Отборите на Франция и Словения са първите два четвъртфиналисти на Европейското първенство по баскетбол за мъже.

Олимпийският вицешампион Франция победи Турция с 87:86 (18:11, 25:24, 6:22, 28:20, 10:9) след продължение в първия двубой от финалната фаза на шампионата в Берлин. Редовното време завърши 77:77.

Българският съдия Мартин Хорозов беше сред реферите на двубоя.

Французите поведоха с 16 точки, но турските баскетболисти изиграха страхотна трета четвърт, която спечелиха с 22:6 и стигнаха до обрат. В края отборът на Франция изоставаше със 77:73, но Тома Юртел и Руди Гобер бяха точни и пратиха мача в продължение.

В добавеното време Турция имаше последната атака, но Фуркан Коркмаз загуби топката и така "петлите" триумфираха. Руди Гобер записа "дабъл-дабъл" за успеха - 20 точки и 17 борби. По 13 точки добавиха Еван Фурние и Тома Юртел. За Турция се отличи Бурахам Тунджер с 22 точки, Фуркан Коркмаз вкара 18.

На четвъртфиналите Франция ще играе с победителя от мача между Сърбия и Италия.

Словения победи Белгия с 88:72 (24:19, 20:22, 19:19, 25:12) след силна последна четвърт.

Звездата Лука Дончич реализира 35 точки и добави 5 борби и 5 асистенции за близо 36 минути игра. За Белгия с 16 точки най-резултатен беше Еманюел Льоконт.

На четвъртфиналите Словения ще срещне Украйна или Полша.

По-късно днес са осминафиналните двубои между Германия - Черна гора и Испания - Литва.