Отборът на Левски победи с 2:1 Славия в най-старото столично дерби, което се игра на стадион „Александър Шаламанов” в София.

Така „сините” се завърнаха на третото място във временното класиране, измествайки тима на Ботев Пловдив, който по-рано днес направи нулево равенство с ЦСКА.

Левски има нужда от само една точка срещу Лудогорец в последния кръг на плейофите, за да си гарантира бронзовите медали в шампионата.

Головете за „сините” реализираха Илиян Стефанов през първата част и Филип Кръстев късно през второто полувреме. Точен за „белите” пък бе Георги Вълчев от дузпа.

Антон Узунов
44 снимки

Двубоят на стадион „Александър Шаламанов” започна с натиск на гостите от „Герена”. Въпреки това, първият опит за удар към една от двете врати дойде в 3-ата минута, когато Кристиян Добрев пробва да изненада Николай Михайлов, но изстрелът му бе слаб и топката бе блокирана от бранител в „синьо”. Още в ответната атака Левски бе много близо до откриването на резултата. Билал Бари проби много добре отдясно и центрира в наказателното поле, където Уелтън бе оставен непокрит. Бразилецът обаче не успя да засече коженото кълбо, въпреки че не бе обезпокояван от никой.

В 8-ата минута самият Билал Бари също пробва късмета си. Нападателят отправи плътен удар от близо 22 метра, но топката не затрудни Вуцов. Последва хубав пробив на Илиян Стефанов, който преодоля няколко защитници на домакините, навлезе в наказателното поле, бранител на „белите” притича и успя да избие коженото кълбо в корнер.

В 25-ата минута отново Илиян Стефанов притесни стража на Славия. След закъсняла негова намеса, халфът на гостите стреля с глава, Вуцов спаси, а топката рикошира в тялото на футболиста на Левски и излезе в аут.

Постепенно играчите на Славия успяха да изравнят играта и на свой ред да погледнат по-сериозно към противниковата врата. В 37-ата минута Иван Минчев оправи страхотен шут с левия крак от границата на наказателното поле, Михайлов не бе сигурен в действията си и реши да боксира, което в крайна сметка се оказа правилното решение.

В ответната атака обаче Левски поведе и уби амбициите на „белите”. Патрик-Габриел Галчев получи на десния фланг, нагласи топката на десния си крак и центрира много прецизно в наказателното поле, където отлично пласираният Илиян Стефанов засече с глава и прати коженото кълбо в левия ъгъл на вратата за 1:0 в полза на гостите.

В последната минута на първото полувреме Левски имаше страхотна възможност да удвои преднината си. След прекрасна контраатака, Филип Кръстев пое топката още в своята половина, пробяга повече от 40 метра, но взе грешното решение да стреля от дистанция, въпреки че имаше подкрепата на Билал Бари и Уелтън.

Втората част определено започна по-добре за Славия. „Белите” пробваха няколко далечни изстрела в началните минути след почивката, но без особен успех. Все пак по-настоятелните действия на домакините дадоха резултат в 61-ата минута, когато Славия стигна до дузпа. След поредица от грешки в отбраната на „сините”, която бе започната от Хосе Кордоба и Цунами, топката отново бе пратена около линията на наказателното поле, Иван Минчев пое и навлезе в пеналта, където бе съборен от Филип Кръстев, а Георги Давидов не се поколеба да посочи бялата точка.

Зад топката застана Георги Вълчев, който изпрати Николай Михайлов в противоположния ъгъл и реализира за 1:1.

Левски все пак успя да изтръгне трите точки с великолепен гол на Филип Кръстев седем минути преди края. След атака отляво и опит за центриране, Светослав Вуцов успя да избие с крака. За негово нещастие обаче, топката попадна в Кръстев на границата на наказателното поле, който бе оставен абсолютно сам. Халфът нагласи топката на десния си крак и с изключително прецизен удар я прати в горния ляв ъгъл на вратата, оставяйки безпомощен стража на домакините.

FT СЛАВИЯ – ЛЕВСКИ 1:2

0:1 Стефанов 37'

1:1 Вълчев 62'

1:2 Кръстев 83'

Стадион: „Александър Шаламанов”, София

Рефер: Георги Давидов

Славия: 21 Светослав Вуцов, 3 Ертан Томбак, 29 Гьоко Зайков, 37 Венцислав Керчев, 4 Людовик Соарес, 14 Никита Николаевич, 77 Георги Вълчев, 73 Иван Минчев , 11 Кристиан Добрев, 7 Йон Бакеро, 9 Мартин Петков

Старши треньор: Златомир Загорчич

Левски: 13 Николай Михайлов, 5 Келиан Ван Дер Каап, 6 Вендерсон 8 Андриан Краев, 14 Илиян Стефанов, 17 Уелтън, 19 Билал Бари, 22 Патрик-Габриел Галчев, 30 Филип Кръстев, 33 Хосе Кордоба , 88 Марин Петков