Левски се реабилитира по подобаващ начин на феновете си за поражението от Лудогорец в предния кръг и им се отблагодари с победа над коварен съперник. На "Герена" момчетата на Петър Хубчев срещнаха доста затруднения срещу коравите новаци от Арда, но все пак ги пречупиха с 2:1.

Развръзката в този мач дойде във финалната му четвърт, когато паднаха и попаденията. Първо Хали Тиам най-накрая разби сигурната защита на гостите от Кърджали с мощно торпедо от над 20 метра, което препарира Иван Караджов. А десет минути по-късно влезлият този път като резерва Станислав Иванов сложи точка на спора с нов гол на сметката си за 2:0.

Все пак гостите от Кърджали показаха зъбите си в самия край и с последния удар в мача отбелязаха почетното си попадение. То беше дело на бившия играч на Левски Пламен Крумов, който се разписа от пряк свободен удар в 93-та минута, но за повече гостите нямаха и сили, и възможности.

Така "сините" запазиха дистанция от върха, където се намира Лудогорец, на четири точки и продължават да дебнат за грешки. Арда пък остава с 18 точки в актива си и това поражение, трето за тима в последните четири мача, може да изпадне от Топ 6 след края на кръга.

ИГРАЧ НА МАЧА: СТАНИСЛАВ ИВАНОВ (Левски)

Стамен Белчев: Отстъпихме инициативата, ако Сам беше реализирал, щеше да е различно

Пламен Крумов: Арда има нужда от големи цели, за да расте

Станислав Иванов: Търсех гола, победата е сладка

Хубчев: Това, което имахме в главите си, се получи

Караджов: Арда иска да играе футбол и да остане в топ 6

Кременлиев: Левски с нищо не беше по-добър от Арда

Тиам: В България не съм ставал жертва на расизъм

Първата част не предложи много чисти положения. Гостите се бяха затворили добре в своята половина и успяваха да отбиват в зародиш опасните атаки на съперника. Левски на свой ред опитваше да атакува и определено беше по-активният отбор, но сякаш се блъскаше в стена в организирания отбранителен вал на съперника.

Момчетата на Петър Хубчев пробваха далечни удари, както и изстрели от статични положения. Но Живко Миланов, Иван Горанов и Филипе Нашименто нямаха успех в тези начинания. Гостите от Кърджали разчитаха предимно на контраатаки, но при тях се стигаше до центрирания, които по никакъв начин не затрудниха Милан Миятович и хората пред него.

Най-чистата възможност за "сините" до този момент преди почивката дойде в 25-та минута. Тогава Франко Мазурек направи продължителен пробив, стигна до наказателното поле и намери оставения свободен на около 20-ина метра от вратата Хали Тиам. Ганаецът насочи добре топката, но Иван Караджов показа класа и изби.

Левскарите продължиха да държат топката, да търсят головите ситуации, но пробивите на Паулиньо и Найджъл Робърта се разпадаха в последния момент. Гостите пък на свой ред така и не застрашиха по никакъв начин Миятович и така статуквото остана непроменено.

В 40-та минута за пореден път от статично положение домакините можеха да стигнат до така търсената преднина, когато Филипе Нашименто центрира страхотно от пряк свободен удар, но в последния момент Иван Караджов се намеси и изби топката от главата на Холмар Ейолфсон.

В крайна сметка нищо толкова сериозно не се случи до почивката и след само един точен удар през първото полувреме, то съвсем логично дойде при нулево равенство. Така развръзката в този мач остана за след подновяването на играта.

Втората част започна по начина, по който приключи и първата. Левски натисна мощно, но ударите на Паулиньо и Найджъл Робърта не затрудниха по никакъв начин Караджов. А в 53-та минута дойде и първата възможност в мача за Арда.

Тогава Иван Коконов беше оставен непокрит в половината на домакините и напредна, като реши да стреля без забавяне от около 30 метра. Топката летеше в долния ляв ъгъл на Милан Миятович, но черногорецът се намеси подобаващо и изби. След ъгловия удар Радослав Василев опита да се разпише със задна ножица, но изстрелът му беше слаб и Миятович улови.

С това се изчерпаха и интересните ситуации пред вратата на Левски. А натискът на "сините" стана ожесточен, но все така липсваше завършващият удар и атаките се разбиваха преди последния пас. Опасностите пред Караджов бяха след далечни удари и след фалцови изпълнения.

При едно от тях Нуно Рейш стреля от центъра и топката щеше куриозно да се оплете в мрежата на Арда, но вратарят изби в последния момент. Малко след това пък Живко Миланов опита фалцово центриране, но Караджов изби влитащата под гредата му топка.

Най-интересните ситуации до този момент дойдоха в 68-та минута. Тогава първо Паулиньо направи фирмен пробив и нахлу в наказателното поле, като падна на земята след съприкосновение с Деян Лозев. Реферът обаче прецени да не посочва бялата точка и последва светкавична контра на Арда.

При нея с един пас беше матирана цялата защита на Левски и Илиша Сам беше изведен сам срещу Миятович. Нападателят стреля мощно, но топката срещна дясната греда и гостите изпуснаха най-доброто си положение в мача.

И малко след това бяха наказани. В 70-та минута Найджъл Робърта овладя една топка пред наказателното поле и я свали за Хали Тиам. Ганаецът не се забави и стреля от ждроб, което придаде страховито измерение на силата на удара му и топката профуча покрай слисания Караджов, който нямаше какво да направи - 1:0 за домакините.

Последваха интересни минути, а всичко можеше да свърши четвърт час преди края. Тогава Станислав Иванов беше изведен зад защитата, имаше време да си нагласи топката и да стреля, но я прати малко над вратата и пропиля страхотната възможност за втори гол.

Той обаче поправи грешката си по най-добрия начин малко след това. Пореден пробив на Паулиньо завърши с пас за Дени Алар, като австриецът с перфектна асистенция намери младока сам около точката на дузпата. Иванов с бомбен шут щеше да скъса мрежата и направи Караджов безпомощен за втори път - 2:0.

Това на практика предопредели победителя в двубоя и до края му левскарите удържаха стихийния натиск на съперника, който не показа достатъчно, за да си тръгне с някакъв актив от "Герена". Но все пак Арда стигна поне до почетно попадение.

То обаче дойде твърде късно. Реализира го Пламен Крумов с последния изстрел в мача, след като от перфектно изпълнен пряк свободен удар не остави шансове на Милан Миятович и оформи крайното 1:2. Но веднага след това беше свирен и краят на мача.

Така Левски събра 29 точки, на четири зад лидера Лудогорец. Арда пък остава с 18 точки и може да изпадне от Топ 6 след третата си загуба в четири мача.

Ето и съставите на двата отбора:

Левски: Милан Миятович, Иван Горанов, Живко Миланов, Холмар Ейолфсон, Нуно Рейш, Филипе Нашименто, Хали Тиам, Мартин Райнов, Паулиньо, Франко Мазурек, Найджъл Робърта;

Резерви: Николай Михайлов, Станислав Иванов, Мартин Петков, Янис Каргас, Ивайло Найденов, Дени Алар, Асен Чандъров;

Арда: Иван Караджов, Конър Рандал, Зоран Гаич, Матеус Леони, Пламен Крумов, Иван Коконов, Деян Лозев, Емил Мартинов, Жоао Аморим, Дарън Сидоел, Радослав Василев;

Резерви: Николай Банков, Милен Стоев, Атанас Кръстев, Лукас Мартинс, Румян Ховсепян, Ахмед Осман, Илиша Сам.