Българският шампион Лудогорец победи гостуващия на "Хювефарма Арена" тим на ЦСКА с резултат 2:0 в дербито от 16-ия кръг на efbet Лига. И двете попадения паднаха през втората част, когато Пиерос Сотириу откри от дузпа в 78-ата, а Мавис Чибота удвои и оформи крайния резултат в първата минута от добавеното време на мача.

Антон Узунов
64 снимки

Двете полувремена на двубоя предложиха различни емоции. През първата част най-чистата ситуация бе на сметката на гостите, но това бе и единственият по-интересен шанс за първите 45 минути. През второто полувреме интензивността на играта се вдигна и двата отбора се хвърлиха в атаки. "Червените" бяа на сантиметри от попадение, но стражът на домакините успя да спаси точно на голлинията. След това Лудогорец стигна до два безответни гола, с които си осигури успеха.

По този начин "орлите" записаха втора поредна победа над столичани, след като през лятото го надигра с 4:0 за Суперкупата на България. Тимът на Станислав Генчев върви уверено на първа позиция с актив от 36 точки и има преднина от седем пред днешния си опонент, който е и  основният им претендент за титлата. Лудогорец обаче има два мача по-малко, докато ЦСКА е дори с три двубоя пасив. В следващия кръг разградчани приемат Арда, докато "червените" домакинстват на Локомотив София в столично дерби.

КЛАСИРАНЕ В efbet ЛИГА / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

Отзивите след двубоя:

Чибота: Не беше най-доброто ни представяне, но трите точки бяха ключовите​

Младенов попиля играчите: Елементарно и детско поведение!​

Генчев: Победата е напълно заслужена, днешният съперник винаги ни е основен конкурент​

Матай: Играхме добре за 75 минути, но допуснахме елементарна грешка​

Срещата стартира в спокойно темпо, като и двата тима не искаха да рискуват в началните минути.

Първата по-интересна ситуация дойде в четвъртата минута, когато Яник Вилдсхут проби отляво и центрира в наказателното поле, но там Шакил Пинас изчисти в корнер. От ъгловия удар обаче не произлезе нищо опасно, след като Видсхут опита удар от дистанция, който обаче бе много слаб и неточен.

В деветата минута Амос Юга отправи много силен изстрел от дистанция, но над вратата на Серджио Падт.

Първата реална голова възможност се откри пред домакините две минути по-късно. Тогава капитанът на шампионите Кирил Десподов центрира от свободен удар в наказателното поле, където Пиерос Сотириу изпревари Томас Лам и игра с глава, но топката премина покрай дясната греда на Густаво Бусато.

Ivan Ivanov / LAP.bg
68 снимки

В 15-ата минута неточен удар на Шоу от дистанция премина на безопасно разстояние от лявата греда на Бусато.

В 29-ата минута "червените" бяха много близо до откриване на резултата. Столичани получиха право да изпълнят опасен пряк свободен удар пред наказателното поле на разградчани. Греъм Кери стреля отлично над стената с левия крак, но вратарят Серджио Падт показа невероятен рефлекс и изби топката, която се бе насочила в левия му ъгъл и точно под гредата.

Лудогорец вдигна оборотите имаше две чудесни ситуации за попадение малко след това. Първо, в 38-ата минута, Елвис Ману получи извеждащ пас и за секунда се оказа сам срещу Бусато, но се засеути и Турицов блокира удара му. Секунди по-късно след нова добра атака на разградчани отдясно завърши с извеждащо подаване към Янков. Бусато излезе да парира полузащитника на домакините, топката стигна до Десподов, който стреля, но в играч на ЦСКА и топката излезе в корнер.

Секунди след началото на второто полувреме Ману изведе Янков сам срещу Бусато, но халфът се засуети и бразилският страж го блокира.

В 50-ата минута Греъм Кери стреля от дистанция, но встрани от вратата на домакините.

Най-чистата ситуация, дотук в срещата, дойде в 57-ата минута. Тогава Юрген Матей центрира в наказателното поле, където на далечната греда Томас Лам засече с левия крак, но Серджио Падт блокира с лявата ръка, след което топката се отби от страничната греда и тупна на голлинията. Впоследствие Сисиньо изчисти.

В 66-ата минута Лудогорец също имаше чудесен шанс да открие резултата. Появилият се преди секунди Каули Оливейра изведе отлично Десподов отдясно, който напредна на скорост в наказателното поле и опита да намери Сотириу. Нападателят обаче не успя да засече топката.

В 74-ата минута Шоу стреля от над 20 метра, но в ръцете на Бусато.

Лудогорец поведе в резултата в 78-ата минута, когато получиха право да изпълнят дузпа. Наказателният удар бе отсъден заради нарушение на вратаря Бусато срещу Чибота. Всичко тръгна от грешка на гостите при изпълнение на корнер, което позволи на шампионите да организира топасна контраатака, при която Чибота премина през Мазику и Турицов, влезе в наказателното поле, залъга Бусато и бе повален от стража. Сотириу пък бе точен от бялата точка, макар че Бусато уцели ъгъла - 1:0.

"Орлите" си подпечатоха трите точка в първата минута на добавеното време. Тогава Мавис Чибота бе изведен по левия фланг от Пинас, напредна с топката, след което преодоля Матей и Лам и шутира точно, като по този начин оформи крайния резултат от 2:0.

FT | ЛУДОГОРЕЦ – ЦСКА  2:0

1:0 Пиерос Сотириу (дузпа) 78'

2:0 Мавис Чибота 90+1'