Лудогорец победи Висла Плоцк с 2:0 в първата си контрола за 2020 година на стадион "Риксос Премиум" в турския курорт Белек. Двете попадения за разградчани паднаха през първите 45 минути. Резултатът бе открит от Якуб Швиерчок още в 5-ата минута на двубоя. А в средата на първата част левият защитник Талеб Таута удвои преднината на "орлите".

9 снимки

За първата си проверка в Белек, Павел Върба избра Пламен Илиев да застане под рамката, а карето пред него бе Станислав Манолев, Рафаел Форстър, Драгош Григоре и Талеб Таута. Малко пред защитата бяха позиционирани Светослав Дяков и Абел Анисе. От първата минута на терена бе и новото попълнение Каули Оливейра. По крилата атакуваха Димо Бакалов и Мавис Чибота, а на върха на атаката изборът падна на Якуб Швиерчок.

Лудогорец стартира много агресивно срещата и "орлите" пресираха своя съперник.

В първите минути много активна бе лявата зона на шампионите, където играеха Таута и Чибота. Именно левия защитник центрира в 5-ата минута на задна греда, където непокрития Димо Бакалов свали към Якуб Швиерчок. Полякът не изпита трудности и отблизо с десния крак откри резултата - 1:0 за Лудогорец.

Постепенно темпото на игра се поуспокои, но разградчани продължиха да са тимът, който диктува темпото на терена. Шампионите опитваха с постепенни атаки наситени с подавания да преодолеят наситената отбрана на поляците.

В 18-ата минута Пламен Илиев се намеси решително след удар с глава на Уруга. В тези минути полският тим погледна по-сериозно към вратата на Лудогорец, но отбраната на разградчани умело се справи след няколко центрирания в наказателното поле.

В 23-ата минута Таута отнво разчете много добре ситуацията и подаде зад гърба на защитата към Швиерчок. Полякът веднага подаде към Каули, но бразилецът се засуети и топката му бе избита.

Четири по-късно Лудогорец удвои преднината си. Правещият много силен двубой Талеб Таута комбинира размени красиво подавания с Якуб Швиерчок. Полякът елегантно изведе бранителя в наказателното поле, левият бек стреля и с помощта на левия страничен стълб топката влетя за втори път в мрежата на Врабел.

Веднага след това се откри отлична възможност за Якуб Швиерчок. Полякът стреля, но изстрелът му бе блокиран от бранител на Висла. Топката остана в нападателя и той опита за втори път да преодолее Врабел ,но ударът му премина над напречната греда.

В 38-ата минута Таута подаде към Каули Оливейра. Бразилецът не се замисли и стреля от границата на наказателното поле, но в ръцете на вратаря на Висла. Минута по-късно се откри нова възможност за Лудогорец. Бакалов проби отдясно и центрира успоредно на голлинията. Топката бе изчистена от бранител на поляците, но тя попадна в  Чибота, който мигновено стреля и след рикошет кълбото премина на метър до десния страничен стълб.

Това бе и последното по-интересно действие през първата част.

На почивката треньорът на Лудогорец Павел Върба замени изцяло съставът си. Под рамакта се завърна Владислав Стоянов, а пред него бяха позиционирани Жордан Икоко, Георги Терзиев, Козмин Моци и Антон Недялков. Малко пред тях заиграха Стефан Баджи и Иван Йорданов. Карето в нападение бе Марселиньо, Жоржиньо, Вандерсон и Клаудиу Кешерю. Наставникът на Висла Плоцк Радослав Соболевски също заложи на изцяло нов състав за вторите 45 минути.

В началото на втората част удар на Вандерсон бе блокиран. Малко по-късно Жоржиньо се възползва от лошо изчистена топка от защитник на поляците. Крилото на разградчани стреля с десния крак, но стражът на Висла се намеси решително и изби. Последва бърза атака организирана от "орлите". Топката бързо премина от десния към левия фланг, където Недялков продължи към Вандерсон в наказателното поле. Бразилецът нанесе удар, но той отново бе блокиран от защитник в бяло.

В 64-ата минута Икоко центрира отдясно в наказателното поле, Кешерю бе оставен непокрит, но нападателя се размина с топката и не успя да нанесе удар към вратата на Висла.

Три минути по-късно Владислав Стоянов изби в ъглов удар опасен удар в долния ляв ъгъл на Кушвик. През второто полувреме двата отбора предоставиха по-равностойна игра и Висла погледна по-смело към вратата на Лудогорец. В същото време разградчани не изневериха на стила си и опитваха да диктува темпото с многоходови атаки. В средата на полувремето липсваха головите положения пред една от двете врати.

В 80-ата минута Клаудиу Кешерю получи на границата на наказателното поле, но последвалият му удар бе слаб и премина над вратата. В заключителните минути на двубоя темпто на игра значително спадна и действията се развиваха предимно в средата на терена. До края на двубоя не се случи нищо интересно и Лудогорец спечели с 2:0 в първия двубой на Павел Върба начело на тима.

Следващата контрола на Лудогорец в Белек е на 22 януари, сряда отново от 16:00 часа срещу шестия в полската Екстракласа Пяст Гливице.

ЛУДОГОРЕЦ - ВИСЛА ПЛОЦК 2:0

1:0 Швиерчок 5'