България започна със загуба 80:82 точки от Финландия участието си в световните квалификации по баскетбол за мъже за Мондиал 2019.

В "Арена Ботевград" националите се бориха до последно, но отличната стрелба от тройката помогна на гостите да стигнат до успеха.

Възпитаниците на Любомир Минчев водеха през почти всичките първи 10 минути, но през втората част ролите се размениха и на почивката баскетболистите на Финландия имаха преднина от 3 точки - 39:36.

Третата част започна лошо за българите, които направиха серия от 7:18 и гостите поведоха с 57:43.

В последната четвърт националите дадоха всичко от себе си и с успяха да намалят изоставането си в резултата. С кош на Станимир Маринов България губеше със 77:80, минута и 22 секунди преди края.

Най-интересното в мача се случи минута преди сирената. При оставащи 52 секунди след два наказателни удара на Везенков България се доближи само на точка от съперника - 79:80. Гостите не успяха да вкарат кош в своята атака, националите взеха топката, но и те пропуснаха, след като Везенков не успя да вкара. След това за Финландия два наказателни удара реализира Джамар Уилсън.

Секунда преди края Станимир Маринов имаше възможност да вкара два фаула. Той бе точен при първия за 80:82 и умишлено пропусна втория. Везенков взе топката и вкара кош, но съдиите не го зачетоха. Причината е, че най-добрият български баскетболист е прекрачил линията преди топката да стигне ринга.

Гостите показаха невероятна стрелба от тройката - 14 тройки от 31 опита.

За българския тим се отличи Станимир Маринов с 18 точки, 16 точки и 7 борби добави Александър Везенков. С 15 точки и 5 борби се отчете Павел Маринов.

За Финландия Джамар Уилсън записа 20 точки, 7 асистенции и 5 борби, 18 точки добави Анти Канерво, а с 14 точки завърши Шон Хъф. На 27 ноември България гостува на Исландия.

Квалификации за световното първенство по баскетбол за мъже през 2019 година, мач от първия кръг: