Съперникът на България в световните квалификации Исландия започна участието си на Евробаскет 2017 със загуба. В мач от група "А" в Хелзинки северняците отстъпиха с 61:90 (10:26, 23:11, 12:24, 16:29) пред един от фаворитите Гърция.

Исландците рано-рано се оказаха догонващи в резултата, след като още след първата четвърт "елините" поведоха с цели 16 точки при 26:10.

Кокошков изведе Словения до дебютен успех на Евробаскет 2017

Вторите 10 минути обаче бяха много силни за скромния тим от островната държава и след 23:11 Исландия се доближи само на четири точки от съперника си на почивката. След нея обаче Гърция не остави никакво съмнение в превъзходството си, като го материализира в още 25 точки разлика за крайното 90:61.

Никос Папас завърши с 20 точки за Гърция, а със 14 приключи Йоргос Принтезис. За Исландия най-резултатен с 21 точки бе Хаукур Палсон.

В първия мач от група "В", която се играе в Тел Авив, Германия надигра Украйна със 75:63 (9:16, 30:17, 19:14, 17:16). Германците имаха известни проблеми в първата четвърт, когато отбелязаха едва 9 точки, но водени от Денис Шрьодер осъществиха пълен обрат през втория период, за да поведат на почивката с 39:33.

През второто полувреме със спокойна игра Германия не само задържа разликата, но и я увеличи. Гардът на Атланта Хоукс Денис Шрьодер завърши с 32 точки за победителите, а Робин Бенцинг добави 17. За Украйна Олександър Мушула вкара 12 точки, а с 11 завърши Артьом Пустовий.

Един от реферите на срещата бе българинът Венцислав Великов, а комисар на срещата бе Елеонора Рангелова. /БТА