Отборите на Латвия и Сърбия се присъединиха към Словения, Италия, Гърция и Германия на четвъртфиналите на европейското първенство по баскетбол за мъже, след като в ранните мачове от неделната програма на осминафиналите надиграха съответно Черна гора и Унгария.

В Истанбул латвийците нямаха никакви проблеми срещу селекцията на Богдан Таневич и я победиха със 100:68 (27:15, 26:22, 29:15, 18:16).

Баскетболистите на Айнарс Багатскис показаха изключително добра стрелба, като завършиха с 58,8 процента точно при стрелбата за 2 точки, 60 процента за 3 точки и 93,8 процента от наказателната линия. Балтийската страна поведе с 27:15 след първата четвърт, но серия от 9:0 в началото на втората четвърт върна черногорците в мача. Последваха обаче много силни минути за Кристапс Порзингис и съотборниците му и един момент разликата достигна цели 35 точки.

Янис Тима бе най-резултатен за Латвия с 21 точки, 19 прибави Порзингис, а с 12 приключи Янис Стрелниекс.

За Черна гора Боян Дублевич завърши с 20 точки, а Никола Вучевич прибави 16.

В другия мач, завършил до този момент, Сърбия очаквано победи Унгария с 86:78 (24:16, 24:25, 21:12, 17:25).

Световният и олимпийски вицешампион нямаше особени затруднения, след като още в края на първата четвърт поведе с 8 точки при 24:16, а след края авансът на плавите достигна 16.

В последната четвърт Унгария направи опит за обрат, но пасивът на маджарите бе твърде голям.

Огнен Кузмич и Богдан Богданович отбелязаха по 17 точки за Сърбия, а Бобан Марянович и Милан Мачван добавиха по 14. За Унгария Золтан Перл завърши с 22, а Шаба Ференц приключи с 15. Много слаб мач за унгарците обаче направи капитанът на тима Адам Ханга, който приключи само с 1 точка и пропусна всичките си 7 стрелби от игра.

В четвъртфиналите Латвия ще срещне Словения, докато Сърбия ще играе с Италия. По-късно днес са и последните два осминафинала - Испания - Турция и Хърватия - Русия.