Левски се реабилитира по най-добрия начин на феновете си за срамния шамар от Берое на "Герена" в миналия кръг. Момчетата на Петър Хубчев превъзмогнаха неуспеха с бой по тоталния аутсайдер Витоша Бистрица на Националния стадион "Васил Левски".

"Сините" надделяха с 4:0 и донякъде излекуваха раните си. В герой се превърна Паулиньо, който наниза първите две попадения, а първото от тях беше истински шедьовър. Той беше точен по веднъж в двете полувремена и в тези ключови моменти пречупи символичните домакини в срещата. В заключителните моменти на двубоя точни бяха Филипе Нашименто и Найджъл Робърта за крайния резултат.

Трябва да се отбележи, че Левски позволи на преотстъпените само преди седмици Атанас Кабов и Илия Димитров да се появят срещу тях. Младоците показаха много хъс, а Кабов изпусна единствения шанс за "тигрите" в целия двубой.

За отбелязване също така е и завръщането в игра на Холмар Ейолфсон, който изкара 10 месеца в лазарета след тежката травма в коляното, която получи на "Тича" миналия октомври. Той записа само няколко минути, но феновете избухнаха в аплодисменти, когато стъпи на тревата.

Първата част на мача мина изцяло под диктовката на символичните гости. Те държаха инициативата и не позволиха на съперника си да отправи дори неточен удар към вратата си. Но в началото и левскарите нямаха особено точен мерник.

Първият изстрел дойде четвърт час след първия съдийски сигнал, когато Филипе Нашименто центрира много добре от корнер за Дени Алар на далечната греда, но ударът на австриеца с глава беше крайно неточен и не се стигна до опасност за Християн Василев.

"Сините" постепенно затягаха обръча и натикаха опонента си в наказателното му поле. И в 22-та минута стигнаха до попадението. Тогава Иван Горанов направи страхотен пробив, Филипе Нашименто се пребори за топката, Евгени Зюмбулев сгреши и това позволи на Паулиньо да се озове сам отляво в наказателното поле. Бразилецът с превъзходно фалцово изпълнение препарира стража с шедьовъра си - 1:0.

Почти веднага можеше да падне и втори гол за момчетата на Петър Хубчев. В 25-та минута мощен изстрел на Франко Мазурек се забиваше точно под гредата, но стражът на символичните домакини се намеси подобаващо и изби.

Положенията не спираха пред вратата на Витоша и в 27-та минута Иван Горанов направи поредния си фирмен пробив отляво. Той стигна до аутлинията и пусна опасно, но защитник на Витоша изби. Топката обаче се върна към вратата му, но стражът на Витоша беше концентриран и улови.

В 33-та минута Паулиньо получи топката на същата позиция, от която се разписа и пробва същото изпълнение. Този път обаче фалцът му не хвана и топката излезе в аут. В тези минути левскарите не спираха да обстрелват вратата на съперника, а Мазурек и Паулиньо пропускаха най-често.

Точно преди почивката за пореден път Горанов проби и центрира перфектно, като качи топката на главата на Мазурек, но изпълнението на аржентинеца мина на сантиметри от страничната греда и попадение нямаше. Така почивката дойде при един чист гол аванс за Левски.

Първата възможност в мача за "тигрите" дойде чак в 48-та минута. Тогава Атанас Кабов беше изведен зад защитата с дълъг пас, но мощният му удар беше в обсега на вратаря Милан Миятович и той отрази. Интересното е, че Кабов е собственост на Левски и е преотстъпен до края на годината в съперника на "сините".

Малко след това обаче последва и подобаващият отговор на фаворитите в мача. Първо Франко Мазурек прати топката под гредата след един пряк свободен удар от границата на наказателното поле, но вратарят със сетни сили изби в корнер.

От последвалия ъглов удар топката беше качена на главата на Янис Каргас, който отклони на далечната греда за непокрития Паулиньо, който нямаше как да сбърка. Останаха съмнения, че бразилецът е бил в засада, но реферите не видяха такава.

Това се случи в 51-та минута, а само две по-късно Станислав Иванов поиска дузпа, след като падна при един свой пробив в наказателното поле, но реферът прецени, че той е симулирал и му показа жълт картон, вместо да посочи бялата точка.

Все пак тези събития успокоиха още повече играта на "сините" и те бяха пълновластен господар на терена и след това. Не, че не бяха такива и преди попаденията им, но вече просто не се виждаше как Витоша има сили да се върне в двубоя.

Постепенно играчите на Хубчев намалиха темпото и прецениха, че им е достатъчно да държат повече топката и да не позволяват на съперника да играе с нея. И тази тактика беше печеливша, защото "тигрите" не направиха нищо интересно.

А за сметка на това можеха да инкасират и трето попадение в 65-та минута, когато Иван Горанов опита центриране, но топката влетя току под гредата и ако Християн Василев не се беше намесил, щеше да се получи красив гол. Впоследствие при добавката Франко Мазурек стреля далеч в аут.

Четвърт час преди края Нашименто стреля опасно от пряк свободен удар, но топката мина на сантиметри в аут. А в това време Мазурек не спираше да обстрелва вратата на съперника, но така и не успяваше да намери целта. Аржентинецът отправи сигурно 10 удара, но само веднъж беше в очертанията на вратата.

Но общо взето си личеше в тези заключителни минути от мача, че Левски държи победата с две ръце и се забавляваше на терена. Това доведе и до трети гол в мрежата на Витоша в 82-та минута, когато страхотен пробив направи Найджъл Робърта и сервира топката за Филипе Нашименто, който нямаше как да сбърка - 3:0.

В минутите след това на терена се появи и Холмар Ейолфсон, а това се случи под бурните аплодисменти на публиката, която се зарадва от завръщането на любимеца си, който изкара последните десет месеца в лазарета.

В предпоследната минута на редовното време беше оформен и крайният резултат, когато Филипе Нашименто центрира от корнер и качи топката на главата на Найджъл Робърта, чийто мощен удар щеше да скъса мрежата за крайното 4:0.

Така Левски излезе начело на класирането с 13 точки, но това е преди изиграването на последните двубои от кръга. Витоша пък остава на дъното на класирането без никакъв актив и с множество проблеми в представянето.

Ето и съставите на двата отбора:

Витоша: Християн Василев, Тодор Гочев, Евгени Зюмбулев, Венцислав Бонев, Емил Гъргоров, Георги Купенов, Илия Димитров, Атанас Кабов, Лъчезар Котев, Мартин Станкев, Ваньо Иванов;

Резерви: Кристиян Кацарев, Кристиан Узунов, Георги Амзин, Даниел Кутев, Григор Долапчиев, Теофилос Курупис, Христо Иванов;

Левски: Милан Миятович, Иван Горанов, Живко Миланов, Нуно Рейш, Янис Каргас, Мартин Райнов, Филипе Нашименто, Станислав Иванов, Паулиньо, Франко Мазурек, Дени Алар;

Резерви: Николай Михайлов, Холмар Ейолфсон, Асен Чандъров, Насиру Мохамед, Найджъл Робърта, Здравко Димитров. Илия Юруков.