Лудогорец победи Ботев Пловдив с 3:1 като гост в мач от 12-ия кръг на родното първенство. Домакините откриха рано резултата чрез попадение на Тодор Неделев (4), но в 24-ата минута Алекс Сантана възстанови равенството с красиво изпълнение. Гостите успяха да направят пълен обрат след гол на Пиерос Сотириу, а половин час преди края на двубоя Дилан Мертенс получи втори жълт и съответно червен картон, оставяйки тима си с човек по-малко. Точката на спора бе сложена от Жордан Икоко, който бе точен в заключителните минути на двубоя.

По този начин Лудогорец нанесе първа загуба на Ботев Пловдив в Коматево от началото на сезона и увеличи аванса си на върха с четири точки пред ЦСКА. От своя страна "жълто-черните" са трети с 21 точки.

Антон Узунов
58 снимки

Гостите стартираха по-добре и още във 2-ата минута Мавис Чибота се възползва от грешка при изнасянето на топката от страна на домакините. Крилото напредна и нанесе изстрел от границата на наказтелното поле, който премина покрай вратата.

"Жълто-черните" отговориха в ответната атака, когато Маркиньос получи в наказателното поле и стреля в близкия ъгъл, но не намери целта.

В 4-ата минута "канарчетата" поведоха. Ботев се възползва от грешка при изнасянето на топката от страна на Клод Гонзалвеш, след което Реда Рабей подаде по земя в наказателното поле, където непокрития Тодор Неделев отблизо реализира.

Две минути след попадението Кирил Десподов бе изведен зад гърба на отбраната, но останал очи в очи с Георги Аргилашки стреля над вратата.

В 11-ата минута Мавис Чибота изведе Кирил Десподов в наказателното поле. Българският национал финтира Кевин Янсон и стреля към вратата, след което отново вратарят на домакините решително отрази.

Двата тима продължиха да действат на високо ниво и в следващите минути продължиха с бързите си атаки. Малко след това играта често бе накъсвана след нарушения и се позагуби блясъка от началото на срещата.

В 20-ата минута разградчани отново допуснаха грешка при изнасянето на топката и допуснаха опасност пред вратата на Кристиан Кахлина. Маркиньос подаде в наказателното поле към Тодор Неделев, който принуди вратаря на Лудогорец решително да избива.

Четири минути по-късно зрителите в Коматево станаха свидетели на великолепно попадение. Алекс Сантана напредна в половината на домакините и с красив изстрел с левия крак в горния десен ъгъл реализира.

Лудогорец можеше да се възползва от психологическото си предимство и в 27-ата минута имаше възможност да осъществи пълен обрат, след като Доминик Янков се оказа на правилното място, но изстрелът му срещна напречната греда.

В 34-ата минута отново Кристиан Кахлина трябваше да се намесва, след като Дилан Мертенс с далечен изстрел го затрудни. Малко след това Емануел Току проби в половината на гостите и стреля от дистанция, но топката премина над вратата.

Ботев отново застраши вратата на "орлите", след като Маркиньос намери Дилан Мертенс в наказателното поле, но последвалият изстрел на халфа премина над вратата.

Пет минути преди края на първото полувреме Мавис Чибота проби отлично и подаде към Кирил Десподов в наказателното поле. Капитанът на разградчани нанесе мигновено изстрел, но прати топката над напречната греда.

В 42-ата минута "жълто-черните" имаха отлична възможност отново да поведат в резултата. Реда Рабей центрира в наказателното поле около точката за изпълнение на дузпа, където Дилн Мертенс стреля от въздуха, пращайки топката много близо до десния страничен стълб.

Домакините отново стартираха агресивно и още в началните секунди на второто полувреме можеха да открият резултата, след като Реда Рабей задържа в наказателното поле и нанесе изстрел, пращайки топката в гредата.

В 49-ата минута отново Реда Рабей донесе опасността пред вратата на Кристиан Кахлина, след като отправи опасен изстрел покрай левия страничен стълб.

Шест минути по-късно разградчани успяха да направят пълен обрат. Мавис Чибота намери отлично Пиерос Сотириу. Нападателят овладя и с плътен изстрел в далечния ъгъл реализира. Първоначално главният съдия Георги Гинчев отмени попадението, но след преглеждане на ситуацията с ВАР, промени решението си и голът бе зачетен.

Минути по-късно Дилан Мертенс получи втори жълт и съответно червен картон за нарушение срещу Алекс Сантана и напусна преждевременно терена.

В следвщите минути разградчани притиснаха съперника си и в 65-ата минута Мавис Чибота технично подаде към Кирил Десподов, който стреля отблизо, но капитанът на "орлите" прати топката много встрани от вратата.

Две минути по-късно Тодор Неделев принуди Кристиан Кахлина максимално да се разпъне и да отрази великолепен изстрел в десния ъгъл, избивайки в ъглов удар.

Малко след това играта бе накъсана от извършването на множество промени в двата състава. Именна от тях можеше да донесе радост за домакините. В 75-ата минута Антоан Бароан стреля с глава след центриране от ъглов удар, но нападателят прати топката покрай десния страничен стълб.

Четири по-късно Алекс Сантана получи на границата на наказателното поле, след което отправи изстрел по земя, но не успя да намери очертанията на вртата на Георги Аргилашки и топката излезе в аут.

В 83-ата минута домакините поискаха дузпа за игра с ръка на Игор Пластун след подаване на Маркиньос, но такава не последва, след като защитникът на разградчани докосна топката с крака си.

Дълбоко в добавеното време на двубоя Жордан Икоко бе изведен в половината на домакините, след което напредна и с красир изстрел реализира в далечния ъгъл.

До края на двубоя Лудогорец задържа аванса си и нанесе първа загуба на Ботев Пловдив в Коматево от началото на сезона.

БОТЕВ ПД - ЛУДОГОРЕЦ 1:3

1:0 Тодор Неделев 4'

1:1 Алекс Сантана 24'

1:2 Пиерос Сотириу 55'

1:3 Жордан Икоко 90+1'

СТАРТОВИТЕ СЪСТАВИ:

БОТЕВ ПД: Георги Аргилашки, Самуел Супрайен, Виктор Генев, Кевин Янсон, Дилан Мертенс, Емануел Току, Реда Рабей, Николай Минков, Па Конате, Тодор Неделев, Маркиньос

Треньор: Азрудин Валентич

ЛУДОГОРЕЦ: Кристиан Кахлина, Сисиньо, Игор Пластун, Жосуе Са, Жордан Икоко, Клод Гонзалвеш, Алекс Сантана, Доминик Янков, Мавис Чибота, Кирил Десподов, Пиерос Сотириу