Деветкратният шампион на Германия – Нюрнберг, победи с категоричното 5:0 вицешампиона на България ЦСКА в първи мач за родния тим на подготвителния лагер в испанския курортен град Марбея. Въпреки легендарния си статут от миналото, баварският тим изпитва сериозни трудности през тази година, като подновяващият се шампионат във Втора Бундеслига другата седмица отборът ще трябва да се бори за своето оцеляване във второто ниво на германския футбол, след като заема 16-ото място от 18 позиции.

Германският тим показа, че се намира в далеч по-добра кондиция от ЦСКА в подготовката си, след като футболистите, водени от Милош Крушчич записаха много грешки в хода на дуела в „Марбея Център”, а голям брой бяха в отбрана, което доведе и до разгрома. Два гола за четири минути – между 29-ата и 33-ата, вкара Фелих Лохкемпер, а в 66-ата Греъм Кери си реализира автогол. Михаел Фрай покачи резултата на 4:0 след 72 минути игра, за да може Йоханес Гайс да вкара в 91-ата от дузпа и да оформи крайния резултат в проверката.

На 26-и януари ЦСКА ще изиграе втората си проверка в Испания, когато ще се изправи срещу елитния японски тим на Шонан Белмаре.

Наставникът на "червените" може да използва всичките си футболисти, които тренират на пълни обороти. Интересен факт около двубоя е и желанието на германския тим да вземе в редиците си Рубен Пинто.

Али Соу направи отличен мач в първата контрола на ЦСКА и се очаква и днес да води атаката на тима.

В състава на Нюрнберг личат имената на бившия нападател на Лудогорец Върджил Мисиджан, а освен него в атака се открояват имената на Фрай, както и на халфовете Гайс и Хак. Впечатление прави и новото попълнение в редиците на германския тим в лицето на Константинос Мавропанос, който дойде от английския елитен Арсенал.

Преди 4 дни германците загубиха в контролна среща от хърватския Осиек с 0:2 като днес ще се опитат да се реваншират срещу българския тим. Интересно е да се отбележи, че тимът, който се бори за оцеляването си във второто ниво на германия футбол победи Байерн Мюнхен с 5:2 в контрола играна в началото на годината.

След само 45 секунди Вив Соломон-Отабор получи с пас вдясно добра топка и центрира остро в наказателното поле на германците. Рубен Пинто бе видян, който стреля веднага, но ударът бе уловен от Метания. Германският тим създаде добро нападение в четвъртата минута, след като Робин Хак центрира остро по диагонала за Зреляк, но нападателят на баварците не овладя добре топката.

След десет минути игра отново Хак изтормози „червената” отбрана, след като центрира отляво в наказателното поле силно, но Никола Доведан не успя да засече топката във вратата на Бусато.

Полека-лека темпото започна да намалява, а борбата в средата на терена да преобладава. В 20-ата минута Албентоса направи нарушение пред наказателното поле на софиянци, а Сьоренсен отправи удар, но топката се отби в тялото на Евандро и опасността за ЦСКА спря. В 25-ата минута Пламен Гълъбов настъпи Робин Хак, а футболистът на Нюрнберг не успя да продължи и бе заменен със Шлаймер.

В крайна сметка баварският тим успя открие резултата в 29-ата минута. Тогава „белите” обстрелваха на три пъти вратата на Бусато, но първо Мазику изби от голлинията, след това Зреляк се размина с топката, но накрая Лохкемпер с мощен изстрел даде аванс на тима, воден от Йенс Келер.

В 33-ата минута пък отново Лохкемпер вкара гол, след като Лохкемпер получи топката след центриране отдясно и с брутален шут от въздуха с левия крак удвои актива на Нюрнберг срещу ЦСКА - 2:0.

Две минути по-късно ЦСКА изпълни свободен удар, а топката се отби в стената на германците, след което отиде в Рубен Пинто. Исканият именно от Нюрнберг халф стреля силно с десния крак, но топката профуча край вратата на германците.

Милош Крушчич замени почти всички титуляри от първата част за второто полувреме, давайки поле на изява на резервите в тази среща, като само Пламен Гълъбов и влезлият като резерва вратар в 30-ата минута - Витаутас Черниаускас, останаха на терена. След близо час игра германският тим вкара трети гол във вратата на точно влезлия млад страж - Илия Шаламанов, но страничният съдия бе вдигнал своя флаг за засада и попадението бе отменено.

В 62-ата минута Едвин Джеси поде топката през средата и финтира бранител на Нюрнберг, но той бе покрит и ударът му бе блокиран. Топката се върна към Томи Юрич, който стреля добре по земя, но стражът на Нюрнберг се намеси и спаси удара. В 66-ата минута дясната зона на „червената” защита пак се пропука жестоко, а германците вкараха своя трети гол. Топката бе центрирана остро по земя отляво и Греъм Кери тръгна да я чисти със шпагат, но вместо това я запрати право в своята врата.

В 70-ата минута Денис Давидов прехвърли добре защитата на „белите” и намери Ахмед Ахмедов, който стреля силно, но неточно. В ответната атака Нюрнберг стигна до нова възможност в срещата, но ударът прелетя встрани от вратата на Шаламанов.

120 секунди по-късно Нюрнберг реализира четвъртия си гол в мача. Тогава Александер Фукс елиминира Греъм Кери и Божидар Чорбаджийски и пусна за Михаел Фрай, който с мощен удар преодоля Шаламанов.

Пет минути преди края на редовната част Кристиян Малинов центрира феноменално за Ахмед Ахмедов, който засече топката към вратата на германците, но пропускът бе факт. В 87-ата минута Томи Юрич бе изведен "очи в очи" с вратаря на Нюрнберг, но шутът му с десния крак бе отразен отново от стража на баварците.

В самия край на редовното време Пламен Гълъбов извърши нарушение срещу Пол-Филип Бесонг в наказателното поле, а Йоханес Гайс бе точен от дузпата и оформи крайното 5:0.

ЦСКА: 13. Густаво Бусато (в), 28. Пламен Гълъбов, 25. Раул Албентоса, 11. Петър Занев (к), 18. Брадли Мазику, 6. Рубен Пинто, 16. Жанио Бикел, 10. Евандро, 14. Вив Соломон-Отабор, 20. Тиаго Родригес, 22. Али Соу

Нюрнберг: Кристиан Матения - Тим Хандверкер – Асгер Сьоренсен, Константинос Мавропанос, Лукас Мюхтл – Робин Хак, Фабиан Нюрнбергер, Адам Черин, Феликс Лохкемпер – Никола Доведан, Адам Зреляк