Европейският вицешампион Литва започна участието си на Евробаскет 2017 със загуба със 77:79 (18:18, 21:16, 18:25, 20:20) от тима на Грузия в много драматичен мач от група "В". Пред препълнените трибуна на 11-хилядната "Менора Мивтахим Арена" в Тел Авив Йонас Мачиулис можеше да донесе успеха на литовците в последната секунда на двубоя, но стрелбата му от зоната за три точки отскочи от ринга.

Срещата бе много равностойна, като грузинците изковаха успеха си в третата четвърт и в самия край на мача, когато задържаха съперника без точка за повече от 3 минути. До почивката Литва имаше предимство в резултата, но след нея грузинците, водени от Заза Пачулия и Торнике Шенгелия успяха не само да стопят разликата от 5 точки, но дори и да поведат.

С кош на Майкъл Диксън Грузия поведе със 78:74 20 секунди преди края, но в последвалата атака Миндаугас Кузминскас бе фаулиран при стрелбата си за 3 точки. Крилото на Никс пропусна първия и третия изстрел от фаула, но Мачиулис бе на точното място, за да направи добавка и да намали на 77:78. Диксън веднага бе фаулиран от Мантас Калниетис и застана да изпълнява фаулове със 7 оставащи секунди до края.

Натурализираният американец обаче пропусна при първия изстрел, което даде надежди на литовците, но в крайна сметка неточната стрелба на Мачиулис остави победата при грузинците. Торнике Шенгелия бе най-резултатен за Грузия с 29 точки, Дуда Санадзе завърши с 13, а Майкъл Диксън се отчете с 12. За Литва Миндаугас Кузминскас бе най-резултатен с 18 точки, а с 15 приключи Мантас Калниетис./БТА