Кливланд Кавалиърс разгроми Бостън Селтикс като гост в мач №5 с 135:102 и след 4:1 победи в серията се класира на финалите в НБА. В спора за титлата "кавалерите" ще се изправят отново срещу Голдън Стейт. Това ще е първият случай в НБА, при който два отбора ще спорят за шампионското отличие три поредни години.

Рекордно бе и представянето и на ЛеБрон Джеймс. 2:40 минути преди края на третата четвърт Краля отбеляза тройка, с която задмина Майкъл Джордан и стана водещ реализатор за всички времена в плейофите. ЛеБрон завърши срещата с 35 точки и общо 5995 в елиминациите - с осем повече от втория Джордан, който има 5987.

Още през първата четвърт Кливланд натрупа солиден аванс. Те отбелязаха 43 точки след първите 12 минути, което е тяхно отборно постижение в елиминациите. До почивката преднината им стигна 18 точки, а след края на третата четвърт се удвои - цели 35 точки. До края Тайрън Лу отново ограничи минутите на голямото трио на отбора, а Кливланд доиграваше спокойно мача. Освен 35-те точки на ЛеБрон, Кайри Ървинг завърши с 24, а дабъл-дабъл записа Кевин Лав - 15 точки и 11 борби.

23 точки на Ейвъри Брадли не бяха достатъчни за нещо повече от почетна загуба за Бостън. Няма от какво да се срамуват "келтите" - страхотно представяне през редовния сезон и първо място на Изток и финал в Източната конференция за отбор, който постави основата за развитие. Тази година в драфта Бостън ще има право на първи избор, което може да ги направи претендент за най-добър отбор на Изток през следващата кампания.

Участието на ЛеБрон Джеймс на финалите в НБА е 7 поредно за него. Битката между Голдън Стейт и Кливланд започва на 2 юни. Първият двубой е в залата на "воините", които имат по-добри показатели през редовния сезон. Началният час е 04:00 и може да го гледате в ефира на DIEMA SPORT 2 и онлайн на GONG PLAY.