Отборът на Левски Лукойл победи Балкан Ботевград със 73:62 точки в първи полуфинал за Купата на България при мъжете и взе преднина от 11 точки преди реванша в Ботевград.

В другата полуфинална двойка Академик Бултекс 99 (Пловдив) постигна успех като гост на Рилски спортист с 98:86 точки и също си осигури добра преднина.

Реваншите и в двете двойки са в събота, 17-и февруари.

"Сините" баскетболисти бяха подкрепени в зала "Универсиада" от футболния отбор на "сините", начело с треньора Делио Роси, а Балкан разчиташе на агитка, която пристигна от Ботевград.

Гостите стартираха по-добре и поведоха с 13:8 точки след първата част. Последва стабилизиране в редиците на Левски и няколко точнии стрелби на Божидар Аврамов вдъхновиха отбора за обрат, както и за аванс от 10 точки на почивката - 32:22.

Със силни изяви на Венцислав Петков Балкан намали изоставането си в третата четвърт, като ботевградчани изоставаха с 45:51 точки преди последните 10 минути. Левски обаче не се пропука и задържа аванса си до края на двубоя.

Добър мач за Левски изигра Божидар Аврамов, който завърши със 17 точки, от които 5 тройки, плюс 4 асистенции. С 19 точки се отчете Христо Николов, който добави 8 борби и 4 асистенции.

За Балкан Христо Захариев и Венцислав Петков реализираха по 16 точки, като Петков вкара 4 тройки.

В края на първото полувреме в зала "Универсиада" имаше проблем с времеизмервателната уредба, а през второто полувреме гостите протестираха срещу използването на микрофон от агитката на "сините".

Балкан подаде контестация, иска преиграване на мача с Левски

Академик Бултекс 99 надигра домакините от Рилски спортист с 98:86 точки.

В края на първата четвърт пловдивчани поведоха с 26:18, а в края на първото полувреме имаха преднина от 12 точки - 54:42.

Отлично в края на частта играха Васил Бачев и Димитър Димитров.

В третата чeтвърт домакините успяха да стопят преднината на пловдивчани и се оттеглиха преди последната част само с две точки пасив - 66:68.

До края на срещата обаче Рилски спортист не успя да стопи пасива си под две точки, а в последните три минути и половина гостите изковаха солидна преднина преди реванша.

Димитър Димитров приключи за Академик Бултекс 99 с 22 точки, а Дерек Райт отбеляза 16 за домакините от Рилски спортист.