Лудогорец записа рекорден 8-и пореден мач със суха мрежа и нова победа на сметката си в efbet Лига. В 14-ия кръг шампионът пропусна да разгроми домакина Царско село, побеждавайки само с 2:0.

Играч на мача: Якуб Швиерчок

Това беше 11-и успех за „орлите”, които продължават да бъдат единственият отбор без загуба в първенството. Те възстановиха аванса си от 4 пункта пред втория Локомотив Пловдив, а това се случи с голове във всяко от полувремената. Якуб Швиерчок откри в средата на първата част, докато след почивката с дебютно попадение се отчете лятното попълнение Жордан Икоко.

Никола Спасов: Играхме със страх срещу Лудогорец

Швиерчок: Важни бяха трите точки

Треньор на Лудогорец: Предоволен съм предвид сгъстения цикъл

Двубоят като нищо можеше да започне с куриозен автогол на Георги Хашев, който още във 2-ата минута неволно подложи на сериозен тест реакциите на Джони Пласид. Малко по-късно. Антон Карачанаков застраши вратата на разградчани с един далечен шут, прелетял не много над напречната греда зад Пламен Илиев.

Реално шампионът откри резултата с първата си чиста голова ситуация, която дойде в 21-ата минута. Абел Анисе открадна кълбото от капитана Веселин Минев, за да го продължи веднага към много дейния Жоржиньо отдясно. Крилото напредна и сви към дъгата, за да даде находчив извеждащ пас за Якуб Швиерчок в наказателното поле. От не най-благоприятния ъгъл спрямо вратата полякът се справи чудесно, шутирайки по диагонала – 0:1.

Този гол сериозно обезвери домакините и в следващите минути защитата им изцяло се срина. Буквално в следващата си атака Лудогорец имаше нова ситуация, след като центрирането на Жоржиньо отдясно стигна до Анисе около точката на дузпата. Шутът на опорния халф обаче прелетя на сантиметри покрай десния стълб.

Секунди по-късно Дан Битон получи дълъг пас в дълбочина и спря топката пред дъгата, а след като я заложи на левия си крак, стреля с красив фалц над Хашев. Джони Пласид само изгледа как топката срещна дясната сглобка на вратата.

В 28-ата минута Лудогорец пропиля пореден шанс. Дяков „отключи” защитата на противника с елегантен висок диагонален пас, който остави Чибота на скорост сам срещу вратаря. Конгоанецът обаче се провали при овладяването и се оказа с гръб към вратата, а изстрелът му с обръщане съвсем не се получи.

Едва в продължението на първата част Царско село най-сетне успя да отправи първи точен шут в срещата. Той стана факт след добро центриране на Карачанаков от пряк свободен удар. Мартин Кавдански се включи от дълбочина и от около 7-8 метра опита с шпагат да нанесе изстрел. Насочването на топката не бе добро и тя попадна право в ръцете на Пламен Илиев.

30 снимки

Второто полувреме почна с явен опит за натиск от страна на Царско село. Той се изрази единствено в един отразен от Пламен Илиев шут на Антон Карачанаков след пряк свободен удар. Ситуацията се разви в 52-ата минута, а три по-късно гостите вече водеха с два гола.

Вторият гол за Лудогорец падна след поредица от грешки непосредствено пред наказателното поле на „царете”. Топката не беше изчистена добре, а Якуб Швиерчок получи шанс и се пребори за нея, като отклони надясно за Жоржиньо. Той изчака Икоко, който твърде елементално мина покрай върналия се в отбрана Антуи, след което го изведе по перфектен начин. Десният бек впечатли с премерен завършващ удар за дебютния си гол с екипа на разградчани – 0:2.

Оттам нататък дойде нов парад на пропуските, заради който шампионът изпусна да нанесе много жесток погром на своя опонент. Без съмнение най-култовата от всички ситуации дойде в 68-ата минута, когато разградчани имаха поне 3 чисти ситуации. Първата дойде след добре развита атака отдясно, която премина през намиращия се в дъгата Дан Битон, а израелецът с едно докосване остави Швиерчок съвсем сам срещу вратаря. Полякът опита техничен шут към долния ляв ъгъл, а стражът беше готов и първо отрази, а след това и улови.

Секунди по-късно той вече хвърляше топката към Уесли Ната, който обаче позволи твърде лесно на Талеб Тауата да притича и да му отнеме. Левият бек сви навътре към наказателното поле и шутира силно по земя, улучвайки левия стълб. Кълбото отскочи зад гърба на Пласид и попадна у Швиерчок, който се засуети в опитите да преодолее намиращия се на земята страж. Пласид изби топката, а Чибота притича с желание за добавка, която срещна навременния шпагат на Йордан Минев.

В 70-ата минута, само 2 след предходната ситуация, Минев отново трябваше да чисти топката непосредствено пред голлинията. Разредената защита на „царете” позволи на Жоржиньо да получи на скорост отдясно в пеналта, а той доста перфектно ниско центриране във вратарското поле, с което елиминира Пласид. Учудващо Швиерчок предпочете да овладява топката на 2 метра пред вратата, вместо да нанесе изстрел, а това позволи на Йордан Минев да се намеси самопожертвователно.

С победата Лудогорец събра 36 точки на върха в класирането и се намира на 4 пред Локомотив Пловдив. Третият Левски е с 29, като утре ще изиграе своя мач от кръга (у дома срещу Дунав Русе). Царско село, от друга страна, остава 11-и с 12 пункта. В следващия кръг новакът в елита гостува срещу високо летящия Арда, докато Лудогорец е домакин срещу Берое.

ЦАРСКО СЕЛО – ЛУДОГОРЕЦ 0:2

0:1 Якуб Швиерчок 21'

0:2 Жордан Икоко 56'

Царско село (4-2-3-1): Джони Пласид – Йордан Минев, Мартин Кавдански, Георги Хашев, Веселин Минев /к/ – Реян Даскалов, Уесли Ната (71' - Венцислав Христов) – Антон Карачанаков (64' - Андерсон), Божидар Кацаров, Родни Антуи (65' - Дамиен Мари) – Георги Минчев;

Старши треньор: Никола Спасов

Лудогорец (4-2-3-1): Пламен Илиев – Жордан Икоко (79' - Станислав Манолев), Георги Терзиев, Антон Недялков, Табеб Тауата – Абел Анисе, Светослав Дяков /к/ - Жоржиньо (81' - Джоди Лукоки), Дан Битон, Мавис Чибота (76' - Димо Бакалов) – Якуб Швиерчок;

Старши треньор: Станислав Генчев

Стадион: „Царски село” (София)