Ботев Пловдив победи Левски с 2:1 в Коматево. Нападателят на "жълто-черните" Атанас Илиев даде ранен аванс за тима си. Малко след това голмайсторът на домакините удвои преднината, но в 27-ата минута Борислав Цонев от дузпа върна интригата в мача. През второто полувреме двата отбора показаха здрава битка, но до повече попадения не се стигна и "жълто-черните" се поздравиха с трите точки. Въпреки скандалите, които се разразиха през седмицата при "канарчетата", те напълно заслужено спечелиха двубоя.

Антон Узунов
96 снимки

"Жълто-черните" стартираха много агресивно двубоя. Още в първата минута на срещата Атанас Илиев центрира отдясно в наказателното поле, където Филип Филипов остана непокрит. Защитникът опита да нанесе удар с глава, но не прецени летежа на топката и тя го прехвърли.

Домакините продължиха с натиска си, което не позволяваше на "сините" да изнесат спокойно топката от своята половина, което водеше и до грешки. В 5-ата минута Джонатан проби по дясното крило и центрира в наказателното поле, където на задната греда Мите Цикарски нанесе удар с глава, но Ивайло Найденов му противодейства добре и топката бе уловена от Николай Михайлов.

В 8-ата минута Паулиньо нахлу по лявото крило. Бразилецът промени посоката и навлезе навътре, след което отправи плътен изстрел, който попадна в тялото на Виктор Генев. "Сините" поискаха дузпа за игра с ръка на защитника на "канарчетата", но главният съдия Георги Димитров не посочи бялата точка, въпреки че имаше основания да го направи.

Минута след това треньорът на Левски Георги Тодоров получи неприятна новина, след като трябваше да замени принудително Радослав Цонев, а на негово място се появи Тома Даске.

В 15-ата минута Ботев Пловдив откри резултата. "Канарчетата" организираха отлична атака. Тодор Неделев подаде към Мите Цикарски в средата. Македонецът продължи със скрит пас зад гърба на защитата към Атанас Илиев. Нападателят овладя и с премерен удар в долния ляв ъгъл реализира - 1:0.

Пет по-късно Ботев Пловдив удвои преднината си. Матео Стаматов сгреши отляво. "Канарчетата" организираха бърза контраатака, след което Славчо Шоколаров подаде към непокрития Атанас Илиев на границата на наказателното поле. Нападателят овладя и с плътен изстрел в левия ъгъл удвои преднината за "жълто-черните".

След ранния шок Левски опита да пренесе играта в половината на Ботев. В 23-ата минута Стайн Спиерингс нанесе удар в наказателното поле, но той бе блокиран. Минути по-късно Борислав Цонев центрира от ъглов удар в наказателното поле, където Живко Атанасов опита да среля, но се получи пас към Паулиньо, след което бразилецът бе изпреварен от Георги Аргилашки

В 27-ата минута Левски все пак получи дузпа. Борислав Цонев нахлу в наказателното поле и бе фаулиран от Филип Филипов, което бе достатъчно за главният съдия Георги Димитров да посочи бялата точка. Потърпевшят застана зад топката и с красив удар в горния десен ъгъл намали резултата.

Определено "сините" започнаха да диктуват действията на терена. В 34-ата минута Борислав Цонев центрира от фаул, но то се превърна в изстрел и Георги Аргилашки с една ръка решително изчисти в ъглов удар. Голмайсторът за Левски изпълни и ъгловият удар, след което Тома Даске стреля с глава, но право в ръцете на вратаря на "канарчетата".

Последва добра атката за Ботев. Славчо Щоколаров овладя в центъра и реши сам да завърши, но изстрелът му бе много неточен и топката прелетя над вратата.

В заключителните минути за първото полувреме двата тима си размениха по една опасна контраатака, но защитните формации се справиха с опасностите. Финалните минути бяха изпъстрени и с много нерви на терена и покрай него, като на два пъти главният съдия Георги Димитров трябваше да успокоява двата щаба.

В добавеното време на първата част Насиру Мохамед проби по десния фланг и центрира в наказателното поле, където Найджъл Робъртана първа греда нанесе изстрел, но топката премина покрай левия страничен стълб.

На почивката треньорът на Левски Георги Тодоров направи още една промяна по състава си. Станислав Иванов се появи на мястото на Насиру Мохамед.

Ботев Пловдив стартира отново по-добре. След грешка на Матео Стаматов се стигна до ъглов удар за "канарчетата". Тодоро Неделев центрира в наказателното поле на първа греда, където Славчо Шоколаров стреля с глава, но неточно.

В 48-ата минута "жълто-черните" организираха добро нападение. Джонатан центрира отдясно в наказателното поле, където Алекс Петков пресече решително, след което Атанас Илиев фаулира Живко Атанасов.

"Сините" се активизираха в предни позиции, но атаките им завършваха малко пред наказателното поле на Ботев, което не водеше до опасности пред Георги Аргилашки.

В 57-ата минута Борислав Цонев центрира от ъглов удар, където Найджъл Робърта на близката греда стреля с глава, но топката премина над напречната греда.

Последваха минути, в които отново нервите около терена взеха връх и за протест срещу съдийските отсъждания треньорът на Ботев Пловдив Ферарио Спасов получи жълт картон.

В 63-ата минута Левски получи фаул на добра позиция за обстрел към вратата на Георги Аргилашки. Борислав Цонев стреля от пряк свободния удар, но слабо и вратарят на домакините улови.

Четири по-късно "жълто-черните" организираха добра атака. Станислав Шопов подаде към Джонатан, който веднага центрира в наказателното поле към Атанас Илиев, но Алекс Петков решително пресече.

В 75-ата минута Паулиньо проби отляво и навлезе към центъра, след което бе фаулиран от Мишел Еспиноса. Главният съдия Георги Димитров маркира нарушението, но показа жълт картон на Джонатан, който бе близо ситуацията. При положение, че бе декорирал вътрешния халф на домакините това щеше да означава, че трябваше той да поеме пътя към съблекалните.

Последваха минути, в които двата отбора заложиха на организирането на бързи нападения, в които до голяма степен не бе изпозлвана халфовата линия и атаките преминаваха от защитата към нападението.

В 87-ата минута Славчо Шоколаров стреля от дистанция, но много неточно и топката излезе в аут.

Две по-късно "сините" имаха отличен шанс да изравнят. Орлин Старокин подаде към Стивън Петков на границата на наказатлното поле, който елегантно свали с гърди към Стайн Спиерингс. Нидерландецът стреля от въздуха, но Георги Аргилашки улови решително на голлинията.

Дълбоко в добавеното време Кристиан Добрев получи на границата на наказателното поле. Младокът овладя и стреля към далечния ъгъл, но Николай Михайлов се намеси решително. Това бе и последното действие на терена.

БОТЕВ ПД - ЛЕВСКИ 2:1

1:0 Ат. Илиев 15'

2:0 Ат. Илиев 20'

2:1 Б. Цонев 27'-д.

СТАРТОВИТЕ СЪСТАВИ:

БОТЕВ ПД: Георги Аргилашки, Джонатан, Станислав Работов, Виктор Генев, Филип Филипов, Мишел Еспиноса, Славчо Шоколаров, Мите Цикарски, Станислав Шопов, Тодор Неделев, Атанас Илиев

Треньор: Ферарио Спасов

ЛЕВСКИ: Николай Михайлов, Ивайло Найденов, Алекс Петков, Живко Атанасов, Матео Стаматов, Стайн Спиерингс, Борислав Цонев, Радослав Цонев, Насиру Мохамед, Паулиньо, Найджъл Робърта

Треньор: Георги Тодоров