Българският шампион Лудогорец измъкна победата над Славия с резултат 2:1 на стадион "Александър Шаламанов" в отложен мач от петия кръг на efbet Лига. Матиас Тисера откри в десетата, но Галин Иванов изравни в 49-ата минута. Победното попадение реализира Кирил Десподов в 83-ата минута. По този начин "орлите" запазиха шансове да зимуват на първата позиция, ако победят Левски в друг отложен мач от първенството на 01.12.

start-photo.bg
97 снимки

В момента Лудогорец заема втората позиция с 42 точки, с две по-малко от лидера ЦСКА, но при успех над "сините" на "Хювефарма Арена" следващата седмица ще завърши на първо място календарната 2022-а година. Интересното е, че за възпитанаците на Анте Шимунджа предстои още един сблъсък със столичани, този път на 1/8-финалите за SESAME Купа на България три дни след първия двубой с тях.

Славия, от своя страна, завръшва годината на пета позиция с 32 точки и не може да бъде изместен оттам дори при успех на Левски (29 точки) над Лудогорец заради по-добрите си показатели в мачовете със "сините".

КЛАСИРАНЕ В efbet Лига / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

Първият точен удар в мача дойде в четвъртата минута, когато капитанът Антон Недялков центрира отляво на далечната греда, където Бърнард Текпетей стреля с глава от границата на вратарското поле, но слабо и в ръцете на вратаря Светослав Вуцов.

Лудогорец обаче откри резултата в десетата минута. Людовик Соарес сбърка при пас в своята половина, играч на „орлите“ пресече и топката се озова в Текпетей, който напредна на скорост отдясно, влезе в наказателното поле и намери Тисера на границата на малката пеналтерия, а аржентинецът засече точно с десния крак във вратата на Вуцов – 0:1.

Три минути по-късно Игор Пластун засече с глава центриране от ъглов удар, но неточно в аут.

Първият удар за Славия дойде в 15-ата минута, когато Иван Минчев шутира без подготовка пред наказателното поле но топката премина на безопасно разстояние от дясната греда на Серджио Падт.

Динамичното начало продължи и в 18-ата минута Тисера комбинира с Текпетей отдясно пред наказателното поле, а ганаецът опита да му върне топката, която рикошира в играч на „белите“ и се върна в крилото. След това той шутира силно от малък ъгъл вдясно в наказателното поле, но Вуцов изби в корнер.

LAP.bg
59 снимки

Славия беше близо до изрявняването в 23-ата минута, когато Недялков изпусна при центриране отляво на Галин Иванов Кристиан Добрев на далечната греда, който отправи нещо средно между удар и подаване, но топката премина успоредно на голлинията и не бе засечена от никого в бяло.

Четири минути преди края на първата част Лудогорец имаше хубав шанс за втори гол. Тони Тасев загуби топката в половината нагостите и шампионите организраха бърза контраатака, при Рик Джонатан напредна отдясно, залъга съперников играч пред наказателното поле и стреля, но покрай дясната греда на Вуцов.

В 44-ата минута отново "орлите" бяха пред вратата на домакините. Тогава топката бе отнета в средата на терена и тя достигна до Каули Оливейра, който влезе в наказателното поле и шутира, но Вуцов изби в ъглов удар.

Славия обаче стартира силно второто полувреме и изравни в 49-ата минута с първия си точен удар. Емил Стоев получи подаване пред дъгата на наказателното поле, задържа добре с гръб под натиска на противник и след това комбинира с Галин Иванов, който бе изпуснат от Недялков вдясно в пеналтерията. Бившият национал финтира капитана на Лудогорец и прати топката под тялото на Падт – 1:1.

Лудогорец беше много близо отново да поведе в 54-ата минута, когато Рик Джонатан получи точно на дъгата пред наказателното поле и отправи силен удар по тревата, който обаче се отби от левия страничен стълб на Вуцов.

Три минути след това играч на Славия опита изстрел от дистанция, но се получи рикошет във футболист на Лудогорец, а топката се озова на пътя на Венцислав Керчев, който стреля силно с левия крак пред дъгата, но Падт внимаваше и улови.

42 снимки

Лудогорец все пак успя да стигне до второ попадение в 83-ата минута. Тогава Рик Джонатан добре задържа отляво на наказателното поле и центрира към далечната греда. Вуцов изби топката в тялото на Десподов и кълбото влезе в мрежата, след което двамата се сблъскаха. Попадението беше проверено със системата ВАР и беше зачетено – 1:2.

Във втората минута от добавеното време на мача "орлите" можеха да подпечатат победата си. Игор Тиаго получи на центъра и изведе зад Керчев голмайстора Десподов, който напредна на скорост, влезе в наказателното поле, но останал сам срещу Вуцов стреля право в него.

Грешка на стража на Славия пък доведе до рикошет, който можеше да донесе попадение, но топката тупна на голлинията и не влезе във вратата. В края на мача и нервите взеха връх и на пейката на Славия резервният вратар Георги Петков получи директен червен картон.

FT | СЛАВИЯ – ЛУДОГОРЕЦ  1:2

0:1 Матиас Тисера 10'

1:1 Галин Иванов (к) 49'

1:2 Кирил Десподов 83'