С обрат след почивката, по-интелигентна игра, и въпреки многото нерви, българският национален отбор по баскетбол за младежи спечели със 78:69 срещу Израел в първия си мач от Европейското първенство, Дивизия Б. Шампионатът стартира днес в София, и ще продължи до 22 юли, при вход свободен за залите „Унивесиада“ и „Армеец-2“. Отличен старт, колебания след това, и страхотен финален щурм за България ни донесоха изключително важния успех.

Те стартираха отлично, най-вече благодарение на добрата си стрелба от разстояние, и точно за четири минути вече бяха отбелязали 17 точки, и имаха солидна преднина от 13. Постепенно обаче стрелбите ставаха все по-трудни, след като Израел се ориентира в обстановката, а през първата част нападения под коша почти отсъстваха. Далеч по-мощните физически израелци наваксаха изоставането си, след уникална серия от 19-0, и след страхотна втора част за тях, на почивката водеха с 10 – 39:29.

Първият страх премина, младежите биха Израел и почнаха успешно пътя към елита

източник: Gong.bg

След паузата нещата вървяха равностойно, но разликата започна да пада едва в края на третия период, когато най-после капитанът Павлин Иванов започна да бележи, а в подкошието Георги Боянов и Димитър Димитров правеха всичко по силите си, срещу по-високия състав на Израел.

От 56:48 малко преди края на третата четвърт, страхотна поредица от 12 безответни точки за България, не само изравни резултата, първо пи 56:56, точно преди сирената за край на периода, но след това нашият тим поведе.

Последното равенство в мача бе при 60:60, седем минути преди неговия край. След това вече българските младежи контролираха събитията на терена, въпреки опитите на Израел малко хаотично да достигне до нещо.

Павлин Иванов завърши с 23 точки, Димитър Димитров се отчете с дабъл-дабъл – 14 точки и 15 борби, Георги Боянов добави нови 10 точки и 10 борби, а Ангел Нацкин реализира 11 точки.

Малко изненадващо, България спечели борбата под коша, с което компенсира и по-сериозния брой грешки. За Израел най-резултатен бе Гай Лави с 24 точки.

В събота, във втория си мач от група А, България играе със Словакия в „Армеец-2“, като по-рано днес словаците загубиха от Австрия с 59:64.