Отборът на Левски завърши наравно при резултат 1:1 срещу полския Гурник Забже в първата си контрола по време на подготвителния си лагер в турския курорт Белек. И двете попадения паднаха през втората част. Пьотр Кравчук откри в 82-ата, а Хосе Кордоба изравни в 89-ата минута след дузпа.

„Сините“ показаха добри неща, особено през първата част, когато удариха и греда чрез Билал Бари. Срещата пък бе белязана от слабото съдийство на местния арбитър, който отмени доста странно попадение на поляците още в началото на мача и даде много спорна дузпа за български гранд.

Отзивите след контролната среща:

Мъри каза за Филип Кръстев

На вратата за "сините" застана капитанът Николай Михайлов, а пред него в защита действаха Патрик-Габриел Галчев, Гьоко Зайков, Хосе Кордоба и Иван Горанов. 16-годишният Асен Митков започна като опорен халф заедно с Радослав Цонев, докато Димитър Костадинов, Марин Петков и Здравко Димитров оперираха зад нападателя Билал Бари.

Георги Миланов продължава да се възстановява от контузия в коляното, докато Уелтън тренираше отделно от основната група в последните дни и не бяха на разположение на наставника Стоилов. Другият бразилец в състава - Цунами, пък направи своя неофициален дебют за „сините“ през втората част.

В състава на поляците личеше името на световния шампион с Германия Лукас Подолски, който бе титуляр.

Официален сайт на Левски - levski.bg
8 снимки

Столичани първи организираха атака през центъра, но до удар така и не се стигна.

Още в третата минута пък Кжищоф Кубица изведе отлично Бартош Новак отляво, след което нападателят се озова сам срещу Николай Михайлов в наказателното поле и копна елегантно топката над стража, за да попадне във вратата. В крайна сметка попадението не бе зачетено заради засада. Решението на съдиите обаче беше странно, тъй като на повторенията ясно се видя, че играчът на полския тим е на около 7-8 метра в редовно позиция.

Левски владееше повече топката и стигна до първата си реална голова ситуация в 17-ата минута. Тогава Радослав Цонев центрира от ъглов удар в наказателното поле, където на първа греда Билал Бари отскочи отлично и игра с глава, но топката се отби от дясната греда на вратаря Даниел Биелица.

В 23-ата минута капитанът на „сините“ Ники Михайлов се намеси, след като изби центриране на Ерик Янза, който проби отляво в наказателното поле. Шест минути по-късно отново Михайлов спря ново опасно центриране отляво на Лукас Подолски.

В 35-ата минута Марин Петков опита удар извън наказателното поле, който бе точен, но и твърде слаб, за да затрудни Биелица.

На почивката треньорът на Левски Станимир Стоилов пусна в игра Драган Михайлович, Андриан Краев и вратаря Пламен Андреев. Треньорът на Гурник пък смени цялата си единадесеторка за началото на второто полувреме.

Първата интересна ситуация за втората част бе на сметката на поляците. В 48-ата минута Дариуж Павловски проби отдясно и навлезе в наказателното поле, след което шутира в близкия ъгъл, но от външната страна на мрежата на Пламен Андреев.

Пет минути след началото на втората част Гьоко Зайков засече с глава центриране от корнер, но над вратата.

В 54-ата минута Билал Бари задържа добре пред наказателното поле и отправи удар, който обаче не затрудни стража на поляците.

Пет минути след това Гурник имаше нов шанс за попадение. Хосе Кордоба не успя да изчисти по най-добрия начин топката при опит за извежзащ пас и тя попадна на пътя на Какпер Михалски, който опита удар, на Андреев блокира в корнер.

Веднага след това в игра за Левски се появи Вандерсон Цунами, който прави неофициалния си дебют за "сините".

В 61-ата минута Дариуш Павловски опита изстрел пред дъгата на наказателното поле, но покрай лявата греда на Андреев.

Отново младият вратар на Левски трябваше да се намесва минута по-късно, когато Павловски центрира опасно по трева отдясно, като топката бе засечена от Желон, но Андреев реагира добре и спаси.

В 75-ата минута Дариуш Сталма засече с глава центриране от ъгнов удар, но слабо и право в ръцете на Андреев.

Две минути по-късно Марин Петков получи пред наказателното поле и шутира, но вратарят Сандомиерски улови.

Десет минути преди края на редовното време Билал Бари получи отляво в половината на Гурник, влезе в наказателното поле и стреля между двама съперникови играчи, но в ръцете на стража на поляците.

Гурник стигна до попадение в 82-ата минута, когато Пьотр Кравчик изпълни отлично пряк свободен удар, като топката мина през стената, изградена от Пламен Андреев, и влетя неспасяемо в долния му ляв ъгъл.

Две минути преди края на редовното време Левски получи право да изпълни дузпа. Турският арбитър прецени, че Адриан Дзиедзич е играл с ръка в собственото си наказателно поле, и отсъди наказателен удар. Играчите оспорваха неговото решение доста време, а повторенията се видя, че игра с ръка трудно може да бъде отсъдена. С изпълнението се зае Хосе Кордоба, а панамецът не сбърка и прати Сандомиерски в другия ъгъл за крайното 1:1.

FT | ЛЕВСКИ - ГУРНИК ЗАБЖЕ  1:1

0:1 Пьотр Кравчук 82'

1:1 Хосе Кордоба (дузпа) 89'

Стартови състави на двата отбора:

ЛЕВСКИ (4-2-3-1): 13. Николай Михайлов (к) - 22 Патрик-Габрил Галчев, 3. Гьоко Зайков, 33. Хосе Кордоба, 4. Иван Горанов - 27. Асен Митков, 21. Радослав Цонев - 88. Марин Петков, 20. Димитър Костадинов, 11. Здравко Димитров - 19. Билал Бари

Старши треньор: Станимир Стоилов

ГУРНИК ЗАБЖЕ (3-4-1-2): 1. Даниел Биелица - 2. Пжемислав Вишневски (к), 26. Рафал Яницки, 27. Адриан Грискиевич, 96. Роберт Дадок, 6. Кжищоф Кубица, 8. Аласана Мане, 64. Ерик Янза, 10. Лукас Подолски ж.к., 17. Бартош Новак, 9. Хесус Хименес

Старши треньор: Ян Урбан