Рилски спортист спечели последния мач от програмата на Топ 6 на ЕВРОХОЛД Балканска лига като гост на Галил Гилбоа с 85-84, пише bgbasket.com. Срещата беше без значение и за двата отбора, тъй като те вече си бяха осигурили участие във Файнъл 4. Самоковци завършват втората фаза трети в класирането с 5 победи и 5 загуби, но това няма значение за полуфиналите. Там, според правилата на турнира, ще се срещнат двата български тима – Левски и Рилски спортист, а другата полуфинална двойка е Галил Гилбоа –Куманово 2009. Файнъл 4 ще се проведе между 19-и и 21-ви април, а домакинът предстои да бъде обявен.

Домакините водиха през по-голямата част от мача, но самоковци не им позволяваха да се откъснат напред и няколко пъти изравниха резултата, като това се случи и 2 минути и 34 секунди преди края. Кош за Галил бе последван от 6 поредни точки на самоковци, които поведоха с 83-79 при 43 секунди до края и въпреки че напрежението се запази до последната секунда, удържаха преднина от точка.

Рилски спортист спечели борбата под коша с 46-36 и вкара 6 от 12 опита от тройката за 50% успеваемост срещу 12/37 на домакините (37%). Самоковци бяха по-добри в стрелбата общо от игра – 51% - 40%. Те извършиха със 7 нарушения по-малко, но пък допуснаха 6 грешки повече от съперника си.

Христо Захариев бе най-резултатен за победителите с 19 точки, към които добави и 5 борби. Тери Смитзавърши с 16 плюс 5 асистенции и 4 борби, а дабъл дабъл от 15 точки и 10 борби записа Станислав Ваклинов.

За Галил Кенет Хайс регистрира 29 точки и 6 асистенции, 24 точки и 13 борби добави Ракийм Сандърс, а 17 наниза Джамар Смит.