Националният отбор на България по плажен футбол записа първата си победа на финалите в Дивизия "Б" на Евролигата в Терачина, Италия.

След като нямаше късмет в мачовете с Естония (2:4) и Гърция (3:4), представителната ни гарнитура днес удари Румъния с 3:1. С този успех плажните ни "лъвове" завършват трети в своята група "А" и ще играят утре в 10:45 ч. за пето/шесто място, най-вероятно срещу Англия.

Българите имаха превъзходство през цялата среща със северните ни съседи и освен трите гола удариха и три греди. Тимът ни в този двубой бе без Калоян Цветков, който бе наказан заради натрупани два жълти картона.

В първата част нямаше почти нищо интересно освен два удара на Цено Лозанов, единият от които срещна гредата, и страхотно спасяване на Добромир Господинов след шут на румънския вратар.

През вторите 12 минути българите създадоха няколко положения. Първо Станислав Джамбазов стреля над вратата, след това стражът на съперника изби хубав удар на Филип Филипов в корнер, а Иван Мартинов отблизо шутира във вратаря. Малко по-късно вратарят ни Костадин Иванов затрудни колегата си.

Така се стигна до 22-ата минута, когато отново капитанът ни пробва шут от своята половина, след който топката бе отклонена от Филип Филипов с глава в мрежата - 1:0. Това бе първо попадение в тези финали за нападателя, който в предишните турнири винаги е бил голмайстор №1 за тима.. Три секунди преди края на втората част той можеше да удвои резултата, но нацели страничната греда.

В началните минути на заключителната третина Станислав Джамбазов удари греда. В 31-ата минута Филип Филипов успя да вкара втория си гол в мача за 2:0. Оттук до края родните национали трябваше да играят концентрирано, за да не допуснат намаляване на резултата. Три минути преди края на срещата Костадин Иванов показа страхотен рефлекс при един диагонален удар на румънците и изби в корнер, а след това Станислав Джамбазов направи пропуск за нашите.

За съжаление тимът ни допусна едно попадение на Рави 11 секунди преди края на двубоя. В плажния футбол това време е абсолютно достатъчно за гол и българите трябваше да задържат максимално топката след изпълнението на центъра. Те не само, че задържаха топката, ами и стигнаха до трето попадение. Иван Мартинов получи топката вляво на атаката, излъга по майсторски начин вратаря и с прецизен удар прати топката в опразнената мрежа - 3:1.

С тази победа България си гарантира най-доброто класиране в историята си, след като през 2014 г. завърши на седма позиция.

Тимът посвети успеха на контузения си съотборник Илиян Димов, на всички останали играчи, които са били част от тима, както и на хората, които застанаха зад тях и ги подкрепиха.