Националният отбор на България по баскетбол записа втора загуба в квалификациите за Световното първенство през 2019 година. В Ботевград селекцията на Любомир Минчев отстъпи пред лидера в групата Чехия със 76:78 (17:20, 31:17, 8:17, 20:24).

България излезе временно на второ място в група "F" с показатели от една победа и две загуби, докато Чехия води с пълен актив от 3 победи от 3 мача.

Срещата започна трудно и за двата отбора, като в първите две минути на срещата нулевото равенство на таблото се запази. Чехите обаче по-бързо намериха ритъма си в стрелбата и след три точни шута от далечно разстояние поведоха с 9:4 точки. Разликата достигна осем в полза на гостуващия отбор при 17:9, след като Ян Бохачик отбеляза нова тройка за чехите. В този момент Любомир Минчев взе първия си таймаут в мача и до края на първата четвърт българският тим успя да стопи пасива до три точки при 17:20. Във втората четвърт българският отбор показа коренна промяна и с отлична игра в защита и бързо преливане в атака успя да направи обрат в резултата.

Трикольорите поведоха за пръв път при 26:25 след зрелищна забивка на Димитър Димитров. Много силно в тези минути се включиха плеймейкърите Дий Бост и Станимир Маринов, които бяха заедно на терена и създадоха много големи проблеми на защитата на чехите. Разликата в полза на българския отбор продължи да расте и след забивка на Бост тя достигна 16 точки при 45:29. До края на полувремето чехите намалиха пасива си до 11 точки, но все пак българският отбор имаше достатъчно комфортен аванс при 48:37. От отличната игра на баскетболистите на Любомир Минчев обаче нямаше и помен в третата четвърт, в която българският тим реализира скромните 8 точки срещу 17 за съперника.

Така двата тима влязоха в последната четвърт един до друг в резултата. Тройка на Блейк Шилб върна преднината на гостите при 61:59 за пръв път от средата на втората четвърт. Нов кош на Бохачик изведе чехите напред в резултата с 63:59 точно 7 минути преди края, но капитанът на българския тим Павел Маринов отговори с тройка за 62:63. Зрелищна забивка с две ръце на 217-сантиметровият център Онжей Балвин отново изведе Чехия с 4 точки напред в резултата при 68:64 само 4:07 минути преди края. Тройка на Александър Янев доближи българския тим на точка от съперника при 70:71 само 3 минути преди финалната сирена. Нов кош на Янев 2:03 минути преди края направи резултата 73:73.

Последваха няколко безрезултатни нападения и за двата отбора, но 19.5 секунди преди края Блей Шилб със стрелба от средно разстояние доведе резултата до 76:74 в полза на Чехия. Александър Янев бе фаулиран в ответната атака и застана на наказателната линия, но пропусна първия и вкара втория кош за 75:76, като до края оставаха само 9 секунди. Бохачик бе точен и при двата последвали наказателни удара за Чехия за 78:75. Станимир Маринов също получи право да изпълнява фаулове 2,5 секунди преди края.

Гардът на Левски Лукойл вкара първия, пропусна нарочно втория, но при добавката Дий Бост пропусна и така България отстъпи със 76:78.  Най-резултатен за българския отбор бе Павел Маринов с 15 точки, докато с по 13 останаха Дий Бост и Станимир Маринов. За Чехия с 24 точки най-резултатен бе Яромир Бохачик. Блейк Шилб остана с 13. В неделя България гостува на Финландия в следващия си мач от квалификациите./БТА