1:0 Филип Кръстев 12'

2:0 Христо Попадийн 29'

3:0 Ради Кирилов 45+1

3:1 Дан Битон 73'

Стадион: „Славия”, София

Рефер: Валентин Железов

Славия: 32 Антониос Стергиакис, 4 Петър Патев, 23 Емил Виячки, 38 Милен Гамаков, 83 Христо Попадийн (25 Ертан Томбак), 73 Венцислав Бенгюзов   , 10 Янис Карабельов (к)   , 20 Филип Кръстев (35 Георги Йомов), 71 Емил Стоев   , 11 Радослав Кирилов (18 Димитър Стоянов), 7 Калоян Кръстев

Резерви: 1 Георги Петков, 77 Георги Вълчев, 16 Константин Иванов, 9 Цветелин Чунчуков

Старши треньор: Златомир Загорчич

Лудогорец: 33 Ренан дос Сантос, 3 Антон Недялков, 4 Сисиньо   , 5 Георги Терзиев (к), 7 Димо Бакалов    (51 Илкер Будинов), 8 Дан Битон, 10 Якуб Швиерчок (50 Цветослав Петров), 20 Серкан Юсеин,(82 Иван Йорданов), 21 Драгош Григоре, 25 Стефан Баджи   , 88 Вандерсон

Резерви: 68 Владимир Русанов , 6 Талеб Тауата, 52 Тихомир Димитров, 74 Хюсеин Кельовлуев, 82 Иван Йорданов