Българският първенец Лудогорец изигра страхотен мач срещу украинския гранд Шахтьор Донецк и направи 2:2 във втората си контрола, играна в турския курорт Анталния. Родният хегемон губеше с два гола в резултата до 55-ата минута, след като Марлон Соломон (5) и Йевхен Коноплянка (55) изведоха „миньорите” напред, но два гола в рамките на малко повече от 120 секунди чрез Жордан Икоко и Каули Оливейра елиминираха пасива на водения от Валдас Дамбраускас тим.

И двата отбора изиграха мача в блестящо темпо за подготвителен период, като и двата отбора се представиха много солидно в разиграванията. Впечатление направи почерка на Лудогорец, който цял мач се опитваше да пресира именития си съперник високо по терена. В хода на мача пък треньорът на българския тим Валдас Дамбраускас даде шанс и на трима юноши от школата на разградчани, след като в игра се появиха Димитър Митков, който асистира за втория гол, Иван Йорданов и Димитър Илиев.

След пет минути игра украинският тим излезе напред в резултата, а голът бе реализиран от Соломон. Играчът на „миньорите” нахлу отляво след подаване на Алан Патрики шутира прострелно към вратата на Пламен Илиев. Топката рикошира в Жордан Икоко и влетя в българската мрежа.

Осем по-късно пък Клаудиу Кешеру показа страхотна футболна визия и изведе Антон Недялков вляво на наказателното поле на "миньорите". Крайният бранител прехвърли Андрий Пятов и вкара гол, но българинът бе в положение на засада и превеса за Шахтьор се запази. Минута по-късно българите направиха добра атака. Кирил Десподов изостри нападение на "орлите" и подаде към Каули Оливейра. Бразилецът веднага видя втурващия се вляво Недялков, който овладя и върна с пас по земя от аутлинията към Бърнард Текпетей, ала ударът на ганаеца бе много неточен.

В 21-ата минута Жосуе Са покри много добре зоната на Оливие Вердон и блокира опит за удар от голмайстора на украинския тим. Малко преди да е изминал половин час игра Лудогорец можеше да изравни резултата. Текпетей бе застанал пред границата на наказателното поле на Шахтьор и се завъртя добре край бранителя Витао. Последва мощен удар с десния крак, но топката прелетя на метър над напречната греда на Пятов - аут.

33 снимки

В 39-ата минута Лудогорец стигна до най-чистото си положение пред вратата на Шахтьор. Българите организира добре атака посока украинската врата, а Десподов бе изведен пред полето на Шахтьор. Българинът видя вдясно Текпетей, който фино елиминира съпротивата на Хачалова и остана "очи в очи" с влезлия като резерва вратар Гриценко. Ганаецът отправи топовен удар с десния крак, но стражът на тима от Донецк блокира топката и спаси чист гол за Лудогорец.

Три минути преди края на първата част Дентиньо пробва удар с левия крак през Антон Недялков, ала опитът му бе доста неточен. В 44-ата Кешеру центрира отлично вляво за Десподов, след като Лудогорец отне топката от Шахтьор с поредната си "висока преса" в хода на първата част. Десподов овладя диагонално от вратата, но си бутна топката леко напред, с което позатвори ъгъла си на удар. Той все пак стреля, но Гриценко с тяло парира опита на българина.

На почивката Валдас Дамраускас направи четири промени в своя състав. Ренан замени Пламен Илиев под рамката, а Сисиньо, Димитър Митков и Драгош Григоре замениха Недялков, Кешеру и Жосуе Са.

Второто полувреме стартира добре за българския шампион, а пет минути след подновяването на игра Текпетей отправи удар отдясно по диагонала, но без нужната точност. Секунди по-късно украинците създадоха скоростна атака, която завърши с удар на Фернандо, но ударът не намери очертанията на вратата, пазена вече от Ренан дос Сантос.

Десет минути след рестарта на второто полувреме украинците увдоиха акитва си срещу родния отбор. Резервата Йевхен Коноплянка пое топката отляво и шутира силно с левия крак по земя. Драгош Григоре не успя да противодейства добра и Коноплянка вкара за 0:2.

В 58-ата минута пък Сисиньо намери със страхотен диагонален пас Жордан Икоко вляво. Крайният бранител на Лудогорец изпревари Фернандо и мушна топката между краката на стража на тима от Донецк и намали пасива на "орлите" - 1:2.

След точно час игра българският шампион изравни резултата на терените на комплекс "Регнум". Юношата на "орлите" Димитър Митков овладя пас в средата на терена от Десподов и хитро сви топката между двамата централни бранители за Каули Оливейра. Плеймейкърът спря кълбото с десния крак и със същия отправи удар към украинската врата, изравнявайки резултата - 2:2.

В 72-ата минута Десподов подаде с Чибота, който върна пред наказателното поле за българина. Фланговият футболист нанесе удар към украинската врата, но вратарят на Шахтьор - Трубин, боксира с една ръка встрани. Минута по-късно "орлите" организираха поредното си страхотно нападение в мача. Тогава Сисиньо изведе чудесно вляво Кирил Десподов зад отбраната на Шахтьор. Българинът овладя и пое топката, след което отправи удар към вратата, но стражът Трубин скъси максимално удара и парира опита на Десподов.

Десетина минути преди края на първата част бившият играч на ЦСКА Жуниор Мораес стреля опасно от средна дистанция посока родната врата, но Ренан се намеси умело и изби встрани. В 87-ата минута Фернандо си отвори страхотно пространство в наказателното поле на Лудогорец за шут, който и последва, но Ренан внимаваше и прати топката в корнер, от който не последва нищо. В 90-ата минута Чибота нахлу вляво на наказателното поле на украинците и подаде за Димитър Митков, но таранът на "орлите" не можа да отправи удар към вратата на Трубин.

"Орлите" започнаха подготовката си победоносно с успех над Бачка Топола с 2:1, който се явяваше и неофициален дебют за новия треньор на тима - Валдас Дамбраускас. Лудогорец е играл два пъти в историята си в приятелски срещи с укиранските "миньори", като родният тим има едно равенство и едно поражение срещу тима на Шахтьор досега.

Това ще бъде втора проверка и за Шахтьор, който преди няколко дни записа равенство 1:1 с Лех Познан.

FT / ЛУДОГОРЕЦ - ШАХТЬОР ДОНЕЦК 2:2

​0:1 Манор Соломон (5)

0:2 Йевхен Коноплянка (55)

1:2 Жордан Икоко (59)

2:2 Каули Оливейра (60)

Стартови състави:

Лудогорец (4-2-3-1): Пламен Илиев – Оливие Вердон, Жосуе Са, Антон Недялков, Жордан Икоко – Стефан Баджи, Алекс Сантана, Каули Оливейра – Клаудиу Кешеру, Кирил Десподов, Бърнард Текпетей

Треньор: Валдас Дамбраускас

Шахтьор Донецк (4-1-4-1): Андрий Пятов – Додо, Витао, Давид Хочолава, Микола Матвийенко – Тарас Степаненко – Тете, Виктор Коваленко, Алан Патрик, Манор Соломон - Дентиньо