Сан Антонио Спърс поведе с 2-1 победи в полуфиналната серия с Хюстън Рокетс от плейофите в Западната конференция на НБА. В мач №3, игран в „Тойота Сентър” в Хюстън, играчите на Грег Попович надделяха със 103:92 и по този начин си върнаха домакинското предимство.

Въпреки че бяха без основния си плеймейкър Тони Паркър, който ще пропусне остатъка от плейофите, Спърс показаха характер и успяха да надделеят над своя съперник след много оспорвана битка. Още от самото начало на срещата двата тима си разменяха водачеството в резултата. В края на първата част домакините бяха напред с 21:19, но на полувремето вече бяха догонващи – 39:43 в полза на Сан Антонио. Третата четвърт отново бе много равностойна, но въпреки това гостите запазиха крехкия си аванс – 72:66. „Шпорите” си гарантираха успеха след много силни финални минути, през които авансът им скочи до 15 точки.

Най-полезен за победата бе звездата на Сан Антонио Кауай Ленърд, който приключи с 26 точки, 10 борби, 7 асистенции и 1 открадната топка. С 26 пункта се отчете и ЛаМаркъс Олдридж, който с отличната си стрелба в този мач (12-20, 60%) напомни за добрите си дни. За Хюстън Джеймс Хардън отново бе над всички със своите 43 точки, докато Тревър Ариза добави 17 точки, 5 борби и 5 асистенции, но и това не помогна на „ракетите” да избегнат поражението. Следващият мач от серията е отново в Хюстън.

В друг мач от плейофите шампионът Кливланд Кавалиърс направи огромна крачка към финалите в Източната конференция. Кавс поведе с 3-0 в серията с Торонто Раптърс след нов успех – този път като гост със 115:94 и е само на победа от продължаване в следващата фаза.

ЛеБрон Джеймс бе най-резултатен за победителите с 35 точки, докато Кевин Лав добави 16 плюс 13 борби. С 16 точки завърши и плеймейкърът на тима Кайри Ървинг. За Раптърс 37 точки вкара ДеМар ДеРоузън, а с 19 се отличи литовският център Йонас Валанчунас. Мач №4 от серията е отново в Торонто.