С много силна игра през второто полувреме Латвия победи Русия с 84:69 (12:15, 22:29, 18:8, 32:17) в дербито в група "D" на Евробаскет 2017.

Прибалтийската република изоставаше с 10 точки след първото полувреме, но с отлична отборна игра и чудесно представяне в защита осъществи пълен обрат, за да триумфира с 15 точки разлика. Латвийците обаче се нуждаеха от победа с поне 17 точки, ако искаха да имат реални шансове за първото място в групата, тъй като сега ще трябва да разчитат на това Сърбия да загуби някой от оставащите си два мача - срещу Великобритания и Белгия, за да може да се добере до лидерската позиция в групата.

За Русия това бе първо поражение от началото на първенството след трите поредни успеха до момента. Тежката загуба обаче означава, че руснаците по всяка вероятност ще завършат на трето място в потока си.

Двубоят в Истанбул започна лошо за Латвия, като играта на голямата звезда на тима Кристапс Порзингис въобще не се получаваше. Крилото на Ню Йорк Никс имаше проблеми при стрелбата, а още преди почивката извърши и 4 лични нарушения, заради което бе пратен за дълго време на резервната скамейка от треньора Айнарс Багатскис.

Второто полувреме обаче бе напълно различно и Латвия имаше смазващо предимство. Европейският шампион за 1935 година бе поведен от гарда Янис Тима, който приключи срещата с 22 точки. Порзингис и Роландс Смитс прибавиха по 11 точки за успеха. В същото време руснаците се лутаха по терена, стрелбата им не влизаше, а многото нарушения в защита позволиха на съперника да реализира лесни точки от наказателната линия. Най-резултатен за Русия в днешния мач бе Алексей Швед с 21 точки, а с 16 завърши Тимофей Мозгов.

В група "А" Словения продължава без загуба, след като постигна четвърта поредна победа, този път над Исландия със 102:75 (23:25, 37:18, 21:16, 21:16).
Словенците имаха затруднения единствено през първата четвърт, но още преди почивката успяха да натрупат солиден аванс от 16 точки, който увеличаха с още малко през второто полувреме.

Горан Драгич завърши с 21 точки за победителите, докато Яка Блажич приключи с 15. За Исландия Мартин Хермансон отбеляза 18. За съперника на България в световните квалификации това бе четвърта загуба от четири мача до този момент и така исландците отпадат от европейското първенство, като предстоящият мач с Финландия ще бъде напълно протоколен за тях.

Друг от съперниците на България в световните квалификации - Чехия, също постави под сериозна въпросителна участието си на осминафиналите, след като инкасира трета загуба.

В група "С" в Клуж-Напока Чехия отстъпи пред Черна гора със 75:88 (17:24, 17:25, 21:29, 20:10).

Никола Вучевич завърши със 17 точки и 14 борби за черногорците, които с този успех намериха място в следващия етап.

Никола Иванович също отбеляза 17 точки за Черна гора, а за Чехия гардът на Вашингтон Уизардс Томаш Саторански приключи с 13 точки и 11 асистенции. Съотборникът му Патрик Ауда бе най-резултатен за чехите с 14 точки.

Резултати от шестия ден на европейското първенство по баскетбол за мъже, мачове от четвъртия кръг: