Ботев Пловдив пак ще играе в Европа! "Канарчетата" спечелиха баража за място в турнира Лига на конференциите след победа с 2:1 над Берое, а успехът хвърли в делириум "бултрасите", изпълнили трибуните на стадиона в Коматево. "Канарчетата" се завръщат на международната сцена след 5-годишна пауза.

Ботев Пд Берое стат

източник: sofascore.com

Домакините имаха превъзходство през първата част и то бе материализирано от Мохамед Брахими, който откри резултата в 38-ата минута. Три минути след почивката  Па Конате направи 2:0, но много бързо Давиде Мариани върна надеждите на Берое с гол в 53-ата минута.

Антон Узунов
100 снимки

Двубоят започна вихрено и още в 22-ата секунда публиката бе на крака. Първоначално реферът Драгомир Драганов посочи бялата точка, но минута по-късно отмени решението си след проверка с ВАР. Дузпата бе отсъдена заради единоборство между Бен Юсеф и Мохамед Брахими, който бе намерен с дълъг пас в наказателното поле на Берое. За падането си нападателят на Ботев Пловдив получи жълт картон за симулация.

Гостите от Стара Загора отговориха с два неточни удара на Давиде Мариани и Симеон Мечев. В 12-ата минута центриране на Ето'о към далечната греда бе затворено от Па Конате, но изстрелът му с глава излезе в аут, а след това стана ясно, че левият халф-бек на Ботев Пд е бил в положение на засада.
Три минути по-късно Па Конате проби отляво и върна  към свободния Реда Рабей, чийто шут обаче бе блокиран от Георги Динков. В 18-ата минута "канарчетата" пак поискаха дузпа за игра с ръка на защитник, но съдията показа, че няма нарушение на правилата.

Превъзходството на Ботев Пд даде резултат в 38-ата минута. Центриране на Тодор Неделев от ъглов удар затрудни отбраната на Берое, а Самюел Супрайен хитро подаде към Мохамед Брахими, който от ъгъла на вратарското поле прокара топката между купа от играчи за 1:0.

"Канарчетата" влязоха агресивно във втората част и три минути след почивката стигнаха до втори гол. Вкара го един от най-дейнните на терена Па Конате, който овладя прехвърлящо центриране на Джеймс Ето о и с премерен удар направи 2:0.

Не бяха изминали и пет минути, когато далечен удар по земя на Давиде Мариани хвана неподготвен вратаря на домакините Хидайет Хинкич и топката влезе в десния му ъгъл за 2:1. Вина за попадението носи и Роберто Пунчец, който се размина с топката и тя стигна до халфа на Берое.

Голът смути домакините, които започнаха да играят по-предпазливо и трудно стигаха до вратата на Берое. В 61-ата минута Току шутира страховито, но неточно, а в 86-ата минута вратарят Ганев спаси опасен изстрел. Гостите бяха по-активни, но и те не създадоха проблеми на Хинкич. В последната минута Дилан Мертенс блесна с ключова изява, блокирайки удар на Давиде Мариани.

БОТЕВ ПД - БЕРОЕ 2:1

1:0 Мохамед Брахими (38)
2:0 Па Конате (48)
2:1 Давиде Мариани (53)

БОТЕВ ПД: 13. Хидайет Ханкич, 24. Роберто Пунчец, 18. Самюел Супрайен, 4. Виктор  Генев, 15. Джеймс Етоо, 22. Реда Рабей, 6. Дилан Мартенс, 3. Па Конате, 8. Тодор Неделев-К, 9.  Мохамед Брахими, 10. Емануел Току

Треньор Азрудин Валентич

БЕРОЕ: 33. Генадий Ганев, 20. Стив Фуртадо, 15. Георги Динков-К, 5. Сиам Бен Юсеф, 43. Джонатан Перейра, 10. Серкан Юсеин, 16. Симеон Мечев, 8. Абубакар Тунгара, 18. Давиде Мариани, 7. Даниел  Генов, 11. Алиун Фал