Лукойл Академик загуби от литовския Ювентус Утена с 81:82 (22:16, 25:14, 22:23, 12:29) в първия мач от третия квалификационен кръг на Шампионската лига по баскетбол при мъжете.

Шампионите на България водеха с 20 точки, в началото на третата четвърт, след като направиха много силно първо полувреме, но голямо отпускане в последната четвърт позволи на гостите да си тръгнат с отличен резултат преди реванша в Литва.

Двубоят започна трудно и за двата тима, като в първите няколко минути играта бе много слабо резултатна. Постепенно обаче, подкрепяни от зрителите в зала "Универсиада", домакините почнаха да трупат аванс. В основата му бе отличната игра в защита, както и чудесната стрелба от разстояние, която показаха играчите на Шарон Друкер.

На полувремето Лукойл водеше с 47:30, а тройка още в първото нападение след почивката даде аванс на Лукойл от цели 20 пункта при 50:30. Последваха обаче силни минути за гостите от Литва и те намалиха изоставането си до 11 точки при 56:45. Добри отигравания за Лукойл в края на третата четвърт върнаха аванса на домакинита на 16 точки и победата изглеждаше сигурна.

В последната четвърт обаче Лукойл започна много слабо и малко повече от 3 минути преди края Ювентус намали изоставането си до едва 4 точки при 75:71 след тройка на Антъни Айрлънд. В следващата атака Джъстин Нокс реализира с фаул и върна преднината на Лукойл от 7 точки, но нова тройка на Саменас две минути преди сирената отново стопи пасива на гостите до 5 точки за 79:74.

Последва обаче бързо нападение за "студентите", което бе точно завършено от плеймейкъра Антъни Рафа. В оставащите по-малко от две минути обаче Ювентус направи серия от 8:0, с която направи сензационен обрат и стигна до крайния успех с 82:81.

Най-резултатен за Лукойл в днешния мач бе Кийт Клентън с 16 точки, 8 борби и 4 асистенции и 3 чадъра. Христо Николов добави 15 точки за домакините, а Джъстин Нокс завърши с 14 за едва 11 минути на паркета. За Ювентус Арвидас Сиксниус вкара 19 точки, а Антъни Айрланд и Миндаугас Купскас приключиха с по 13.